Sobibor

(festivalový název)
  • Rusko Sobibor (více)

Základ filmu představuje reálná událost, k níž došlo v roce 1943 v nacistickém táboře smrti Sobibor na území Polska. Hlavním hrdinou filmu je sovětský Žid Alexandr Pečerskij, intendant a vojenský zásobovač, který to dotáhl až k hodnosti poručíka. V říjnu 1943 upadne do zajetí a ocitne se ve v táboře Sobibor, kam Židy nevozili kvůli práci, ale aby je zabili v plynových komorách. Alexandrovi, silnému na duchu a morálně pevnému, se podaří za tři týdny připravit plán internacionálního povstání vězňů ze západní Evropy a Polska. Toto povstání se stane jediným úspěšným za celou druhou světovou válku a skončí masovým útěkem vězňů z nacistického táboru smrti. (Nový ruský film)

rigby

Mnoho silných momentů obsahuje tento film, pro které je na ty slabší zapomenuto. Možná mohl být vydatnější scénář, možná lepší herecké obsazení, možná lepší konec než ten zpomalený útěk. Ale celkově nelze hodnotit jinak, než jako nadprůměrný. ()

Jehova

Očekávání, která jsem měl tento film rozhodně nenaplnil. Problém ani tak nebyl v poněkud nepřesvědčivých hereckých výkonech, jako spíše v faktografických nesmyslech. Vyhlazovací tábor Sobibor ve filmu vyznívá velmi komorně, vězni vypadají, jako by byli dobře živeni a obecně zde panuje nezvykle benevolentní režim (volný pohyb po večerce Němci většinou neřeší, v mužské části tábora se volně pohybují ženy, vězeň, který třídí šperky si klidně jeden sebere a ještě se s ním před všemi promenáduje, apod.). Na druhou stranu, samotný příběh (příprava k útěku i útěk samotný) je dle mého názoru zachycen věrně a faktografická data na závěr dokreslují atmosféru doby. Jako mínus bych ještě zmínil absenci titulků, které by v tomto snímku byly daleko vhodnější, než simultální překlad do ruštiny - herci zde hovoří výhradně jazyky národností, které představují (viděna originální ruská verze). ()

Drussus

Jeden z nejpůsobivějších filmů z pekla holokaustu.Sice herci za Němce poněkud přehrávali, ale na to jsem v ruských válečných filmech zvyklý. Měli bychom svým dětem neustále opakovat, že za to zlo nemůžou nacisté, jak je teď v módě, ale NĚMCI a zdatně jim sekundovali ve funkci strážných POLÁCI a UKRAJINCI... Protože, proč by jinak Němci stavěli své koncentráky především na polském území? ()

Pythonator

Ačkoli Rusové umí dělat válečné velkofilmy, tady se jednalo spíše o jakýsi artový experiment, protože tomu chybí tempo a srážejí to ty trapné artové zpomalené scény a řeči, přičemž ta finální scéna je naprostým vrcholem, u kterého už jsem se musel smát. Já ubohý prostý divák by raději ve finále westernovou přestřelku a hlavně nějak inteligentně využít ty nevyužité pušky, namísto dvouminutové scény na zpomalený běh nějakého retarda. Jo a najmout nejhezčí polskou herečku a hned v úvodu ji poslat do plynu, to mohou jedině Němci nebo blbci. Krutě nevyužitý herecký potenciál, přestože opět ukázala kozy, což umí asi lépe než hrát. Jo a Lambert jako šéfnácek neměl chybu. Je smutné, že někdejší hollywoodskou superstar musejí obsazovat Rusové a na západě nezakopne o roli. ()

goauld

Jak anglická, tak ruská verze je zhruba na totožné filmařské úrovni. Sověti umí dělat velmi syrově zobrazující - ne zrovna idylicky vypadající reálie - o tom jsme se přesvědčili u mnoha snímků, nimcéně ocenuji, že narozdíl od anglické verze Sobiboru, zde nedabovali a tudíž si můžeme vychutnat uplnou autentičnost protagonistů. Jinak však nutno uznat, že přecejenom se mi zdála anglická verze víc herecky výživnější. Ano - i zde byla vidět krutost a sadismus utlačovatelů vůči židům, ale... vše bylo tak nějak sestříháno v celkem krátkých sekvencích, takže jsem měl občas pocit, že sleduji nějaký válečný film s Mádlem :-D, kde i zde je celkem volný pohyb osob po táboře a celkově všichni jsou nějak dobře živeni (což se v porovnání se skutečnou realitou vyhlazovacího tábora zrovna říct nedá) ..no nic... Každopádně vysoké hodnocení si za tu snahu tento snímek rozhodně zaslouží ač ten závěr - běžícího klučiny tam teda fakt byl zbytečný.... ()