Cesta na Měsíc

A Trip to the Moon

Krátkometrážní / Sci-Fi / Dobrodružný / Fantasy

Francie, 1902, 13 min

Předloha:

H.G. Wells (kniha), Jules Verne (kniha)

Jérôme Savary

Už je to 108 let co spatřil světlo světa tento na svou dobu ohromující a překotný snímek. Samozřejmě mě jako chtivého diváka zajímalo, cože je to za film, který je pořadím první na seznamu "1001 filmů, které musíte vidět než umřete". A musím říct, že ta čtvrthodinka stála za to. Dnes tento film může působit z mnoha směrů naivně - už jen kvůli hlavnímu nápadu s obří střelou plnou lidí, vystřelenou na Měsíc. Avšak zde se musí brát zřetel na rezervy před více jak sto lety. Takže prakticky jde o revoluční film své doby, ve kterém se mi nejvíce líbily kulisy na Měsíci, vizáž jeskyně (či něčeho podobnýho) a "Měsíčňani". A ta hudba tomu dodávala šmrnc (teda pokud tam nebyla dodána později, ale to je jedno).(25.4.2010)

(1001) Poprvé jsem z tohoto filmu viděla jenom útržky v rámci naučného pořadu v brněnské hvězdárně. Jelikož jsem tehdy byla ještě usmrkaný prcek a navíc i filmový neznaboh, domnívala jsem se, že jde o legrační grotesky natočené za tím účelem, aby dětičky v přítmí promítacího sálu hvězdárny neusínaly, nýbrž se sem tam zvesela a od srdce zasmály směšným panáčkům. Jaké bylo moje potěšení, když jsem snímek zhlédla celý, obohacena navíc o okolnosti jeho vzniku. Opravdu parádní záležitost a člověku nemusí být jenom osm let.(6.12.2007)

• dr.horrible

Nad hodnotením k tomuto filmu váham už niekoľko rokov.Historickú dôležitosť tomu uprieť nejde a z dnešného pohľadu je to veľmi veľmi roztomilé, ale to je tak všetko.Plný počet z princípu nedám - prvý film to nie je a objektívne Méliesa hodnotiť nedokážem, tak radšej Cestu na mesiac ponechám úplne bez hodnotenia.Ale tá atmosféra počiatku storočia samozrejme nemá chybu(18.4.2013)

Skupinka vědců, kteří však zprvu připomínají tlupu Brumbálů, se vydají na bláznivou cestu na Měsíc. Dětská naivita a fantazie se u nejslavnějšího Meliesova díla kříží s tehdejší technickou finesou tvůrců, kteří neznali slovo "nemožné". Kouzelný výlet, po kterém konečně mohu ocenit osobitou variaci Nicka Parka. Melies už před sto lety řádně nakopal zadek Lucasově ILM či Jacksonově WETě.(26.2.2009)

Právě jsem viděl první sci-fi film a jeden z prvních uměleckých filmů vůbec - Mélièsovu Cestu na Měsíc. Nutno dodat, že je z roku 1902 a je barevná, tedy políčko po políčku ručně kolorovaná. Ve čtvrthodinovém snímku vidíme konstrukci rakety, její vystřelení z děla a přistání na Měsíci 66 let před Armstrongem, Aldrinem a Programem Apollo. Řekl bych, že NASA i Michael Bay se svým Armageddonem se odtud inspirovali. Mlácení vybuchujících Měsíčňanů deštníkem už je režisérův bonus. Celý film: http://vimeo.com/39275260(10.12.2012)

• - Meliésův snímek trval údajně asi 20 minut, ale dochované kopie jsou mnohem kratší. I tak, na tehdejší dobu to byla ohromná délka. (Pavlínka9)

• - Jediná dochována kopie ručně barveného filmu byla objevena až v roce 1993 ve Filmoteca de Catalunya. (Mr.Ocek)

• - Scéna, kdy je Měsíc zasažen do oka, je jedním z prvních použití stop-motion animace. (contrastic)