Walt Disney - od myšáka k Disneylandu (TV film)

Walt Disney

Dokumentární / Životopisný / Historický

USA, 2015, 2x115 (4x54) min

Sarah Colt

Sarah Colt, Tom Jennings

Joel Goodman

Sarah Colt

Postavičky z filmu mu byli bližší než lidé...(30.4.2017)

Vždyť to říkám - Disney byl velké děcko a rád si hrál. Udělal z toho životní náplaň a vyšlo mu to. Nemusíme chodit daleko, i u nás existují podobní nadšenci, třeba pan Šikl, který vydělává na svá předražená hobby předraženým vstupným na svých atrakcích. Ale zpět k velkému Waltovi - jeho tvorbu i manýru považuji za ryze americkou, neoslovuje mě a nevnímám jí jako velký přínos pro lidstvo. Ale dokument o něm je natočený dobře.(27.8.2018)

Perfektné! Krásne spracovaný životopis Walta Disneyho so záznamami z jeho života, rôznymi zaujímavosťami atď. Veľmi sa mi páči postup a systematickosť s akou k tomu pristupovala režisérka Sarah Colt. Skutočne veľmi vzácne dielo, ktoré mi pomohlo dozvedieť sa mnoho o asi najlepšom animátorovi 20. storočia.(3.5.2017)

Velmi povedený čtyřdílný dokument o životě a tvorbě pána jménem Walt Disney. Sleduje nelehké a přesto úžasné začátky v době, kdy animace byla v plenkách a ten, kdo měl talent, nápad a odhodlání, měl velkou šanci uspět. Nahlíží do dětsví a vztahů v rodině, sleduje dílčí (první humoresky, Alenka, králík Oswald) i velké (Mickey, nejen animované filmy, Disneyland) úspěchy i neúspěchy (finance, vztahy se zaměstnanci). Uživatel Sator tu do komentáře napsal: ,,Postavičky z filmu mu byli bližší než lidé..." a podle tohoto dokumentu to vypadá, že to byla pravda. Většinou je to podáno tak, že zatímco se schylovalo k "převratu", Disney o ničem netušil, protože mu šlo hlavně o animaci a svou vizi a předpokládal, že ostatní lidé to tak mají taky (a co na tom, že není do jíst). Disney byl natolik zajímavá osobnost a žil v tak pohnuté a dynamické době, že pokoušet se jeho život vměstnat do slabých čtyř hodin se jeví jako pokus o vtip. Ale tomuto dokumentu se to celkem povedlo. Stále je se na co koukat, stále je možné být překvapen a fascinován. Já osobně bych klidně pár dílů přidala a více se věnovala jednotlivým Disney dílům, protože to zrovna MĚ baví neskutečně! To, jak jednotlivé filmy vznikali, pozadí doby... V tomto dokumentu se nejvíce pár minut věnují prvnímu celovečernímu filmu a to Sněhurce a sedmi trpaslíkům. Je to začátek druhého dílu, který se mi líbil nejvíc. Koukat, jak film vznikal a jaké bylo jeho pozadí je fascinující. Líbí se mi představa pana Disney chodícího po studiu, přehrávajícího svým zaměstnancům jednu scénu a postavu po druhé. Tak moc byl nadšený! Tak dalece měl tento projekt v hlavě a nechtěl na něm šetřit, ani ho uspěchat. A na Sněhurce to jde sakra! vidět. Z dalších byl větší prostor (no zase pár minutek) věnován "problematickému" Pinokiovi, napůl hranému/animovanému filmu Song of the South s afroameričanem v hlavní roli, který nesměl díky rasové segregaci na premiéru, Popelce, kterou si Disney sice vydupal, ale nakonec se na tvůrčím procesu téměř nepodílel a Mary Poppins. Nic ale bohužel nejde do hloubky. Takže pokud byste měli tip na dokument o filmech z Disney dílny, tak šup s ním ke mně do zprávy! Děkuji :-)(3.10.2017)

Zajímavé, jak se Disneyův osobní život, zejména dětství, propojily s jeho uměleckými ambicemi. Hodný strýček Disney si vysnil sám sebe i pohádkový Disneyland na základě svých představ, které se ale nezakládaly ani na jeho životě, ani na jeho povaze. Ale do dějin, a to nejenom kulturních, se mu podařilo zapsat pořádně, i když pracovat pod ním bych nechtěla.(26.6.2017)