poster

Cesta na Měsíc

 • Francie

  Le Voyage dans la lune

 • Slovensko

  Cesta na Mesiac

 • USA

  A Trip to the Moon

 • Velká Británie

  A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Scénář:

Jérôme Savary
 • Slarque
  *****

  V době svého vzniku nevídaný trikový velkofilm a prý vůbec první celosvětový filmový hit. Georges Méliès byl vizionář, který předběhl dobu a ukázal ostatním jaké možnosti má nové médium. Dodnes zábavná adaptace populárního románu Julese Verna doplněná o Selenity z jiného románu H. G. Wellse je vyprávěná svižně, přehledně a nepotřebuje ani žádné mezititulky. Nejsem si sice jistý, že je hudba francouzského elektronického dua AIR vhodná ke 110 let starému filmu, ale s tím nic nenadělám.(25.11.2012)

 • nash.
  ****

  Klasika a povinnost nejen pro fandy žánru. První opravdová sci–fi, první opravdový příběh a taky první akční film. Z filmařského hlediska revoluční počin, něco na způsob Stvoření. Vizionář Méliés při něm namíchal většinu ingrediencí, ze kterých budou vařit všechny následující generace filmařů, stvořil většinu trikových technik a postupů, které budou sloužit až do příchodu CGI. I dnes je jeho Cesta na Měsíc stále kouzelná. Naivitou, výpravou i bezbřehou fantazií a technickou genialitou. Ovšem na druhou stranu poněkud hořká projevy lidské přirozenosti. Protože co udělají pozemští hosté na Měsíci? Zlikvidují každého Měsíčňana, který se k nim přiblíží. Včetně krále, který je přijme ve svém paláci. Jak typické.(8.3.2014)

 • Anderton
  ****

  Jeden z prvých filmov v histórii kinematorafie, asi prvý s dejom, ale keďže nemám stroj času, tak sa nedokážem vcítiť do vtedajšej doby a plne doceniť jeho kúzlo. Priznajme si, hodnotíme tu tieto faktory a nie dej. Kúzlo prvých televízorov už tiež vyprchalo. Po vzhliadnutí Huga musím jednu hviezdu pridať. To sa stáva, keď vidíte tak krásne zobrazený priebeh natáčania filmu ako nám predviedol Scorsese.(31.7.2009)

 • WANDRWALL
  ***

  Jako dospívajícího fascinující. Dneska mi to přijde hezké. Už mi to nepřijde tak dávno, tak magické, jako když jsem dospíval. Ale 108 let od vzniku tohoto filmečku je z pohledu lidského života hodně dlouhý čas, ale z pohledu lidstva tohoto druhu. co je tady pár tisíc let, tak je lepší kinematografii mít, než ti lidé, co tu žili a neměli ji!(12.9.2010)

 • Stanislaus
  *****

  Už je to 108 let co spatřil světlo světa tento na svou dobu ohromující a překotný snímek. Samozřejmě mě jako chtivého diváka zajímalo, cože je to za film, který je pořadím první na seznamu "1001 filmů, které musíte vidět než umřete". A musím říct, že ta čtvrthodinka stála za to. Dnes tento film může působit z mnoha směrů naivně - už jen kvůli hlavnímu nápadu s obří střelou plnou lidí, vystřelenou na Měsíc. Avšak zde se musí brát zřetel na rezervy před více jak sto lety. Takže prakticky jde o revoluční film své doby, ve kterém se mi nejvíce líbily kulisy na Měsíci, vizáž jeskyně (či něčeho podobnýho) a "Měsíčňani". A ta hudba tomu dodávala šmrnc (teda pokud tam nebyla dodána později, ale to je jedno).(25.4.2010)

 • - Snímek je považován za první široce distribuovaný film. (contrastic)

 • - Prezidenta Barbenfouillisa, který celou expedici na měsíc navrhl, hrál sám režisér Méliès. (Auvajs)

 • - Film byl insipirován dvěma romány své doby, a to tituly „Země na Měsíc“ od Julese Verna a „První lidé na Měsíci“ od H. G. Wellse. (Mr.Ocek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace