Mé druhé já (festivalový název)

• Řecko

Eteros ego

• Řecko

Έτερος εγώ

The Other Me

Krimi / Thriller

Řecko, 2016, 101 min

Sotiris Tsafoulias

Nadprůměrná evropská kriminálka. O napětí v krimi lince se ale bohužel nedá moc hovořit. Hlavní postava se sice tváří, že se ve vyšetřování dostane několikrát do slepé uličky, spíše je ale pravdou opak a až podezřele plynule se propacuje k závěrečnému odhalení. Zajímavější se může zdát civilnější linie vyprávění o otci ve vegetativním stavu a zamilované sestřičce.(12.4.2018)

“Celý svět vzhlíží k vašim historickým osobnostem, jen vy - Řekové - se chcete podobat zbytku světa”, pronese ve filmu profesor matematiky v podání Françoise Cluzeta. A v kostce tím shrne charakter tohoto filmu. Řecký pokus o thrillerovou žánrovku s prvky giallo, ve které se k vrahovi dopátráváme přes zajímavé výpočty “otce čísel” Pythagora a jeho filozofické repliky, aby se nakonec zazdila hloupým finále s viníkem, který nás napadne již v polovině filmu. Pouze OK detektivka do TV.(13.4.2018)

Nepoštěstí se každý den vidět v kině řecký film, natož řeckou kriminálku, takže v rámci Evropského filmového jsem neváhal a mazal na tenhle kousek. Námět filmu rozhodně nepůsobí špatně, ale z filmu jako celku jsem měl průměrný pocity. Především se tvůrcům nepodařilo navodit temnou atmosféru, například dějovou linku kolem vztahu hlavního hrdiny ke svému nemocnému tátovi ve vztahu k případu/pachateli bych úplně odbourala zaměřil se více na patrání, takhle to působilo velmi zkratkovitě, zejména konec, pokud chce filmová kriminálka na diváka dneska zapůsobit, nemůže postavit klíčový scény na faktoru náhody. Beru, že Řekové se chtěli předvést, že taky umí, ale na mistry oboru jako Francie, USA, Dánsko nebo i Polsko nemají ani omylem.(11.4.2018)