The New World

Režie:

Jim Jarmusch

Scénář:

Jim Jarmusch

Béla Molnár (John Lurie) žije v New Yorku a je původem z Maďarska, žije si bezstarostně svůj život a snaží se zapomenout na svou minulost. Vše se však změní příjezdem jeho sestřenice Evy (Eszter Balint), která tak jako on chce jen jít svou cestou... (ra1n)

B!shop

Muj komentar berte trosku s rezervou, film jsem nevidel samostatne, ale v Podivnejsi nez raj, nicmene predpokladam, ze to je to samy, obzvlast, kdyz i v Podivnejsi nez raj to zacina napisem The New World a konci One year later. Jinak je to cely tak trochu o nicem, typkovi prijde na navstevu sestrenice z Madarska, neni z toho nadsenej, ale nakonec si na sebe celkem zvyknou. A to vse se odehrava behem par dnu v jednom byte, s minimem dialogu a i ty, co tu jsou, nejsou buhvijak zajimavy a cely to pusobi, jak kdyz Jarmusch nemel scenar a zavrel par lidi pres vikend do bytu. Navic herci, ackoliv hrajou prirozene, tak to zadny super sympataci nejsou a vtipky tu jsou tak tri. Ale prekvapive to nenudi. ()

Radko

Toto zažíva dnes veľa mladých z východnej Európy. S nádejami, snami o lepšom svete a dobrom zárobku sa odoberie do sveta. Až príliš často naďabí na realitu pripomínajúcu život na internátnych izbách tam u nich doma, v postsocialistických guberniách Ruska. Neznámi ľudia, povaľači, umelohmotná dohrievaná strava z obchodov, televízia ako plnohodnotný spoločník trávenia voľného času. Popíjanie piva a nejaká ta ciga k nemu ako vyvrcholenie dňa - či už pracovného alebo takéto vegetiaceho (aký vidieť filme). Rozlet do sveta končiaci uzavretím sa v priestore obydlia a pár obchodov (barov) navôkol. Jarmusch to vystihol dokonale. A nadčasovo. Pretože rovnako ako pred dvadsaťjeden rokmi sa situácia mnohých mladých na vysnenom Západe v základných obrysoch zhoduje s tou v Novom svete. ()

ScarPoul

Myslím si, že The New World je obstojným prológom, alebo ak chcete prvou časťou filmu Stranger than paradise. Jarmusch nás hodil na 30 minút do New Yorského prostredia, a to konkrétne jedného bytu s ktorého nevytiahne päty. Jarmusch nám tu ukazuje tri hlavné postavy Bélu, Evu a Eddieho, ktorý sa stretli v tomto byte aby začali novú etapu svojich životov a siahodlhú púť o hľadaní svojho šťastia. Krásne minimalistické, krásne depresívne a Eddieho postava krásne úprimná , k tomu všetkému DiCillova fantastická kamera a tichučká hudba Johna Laurieho. ()

ABLABLABLA

Velmi zajímavý film, ve kterém se polovinu, co polovinu....tři čtvrtě filmu mlčí...:) "Nechceš pivo?" "Jo"...a další 3 minuty se koukáme na to, jak popíjí pivo aniž by cokoli řekli...konec samozřejmě zajímavý..chudák Willy skončí v Budapešti, Eddie jede sám zpátky do New Yorku a Eva je konečně volná a může si dělat, co chce...tetička taky neměla chybu....zvláště, když jim nadávala, jak odjížděli na Floridu..maďarsky samozřejmě a zakončila to krásnou anglickou nadávkou "son of a bitch". ()

OG_Swifty

Prvni akt o imigrantech z Madarska a kamaradovi Eddiem. Neni to o moc lepsi, nez Trvala Dovolena, ale je tam citelny upgrade - hlavni hrdina ma postel, kanape a TV!! (v Permanent Vacation se spalo na matraci) ... krome uvodu na ulici a zaveru na ulici je to opet minimalisticky natoceny v Belove byte a herci jsou vlastne neherci, ktery teda rozhodne neni zabava sledovat. Proste sorry, ale opet jen za jednu hvezdu. ()

blixadovan

Těžko hodnotit jako samostatný krátkometrážní film, když byl následně použit jako součást filmu Podivnější než ráj, ale přesto dokonale obnažil prázdnotu života dvojice mladíku někde na předměstí New Yorku. Není důležité, kolik máš peněz nebo zdali máš práci, důležité je mít styl! ()

kubilov

Jedna třetina celku, který většina lidí zná jako druhý film Jima Jarmusche, Stranger Than Paradise. Kapitola nazvaná New World parafrázuje americký sen pomocí již v Americe zdomácnělého Maďara Bély Molnára alias Willieho, který se musí potýkat s příjezdem své mladé sestřenice. Přerod z nezájmu přes jemné sbližování až k otevřenému konci zvládl Jarmusch přímo mistrně a mohl si tak o dva roky později celé dílo dokončit. ()

blondboss

Jedna z Jarmuschových prvotín. V tomto prípade prvá tretina neskoršieho filmu natočená rok pred jeho úplným dokončením. Už z tohto krátkeho výseku je možné vidieť, či vás Podivnejší než raj bude baviť alebo nie. Na mňa to bolo až príliš statické a dejovo sterilné. 40 % ()