poster

Cesta na Měsíc

 • Francie

  Le Voyage dans la lune

 • Slovensko

  Cesta na Mesiac

 • USA

  A Trip to the Moon

 • Velká Británie

  A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Scénář:

Jérôme Savary
 • Fr

  …PO OBNOVENÍ POŘÁDKU JE VÝPRAVA DLE REKTOROVA NÁVRHU HLASOVÁNÍM SCHVÁLENA. SLUHOVÉ PŘINÁŠEJÍ CESTOVATELSKÉ OBLEKY… /// 109 let po jeho natočení se můžu i já, kulturní barbar pokochat odkazem předka Mélièse a doplnit si chybějící mozaiku k Hugovi. Každej, koho aspoň trochu baví pojem kinematografie, by měl na tenhle celovečerák mrknout! P.S: Hodnotit nebudu, páč to svádí k póze (nebo známce punku?). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Učaroval mi ,,ten“ ,,SMĚJÍCÍ SE MĚSÍC“. 2.) Filmy si doma zásadně dobarvuju. 3.) Thx za titule ,,joSew“ a ,,kahilom“.(4.12.2013)

 • Hwaelos
  *****

  Kdysi dávno jsem Cestu na měsíc viděl v černobílé verzi na youtube. Premiérové uvedení barevné (kolorované) a nově zrestaurované verze snímku na LFŠ 2012 s hudebním doprovodem byla však daleko větší bomba. Poznámka na okraj: teprve u tohoto shlédnutí jsem si všiml, že Méliés obešel fakt, že kamera s transfokátorem ještě v jeho době neexistovala, tím, že nechal herce ztvárňujícího měsíc přibližovat svou tvář na černém pozadí směrem ke kameře.(28.7.2012)

 • Lima
  *****

  Kouzelné, roztomilé, půvabné. Slovy se to popsat nedá, musí se vidět, ale nedá mi to podělit se aspoň v několika větách: Kamera je statická, celý film se skládá z pouhých 14 záběrů, plných roztodivných lidiček a papundeklových kulis, které jsou prostě k sežrání. Počínaje modelem kosmické lodě, konče povrchem Měsíce a jeho obyvateli měsíčnany, vše nese stopy obrovské Meliésovy fantazie, plné roztomile naivních představ. A ti měsíčnani, ti jsou prostě k pomilování :o)) Film je kratičký, ale zanechá v člověku nesmazatelné stopy. A ty triky, ty neztratily nic ze svého kouzla ani po více než sto letech. 101 let, čtyři generace....je to vůbec možné?(28.9.2003)

 • Beastmaster4
  ****

  Všechny tyto staré snímky hodnotím za 3, pokud to není nějaký opravdu extra kousek (4) nebo naopak (2). Jak jsem psal jinde a budu psát v každém komentáři k těmto filmům: nepřísluší nám dnes hodnocení podobných snímků. Tři hvězdy jsou spravedlivý kompromis. Nádherné sci-fi dobrodružství své doby. Chtěl bych se vrátit v čase a prožívat to ohromení. Dnes si už sotva umíme představit, co pro lidi dřív tyhle pohyblivé obrázky znamenaly. Navíc, když už dostali opravdový příběh a byly plné na tu dobu nevídaných efektů. Odkaz na film: http://www.youtube.com/watch?v=oYRemE9Oeso(25.2.2012)

 • duklak2
  ****

  Jednou bych se chtěl podívat na Měsíc. A strávit tam alespoň jeden měsíc:-). Je to můj sen, i když asi neuskutečnitelný. Měsíc je zde ztvárněn do lidského obličeje, čímž jsem byl mile překvapen. Nemám rád žánr scifi, ale u tohohle filmíku jsem udělal výjimku. Neskutečná poezie, která na vás dýchne po shlédnutí. Zůstanete úplně otřeseni a uslyšíte vlastní tlukot srdce. Bylo nádherné pozorovat, jak astronomové vystoupili na povrch na Měsíci a v dáli pozorovali Zemi. Neviděl jsem lepší vědeckofantastický film. Kdysi dávno jsem někde o tomto dílku četl a dozvěděl jsem se velmi zajímavé informace. Např. že Cesta na Měsíc je považována za první široce distribuovaný film, který má kompletní příběh. A rok natočení 1902. K tomu snad není ani co dodávat. Uvidíte božské efekty (na tu dobu). Uznejte, doba před Titanicem a už začaly vznikat takovéto skvělé činy, které se budou lidem líbit i po více než 100 letech. Můžeme být vděční serveru youtube, že se tam tyto skvosty nacházejí. Jsem rád, že jsem tento "film" viděl, ale dávám mu "jen" 4 hvězdy, poněvadž krátkometrážním zásadně nedávám plné hodnocení. Já jdu postavit kapsli ve tvaru projektilu a někoho poprosit, aby mě za pomocí kanónu vystřelil na Měsíc. Zajímavostí je to, že přesně o 100 let později, co byl film natočen, tak vznikl kolos, který se jmenuje CSFD.(23.11.2008)

 • - Záběry přistání na Měsíci byly použity ve filmu The Adventures of Pluto Nash (contrastic)

 • - Ve snímku se objevují akrobaté, zpěváci z music hall a tanečnice, jelikož profesionální herci se nechtěli kompromitovat spojením se zatím neuznanou formou umění. (Pavlínka9)

 • - Snímek Cesta na Měsíc je tvořen asi dvaceti záběry, převážně statickými. Film se nehoní za realističností a místy dokonce jako by ignoroval základní prvky perspektivy. (Pavlínka9)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace