Cesta na Měsíc

A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

10 / 10 Méliès dokázal nemožné a v dobe, keď bola kinematografia ešte len v plienkach, stvoril skutočné veľdielo - vizuálne očarujúci výlet za hranice ľudskej fantázie, až po okraj preplnený nezabudnuteľnými scénkami a momentmi a presiaknutý pôvabnou atmosférou starých časov - časov, kedy bolo natáčanie filmov skutočnou mágiou. Bravó, maestro, bravó!(1.4.2006)

Příjemný výlet do minulosti.. Tenhle film si zaslouží můj veliký obdiv stejně jako Georges Méliès.. Příběh je milý, poutavý, zajímavý, je to krásně natočené a občas jsem ani nepostřehla střih.. Taková říše snů :)) ... (Shlédnout můžete zde.)(7.4.2012)

Filmy natočené před Cestou na Měsíc, měly většinou minimální obsahovou výpověď. Zachycovali běžné události ze života - příkladem budiž Dicksonovo Contortionist Luis Martinett. Cesta na Měsíc je skutečně výjimečná - dalo by se říci průkopnická. Je to film, který má již všechny základní kameny, potřebné pro stavbu kinematografického díla. Mám na mysli dějovou linku a zařaditelnost do žánru. Nechybí kostýmy, výprava ani "vizuální efekty". Statická kamera moc dynamiky nepřináší, přesto se atmosféru podařilo zachytit. Mélies žádné moudro do snímku nevložil - pouze nadšení a velký talent, přesto tento snímek zanechává v člověku řadu zajímavých pocitů a neskonalý obdiv k tomuto tvůrci.(18.4.2006)

• Fr

…PO OBNOVENÍ POŘÁDKU JE VÝPRAVA DLE REKTOROVA NÁVRHU HLASOVÁNÍM SCHVÁLENA. SLUHOVÉ PŘINÁŠEJÍ CESTOVATELSKÉ OBLEKY… /// 109 let po jeho natočení se můžu i já, kulturní barbar pokochat odkazem předka Mélièse a doplnit si chybějící mozaiku k Hugovi. Každej, koho aspoň trochu baví pojem kinematografie, by měl na tenhle celovečerák mrknout! P.S: Hodnotit nebudu, páč to svádí k póze (nebo známce punku?). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Učaroval mi ,,ten“ ,,SMĚJÍCÍ SE MĚSÍC“. 2.) Filmy si doma zásadně dobarvuju. 3.) Thx za titule ,,joSew“ a ,,kahilom“.(4.12.2013)

Skupinka vědců, kteří však zprvu připomínají tlupu Brumbálů, se vydají na bláznivou cestu na Měsíc. Dětská naivita a fantazie se u nejslavnějšího Meliesova díla kříží s tehdejší technickou finesou tvůrců, kteří neznali slovo "nemožné". Kouzelný výlet, po kterém konečně mohu ocenit osobitou variaci Nicka Parka. Melies už před sto lety řádně nakopal zadek Lucasově ILM či Jacksonově WETě.(26.2.2009)

• - Výjev s raketou, která přistála v oku Měsíce, patří k nejznámějším obrazům v dějinách kinematografie. (Pavlínka9)

• - Jeden z množstva plagiátorov filmu sa dokonca pokúšal predať kópiu samotnému Mélièsovi. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Snímek je považován za první vědeckofantastický film. (contrastic)