Cesta do nemožna

• Francie

Le voyage à travers l'impossible

• angličtina

The Impossible Voyage

The Voyage Across the Impossible

Sci-Fi / Krátkometrážní

Francie, 1904, 24 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Adolphe d'Ennery (divadelní hra)

George Melies bývá někdy označován za Julese Verna kinematografie, což je spojeno se všeobecnou optimistickou vírou a důvěrou v poslední vynálezy techniky na začátku minulého století. Svým ojedinělým stylem (který se však časem stal fádním) vytvořil obdivuhodné fantastické dílo – neuvěřitelnou výpravu několika lidí ze Společnosti nesouvislého zeměpisu. Scény jako ztroskotání „vlaku“ na slunci či výbuch ponorky ve mně zůstávají hluboko zakořeněny. Kamera je stále statická, tudíž se jí musí přizpůsobit způsob vyprávění. Meliesova estetika „filmového divadla“ je patrná i zde (můžeme vidět dvě různé scény výstupu týchž cestujících). I tak toto dílko skýtá zajímavý zážitek(2.10.2003)

Vzhledem k tomu že jsem to viděl spolu s jinými, zhruba stejně starými filmy od jiných tvůrců, myslím že pětihvězdičkové hodnocení je poměrně na místě... Když pominu scénář (tehdy se nad takovými věcmi diváci ovšem nepozastavovali), je neuvěřitelné, o kolik lépe tenhle film vypadá... Už jenom to jak je barevný, nebo jak náročné muselo být udělat všechny ty triky, je za tím vidět velký kus práce a fantazie... Do toho ještě započítám kde musel později brát svou inspiraci Karel Zeman, takže bych touto cestou panu Méliesovi rád poděkoval a dal mu pět hvězdiček...(5.10.2011)

Teď si uvědomuju, jak těžké je hodnotit takovéto snímky... Proč jsem dal Ďábelskému nájemníkovi "jen" 4* a Cestě do nemožna pět? Toto hodocení je nutné brát s rezervou... zvlášť, když víme, že film je z roku 1904... Podle mě, je toto dílko vedle Cesty na Měsíc asi to nejlepší, co Méliés natočil, a některé scény jsou tak fascinující a hravé, že bych se musel při jejich komentování rozplynout... Proto se toho radši zdržím, jinak byste přišli o další moje příspěvky..:-)) Každopádně scéna přistání na slunci patří mezi moje top scény... Ruku na srdce - ukažte mi film v současné kinematografii, který kromě bombastických triků a překomplikovaných animací, nabízí takovou dávku fantazie (!) Já si maně vzpomínám opravdu jen na toho Zemana, ale to už je půl století....(3.7.2006)

Z hlediska Meliése se jedná v podstatě o volné pokračování Cesty na Měsíc. Z hlediska Julese Vernea už geneze tak jednoduchá není. Film vznikl na základě divadelní hry "Voyage à travers l'impossible" z roku 1882, jejímž spoluautorem byl Verneovi Adolphe Dennery. V této hře se protlo hned několik motivů z Verneových knih - Nemův Nautilus, odkazy k cestě kapitána Hatterase, doktor Ox, postavy z Gun clubu, cesta do středu Země a další. Novým motivem pak byla cesta k planetě Altor. Z těchto prvků pak Meliése vytvořil vlastní vizi - je tu tedy ponorka, arktické krajiny atp. Z planety Altor se stalo Slunce. Divák je tak svědkem jakési vylepšené a o dost rozmáchlejší verze původní Cesty na Měsíc, za použití základu divadelní hry, která je sama o sobě variací na Verneovi knihy...A do toho se lehce mísí i vliv Wellesovi knihy První lidé na Měsíci. (a aby to nebylo málo složité, Meliése se prý u Cesty na Měsíc dost inspiroval v Offenbachově operetě vycházející z Verneovi předlohy).(21.1.2012)

Tolik fantazie a nápadů mohou dnešní tvůrci Mélièsoci jen závidět. Poklonu si zaslouží též kolorování 23 tisíc filmových políček. Přiznávám ale, že mnohem větší dojem na mě udělalo zvracející Slunce. Okouzlující je také fakt, že kamkoliv se partička smolařů dokodrcala (mnohdy za výbuchů a havárií), vždy ji vítal vášnivě aplaudující dav.(28.11.2012)

• - Snímek je volně inspirován stejnojmennou hrou Julese Vernea. (Marla Singer)

• - Film vychází ze stejnojmenné knihy Julese Verna. (Mr.Ocek)

• - Svou 24minutovou délkou překonal tehdejší běžnou stopáž přibližně 5x. (Mr.Ocek)