Reklama

Reklama

Opuštěné stavební projekty

(seriál)
  • Česko Zapomenuté megastavby (více)
Dokumentární
Velká Británie, (2017–2021), 58 h 6 min (Minutáž: 44–90 min)

Kamera:

Matt Green

Hrají:

Tom Ward (vypravěč), Daniel Dickrell
(další profese)

Série(8) / Epizody(77)

Obsahy(1)

Dnes jsou opuštěné, ale kdysi byly tím nejlepším a technologicky nejvyspělejším, co člověk dokázal postavit. Opuštěné budovy i jiné stavební projekty po letech vypráví svůj slavný příběh, za nímž stála nekonečná vynalézavost a genialita lidského ducha... Svět je plný úchvatných megastaveb navržených tak, aby usnadnily život těm, kteří je obývají, uchvátily ty, co se na ně přišli podívat, a vydělaly více peněz pro každého, kdo si je objednal, navrhnul a zkonstruoval. Aby tyto stavby snů vůbec mohly vzniknout, často se nejdříve musely vyřešit obrovské technické problémy, překonat obtížné překážky a zavést nové, inovativní postupy. Přesto se na mnoho z těchto výjimečných staveb postupně zapomnělo. Byly opuštěny, odstrčeny na vedlejší kolej jako zbytečně předražené hračky, které už vyšly z módy. A přestaly se používat pro účely, kvůli kterým vznikly. Některé se staly oběťmi politických neshod a finančních potíží nebo neodolaly zubu času, rychlému tempu rozvoje technologií a rozmarům módy. Jiné neuspěly jednoduše proto, že nebyly ničím jiným než monstrózními symboly ješitnosti, hamižnosti i naprosté hlouposti lidí, kteří je stvořili. (TV Prima)

(více)

Recenze (5)

KM Phoenix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nevím přesně jak to funguje v českém dabingu, ale v původním znění jim poměrně brzy došla slovní zásoba. Často jsou popisované objekty: "middle of nowhere, ominous, sinister, strange, weird, creepy, eerie, haunted, desolate či forgotten." případně se tam stalo "something bad". Kromě omezené slovní zásoby se tam objevují různé banální fráze, z nichž "The more you look, the more you´ll see." je jedna z těch lepších. Jinak se jedná o takovou nenáročnou oddechovku se slušnými záběry na někdy zajímavé někdy vcelku obvyklé objekty. Jinak jenom poznámka pro uživatele čenda, ono to nemohlo sklouznout od stavebních projektů k něčemu jinému, jelikož se série zabývá "Abandoned Engineering" což je mnohem širší termín (klidně by to mohlo znamenat i zapomenutý motor od sekačky v zahrádkářské kolonii), než ten co byl zvolen v českém překladu. ()

artas 

všechny recenze uživatele

vyslovene neznášam keď všetko naťahujú, 10x opakujú to čo už povedali, načo chcú aby ešte aj dokumenty boli silou-mocou napínavé... ()

čenda 

všechny recenze uživatele

Námět je to určitě zajímavý, kdyby se ale držel původního záměru. Ze stavebních projektů to postupně sklouzlo k opuštěným lodím na břehu vyschlého Aralského moře a podobně. A po shlédnutí cca 10 dílů mě to postupně začalo trošku nudit. Stále stejný scénář - nástin tématu, kterému se pár komentujících nejdříve hrozně diví - co, proč a jak bylo postaveno a následuje nijak objevné a vcelku očekávané vysvětlení. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama