Cesta do nemožna

• francouzský

Le voyage à travers l'impossible

The Impossible Voyage

The Voyage Across the Impossible

Sci-Fi / Krátkometrážní

Francie, 1904, 24 min

Předloha:

Jules Verne (kniha)

Adolphe d'Ennery (divadelní hra)

Teď si uvědomuju, jak těžké je hodnotit takovéto snímky... Proč jsem dal Ďábelskému nájemníkovi "jen" 4* a Cestě do nemožna pět? Toto hodocení je nutné brát s rezervou... zvlášť, když víme, že film je z roku 1904... Podle mě, je toto dílko vedle Cesty na Měsíc asi to nejlepší, co Méliés natočil, a některé scény jsou tak fascinující a hravé, že bych se musel při jejich komentování rozplynout... Proto se toho radši zdržím, jinak byste přišli o další moje příspěvky..:-)) Každopádně scéna přistání na slunci patří mezi moje top scény... Ruku na srdce - ukažte mi film v současné kinematografii, který kromě bombastických triků a překomplikovaných animací, nabízí takovou dávku fantazie (!) Já si maně vzpomínám opravdu jen na toho Zemana, ale to už je půl století....(3.7.2006)

Tolik fantazie a nápadů mohou dnešní tvůrci Mélièsoci jen závidět. Poklonu si zaslouží též kolorování 23 tisíc filmových políček. Přiznávám ale, že mnohem větší dojem na mě udělalo zvracející Slunce. Okouzlující je také fakt, že kamkoliv se partička smolařů dokodrcala (mnohdy za výbuchů a havárií), vždy ji vítal vášnivě aplaudující dav.(28.11.2012)

Další parádně zvládnutý celovečerák jako Voyage dans la lune, Le. Skvěle povedené s příběhem, výpravou a fantastickými triky. Nakonec bych ještě zmínil fakt, že vybarvování jednotlivých políček muselo trvat sakra dlouho. Méliès se opravdu činil a je u něho cítit to nadšení pro práci, kterou tolik lidá bohužel postrádá.(15.11.2008)

Stejně hravé a plné nápadů a skvělých triků jako ostatní Meliésovi filmy, ale už si začínám všímat, že mají pořád stejnou strukturu. Vědci se dohadují, vědci jedou, vědci se klaní před jásajícím davem. Přibližování ke Slunci je stejné jako přibližování k Měsíci v Cestě na Měsíc a cest po nebi stejná jako v Dobytí pólu. I tak ale filmy neztrácí své kouzlo. Musím ještě jednou zmínit krásné triky. Ohromně se mi líbil například záběr na vlak jedoucí po mostě a všemožné výbuchy taky stály za to.(15.1.2014)

Vzhledem k tomu že jsem to viděl spolu s jinými, zhruba stejně starými filmy od jiných tvůrců, myslím že pětihvězdičkové hodnocení je poměrně na místě... Když pominu scénář (tehdy se nad takovými věcmi diváci ovšem nepozastavovali), je neuvěřitelné, o kolik lépe tenhle film vypadá... Už jenom to jak je barevný, nebo jak náročné muselo být udělat všechny ty triky, je za tím vidět velký kus práce a fantazie... Do toho ještě započítám kde musel později brát svou inspiraci Karel Zeman, takže bych touto cestou panu Méliesovi rád poděkoval a dal mu pět hvězdiček...(5.10.2011)

• - Pro provozovatele kin byla za příplatek k dispozici verze s přidanými 2 minutami, jejiž verze byla objevena až nedlouho před rokem 2012. (Mr.Ocek)

• - Snímek je volně inspirován stejnojmennou hrou Julese Vernea. (Marla Singer)

• - Svou 24minutovou délkou překonal tehdejší běžnou stopáž přibližně 5x. (Mr.Ocek)