Cesta na Měsíc

A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

V době svého vzniku nevídaný trikový velkofilm a prý vůbec první celosvětový filmový hit. Georges Méliès byl vizionář, který předběhl dobu a ukázal ostatním jaké možnosti má nové médium. Dodnes zábavná adaptace populárního románu Julese Verna doplněná o Selenity z jiného románu H. G. Wellse je vyprávěná svižně, přehledně a nepotřebuje ani žádné mezititulky. Nejsem si sice jistý, že je hudba francouzského elektronického dua AIR vhodná ke 110 let starému filmu, ale s tím nic nenadělám.(25.11.2012)

Klasika a povinnost nejen pro fandy žánru. První opravdová sci–fi, první opravdový příběh a taky první akční film. Z filmařského hlediska revoluční počin, něco na způsob Stvoření. Vizionář Méliés při něm namíchal většinu ingrediencí, ze kterých budou vařit všechny následující generace filmařů, stvořil většinu trikových technik a postupů, které budou sloužit až do příchodu CGI. I dnes je jeho Cesta na Měsíc stále kouzelná. Naivitou, výpravou i bezbřehou fantazií a technickou genialitou. Ovšem na druhou stranu poněkud hořká projevy lidské přirozenosti. Protože co udělají pozemští hosté na Měsíci? Zlikvidují každého Měsíčňana, který se k nim přiblíží. Včetně krále, který je přijme ve svém paláci. Jak typické.(8.3.2014)

Jeden z prvých filmov v histórii kinematorafie, asi prvý s dejom, ale keďže nemám stroj času, tak sa nedokážem vcítiť do vtedajšej doby a plne doceniť jeho kúzlo. Priznajme si, hodnotíme tu tieto faktory a nie dej. Kúzlo prvých televízorov už tiež vyprchalo. Po vzhliadnutí Huga musím jednu hviezdu pridať. To sa stáva, keď vidíte tak krásne zobrazený priebeh natáčania filmu ako nám predviedol Scorsese.(31.7.2009)

Jako dospívajícího fascinující. Dneska mi to přijde hezké. Už mi to nepřijde tak dávno, tak magické, jako když jsem dospíval. Ale 108 let od vzniku tohoto filmečku je z pohledu lidského života hodně dlouhý čas, ale z pohledu lidstva tohoto druhu. co je tady pár tisíc let, tak je lepší kinematografii mít, než ti lidé, co tu žili a neměli ji!(12.9.2010)

Už je to 108 let co spatřil světlo světa tento na svou dobu ohromující a překotný snímek. Samozřejmě mě jako chtivého diváka zajímalo, cože je to za film, který je pořadím první na seznamu "1001 filmů, které musíte vidět než umřete". A musím říct, že ta čtvrthodinka stála za to. Dnes tento film může působit z mnoha směrů naivně - už jen kvůli hlavnímu nápadu s obří střelou plnou lidí, vystřelenou na Měsíc. Avšak zde se musí brát zřetel na rezervy před více jak sto lety. Takže prakticky jde o revoluční film své doby, ve kterém se mi nejvíce líbily kulisy na Měsíci, vizáž jeskyně (či něčeho podobnýho) a "Měsíčňani". A ta hudba tomu dodávala šmrnc (teda pokud tam nebyla dodána později, ale to je jedno).(25.4.2010)

• - Snímek je považován za první široce distribuovaný film. (contrastic)

• - Prezidenta Barbenfouillisa, který celou expedici na měsíc navrhl, hrál sám režisér Méliès. (Auvajs)

• - Film byl insipirován dvěma romány své doby, a to tituly „Země na Měsíc“ od Julese Verna a „První lidé na Měsíci“ od H. G. Wellse. (Mr.Ocek)