Icarus

Trailer 1

VOD (1)

Bryan Fogel se vydává na cestu za odhalením pravdy na pozadí dopingu ve světě profesionální cyklistiky, ale setkání s ruským vědcem rázem promění jeho osobní příběh na geopolitický thriller. (HellFire)

Trailer 1

HellFire

Bryan Fogel je cyklista, který si vytyčí za úkol použít doping, aby zjistil, jaký dopad to bude mít na jeho výkon a jestli se mu podaří obalamutit antidopingovou kontrolu, jak se to dařilo mnoha profesionálním cyklistům desítky let. Za tímto účelem se seznámí s ředitelem ruské antidopingové agentury, Grigorym Rodchenkovem, který mu slíbí, že mu pomůže obejít systém a zařídí, aby jeho testy byly negativní. Netrvá však dlouho a na povrch se začnou drát informace o dopingovém skandálu ruských sportovců ve spojení s OH v Soči 2014. A jelikož Rodchenkov je přímo zodpovědný za falšování testů a bojí se o svůj život, rozhodne se odletět za Bryanem do LA, kde se ukryje před hněvem Ruska. Před očima se nám tedy začne odvíjet zcela odlišný příběh, který postupně rozplétá tajemství státem sponzorovaného programu, jehož účelem bylo dopovat ruské sportovce prakticky již od roku 1968. Rodchenkov se rozhodne vyjít s pravdou na povrch a odkrýt nekalosti ruského státu. Nemyslím, že jsem kdy viděl profesionálněji natočený dokument. Po všech stránkách prakticky dokonalé. ()

Franc1s

Na dokumenty moc nekoukám, ale na tento jsem se musel podívat. Chlápek/režísér chtěl zkusit co vše obsahuje dopingový program a jak jde obelstít dopingové kontroly. To z části také okusil a zároveň byl ve správnou chvíli na správném místě a s pomocí jednoho ruského vědce odkrývají Ruský vládní dopingová program. A vlastně ukázání toho, že dopingové kontroly jsou trošku fraška... Putin vše popírá, setne se pár hlav a "sportuje se", jako by se nechumelilo... Holt politika a prachy vládnou.. Doporučuji 8/10 ()

klukluka

Icarus jsou takové dva (dokumenty) v jednom. V první části Bryan Fogel zjišťuje, že pouze doping z něj šampiona neudělá. A v té druhé podá bývalý ředitel ruské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenko na půdě USA dokonalé svědectví o státem řízeném dopingovém programu. Ve druhé části se neobjeví ani jedna (!) zmínka o závěrech z první části dokumentu. Ruské podvádění to nedělá lepším, přesto tuto zdánlivou drobnost považuji za zásadní informaci. Podprůměrný, a dokonce ani průměrný dopující sportovec si na medaile z olympiády nesáhne. ()

P1tr

Takhle se útočí na Oscara za nejlepší dokument! Icarus je výtečný a strhující dokument, jehož příběh a téma se postupem času vyvýji nečekaným směrem a ve výsledku jde o něco jiného, než na začátku, což tvoří jedinečný zážitek, který je v mnoha chvílích napínavější, než klasická dramata a nabízí bezprecedentní náhled do zákulisí vrcholového sportu. ()

Pajky3

Vlastně jsem byl překvapený, jak to začíná jako něco úplně jiného než jsem čekal. Postupně jsme se však propracovali k tomu, co mělo být hlavním lákadlem. Určitě to stojí za podívání kvůli zajímavému námětu, ale nemůžu se zbavit dojmu, že to mohlo být mnohem zajímavější, protože to nepřidalo žádné nové informace navrch k těm, které jsou všeobecně známé veřejnosti. ()

• Dokument se setkal s nebývale pozitivním ohlasem při uvedení na prestižním filmovém festivalu Sundance. Dokonce se vyrojily spekulace, že důvodem napadení festivalu hackery bylo zastavit jeho promítání, protože si ruská vláda nepřála, aby se svět dozvěděl o dopingovém skandálu. (HellFire)
  • Ruští sportovci startovali na Zimních olympijských hrách 2018 pod olympijskou vlajkou a označením „Olympijští sportovci z Ruska“, protože Rusko bylo kvůli dopingovému skandálu na hrách v Soči z her v Pchjongčchangu vyloučeno. (klukluka)