Cesta na Měsíc

A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

Skupinka vědců, kteří však zprvu připomínají tlupu Brumbálů, se vydají na bláznivou cestu na Měsíc. Dětská naivita a fantazie se u nejslavnějšího Meliesova díla kříží s tehdejší technickou finesou tvůrců, kteří neznali slovo "nemožné". Kouzelný výlet, po kterém konečně mohu ocenit osobitou variaci Nicka Parka. Melies už před sto lety řádně nakopal zadek Lucasově ILM či Jacksonově WETě.(26.2.2009)

Kouzelné, roztomilé, půvabné. Slovy se to popsat nedá, musí se vidět, ale nedá mi to podělit se aspoň v několika větách: Kamera je statická, celý film se skládá z pouhých 14 záběrů, plných roztodivných lidiček a papundeklových kulis, které jsou prostě k sežrání. Počínaje modelem kosmické lodě, konče povrchem Měsíce a jeho obyvateli měsíčnany, vše nese stopy obrovské Meliésovy fantazie, plné roztomile naivních představ. A ti měsíčnani, ti jsou prostě k pomilování :o)) Film je kratičký, ale zanechá v člověku nesmazatelné stopy. A ty triky, ty neztratily nic ze svého kouzla ani po více než sto letech. 101 let, čtyři generace....je to vůbec možné?(28.9.2003)

Jednou bych se chtěl podívat na Měsíc. A strávit tam alespoň jeden měsíc:-). Je to můj sen, i když asi neuskutečnitelný. Měsíc je zde ztvárněn do lidského obličeje, čímž jsem byl mile překvapen. Nemám rád žánr scifi, ale u tohohle filmíku jsem udělal výjimku. Neskutečná poezie, která na vás dýchne po shlédnutí. Zůstanete úplně otřeseni a uslyšíte vlastní tlukot srdce. Bylo nádherné pozorovat, jak astronomové vystoupili na povrch na Měsíci a v dáli pozorovali Zemi. Neviděl jsem lepší vědeckofantastický film. Kdysi dávno jsem někde o tomto dílku četl a dozvěděl jsem se velmi zajímavé informace. Např. že Cesta na Měsíc je považována za první široce distribuovaný film, který má kompletní příběh. A rok natočení 1902. K tomu snad není ani co dodávat. Uvidíte božské efekty (na tu dobu). Uznejte, doba před Titanicem a už začaly vznikat takovéto skvělé činy, které se budou lidem líbit i po více než 100 letech. Můžeme být vděční serveru youtube, že se tam tyto skvosty nacházejí. Jsem rád, že jsem tento "film" viděl, ale dávám mu "jen" 4 hvězdy, poněvadž krátkometrážním zásadně nedávám plné hodnocení. Já jdu postavit kapsli ve tvaru projektilu a někoho poprosit, aby mě za pomocí kanónu vystřelil na Měsíc. Zajímavostí je to, že přesně o 100 let později, co byl film natočen, tak vznikl kolos, který se jmenuje CSFD.(23.11.2008)

Zatímco bratři Lumièrové se v době vzniku filmu snažili co nejvěrněji zachytit realitu, Méliès se vydal opačnou cestou a chtěl realitu přetvořit, nebo se jí úplně vyhnout. A tak není divu, že jeho Cesta na Měsíc je plná fantazie - Měsíc trefený do oka obří nábojnicí osazenou lidskou posádkou, deštník měnící se v houbu a nakonec sami Měsíční marťánci... Na svou dobu pěkně výtvarně zvládnuté "veledílko" s příjemným hudebním doprovodem umožňující nostalgicky náhlédnout do doby, kdy filmy i zkoumání vesmíru bylo ještě v plenkách. Milé a svým způsobem fascinující. 8/10(20.3.2008)

Revoluční film, ze kterého i v dnešní době padají pysky směrem k zemi. Překvapilo mě že postavy se tady nepohybují švíkavě. Například u Lauera a Hardyho se otočení kolem své osy rovnalo jeden střih, takže to vypadalo jakokdyby se teleportovali. Za druhé triky jsou na svou dobu úchvatné a i dnes by mohli konkurovat některým "béčkovým" filmům. A měsíc, ten měsíc mě probodává pohledem ještě teď. Jen doufám, že z něj nebudu mít noční můry :)(7.2.2008)

• - Záběry přistání na Měsíci byly použity ve filmu The Adventures of Pluto Nash (contrastic)

• - Zvláštností filmu je zobrazení stejné události různými způsoby. Jedná se o přistání astronomů na Měsíci. Nejprve narazí do oka člověka, hrajícího Měsíc, a podruhé je přistání zobrazeno jako dopad do hladkého terénu. (Mr.Ocek)

• - Díky dnešním digitálním možnostem bylo znovu sesazeno 13 375 rámečků filmu, jeden po druhém. (Digi_cz)