Cesta na Měsíc

A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

10 / 10 Méliès dokázal nemožné a v dobe, keď bola kinematografia ešte len v plienkach, stvoril skutočné veľdielo - vizuálne očarujúci výlet za hranice ľudskej fantázie, až po okraj preplnený nezabudnuteľnými scénkami a momentmi a presiaknutý pôvabnou atmosférou starých časov - časov, kedy bolo natáčanie filmov skutočnou mágiou. Bravó, maestro, bravó!(1.4.2006)

Film medzi filmami. Cestu za mesiac je možné označiť za matku všetkých ďalších filmov, pretože tie boli v podstate inšpirované touto klasikou. Taktiež treba povedať, že Cestu na mesiac by mala byť hodnotená ani nie tak z dnešného pohľadu (aj tak je úchvatný) ako viac s pohľadu doby v ktorej vznikla a tam zanechala nezmazateľnú stopu. Pokiaľ ide o herecké výkony pôsobia síce groteskne, avšak sú veľmi milé, rovnako ako je aj krásne naivná predstava pristátia na Mesiaci, úžasní sú aj jeho obyvatelia. Jules Verne bol veľkým vizionárom a jeho diela ovplyvňovali zmýšľanie ľudí už dávno predtým ako sa dané udalosti naozaj stali - Cesta na mesiac vznikla o takmer 70 rokov skôr, než sa tak naozaj udialo. A to je asi tá najúžasnejšia vec na tomto filme, ktorý by mal byť pre každého filmového nadšenca povinnosťou a pre mňa je nezabudnuteľný minimálne v tom, že je to najstarší film aký som zatiaľ videl.(16.12.2007)

• dr.horrible

Nad hodnotením k tomuto filmu váham už niekoľko rokov.Historickú dôležitosť tomu uprieť nejde a z dnešného pohľadu je to veľmi veľmi roztomilé, ale to je tak všetko.Plný počet z princípu nedám - prvý film to nie je a objektívne Méliesa hodnotiť nedokážem, tak radšej Cestu na mesiac ponechám úplne bez hodnotenia.Ale tá atmosféra počiatku storočia samozrejme nemá chybu(18.4.2013)

Hm, překvapilo mě to dvojím způsobem. Poprvé tím, jak je to dobrodružně laděné a dějové. Podruhé tím jak moc mi to připomínalo dílo spisovatele Julese Verenea (toho mám velmi rád), to mě hodně překvapilo. Zajímavé byly i triky. Na dobu vzniku je to něco, co bych od toho nečekal. Stavba rakety, střely byla docela zábavná. Povedené dílko vystavěné na roztomilé naivnosti, které rozhodně zaujme i dnešního diváka, který rád zabrouzdá do historie (třeba zrovna te filmové). 10/10(31.12.2012)

Všechny konspirační teorie o Američanech na Měsíci se, po jasném důkazu zvaném Cesta na Měsíc, jeví býti naprosto zbytečnými. Prvními lidmi na Měsíci totiž byli Francouzi a bylo to o rok dříve, než bratři Wrightové uskutečnili první skok s letadlem, který kdosi odvážně nazval první let. V té době ještě Měsíc z výšky spiklenecky pomrkával na Zemi a netušil, že za chvíli dostane raketou do oka. Cesta na Měsíc je úžasná záležitost a svět filmu musí být rád, že existoval vizionář Méliès, který svou nekonečnou fantazii dokázal přenést na filmové plátno.(5.3.2013)

• - Meliésův snímek trval údajně asi 20 minut, ale dochované kopie jsou mnohem kratší. I tak, na tehdejší dobu to byla ohromná délka. (Pavlínka9)

• - Film byl insipirován dvěma romány své doby, a to tituly „Země na Měsíc“ od Julese Verna a „První lidé na Měsíci“ od H. G. Wellse. (Mr.Ocek)

• - Film napsal i režíroval Georges Mélies s pomocí svého bratra Gastona. (contrastic)