Svět podle Putina (TV seriál)

The Putin Interviews

Dokumentární

USA, 2017, 4x56 min

Oliver Stone

Oliver Stone

Rodrigo Prieto

Na jedné straně kremloboti, putlerovci, rusofilové a čtenáři Aeronetu, na druhé havloidi, dobroserové, vymaštění euroatlantičtí univerzalisté a kvičící liberální svoloč. Nač takové extrémní polarizace názorů? Neslyšeli jste Vladimira, když měl svou upřímnou chvilku? Nejdůležitější je balanc. Rovnováha. A pravda, pokud vůbec nějaká existuje, bývá někde uprostřed. Koneckonců, celé je to jen hra pro lidi. Vyjádření do médií jsou jen instrumenty hýbající veřejným míněním, ta pravá politika se dělá za zavřenými dveřmi a její výstupy nejsou nikde oficiálně prezentovány, prostě se pak jen dějí.. Stone se zase pokouší držet prsty své levé ruky na tepu doby a tenhle potenciálně kontroverzní zápas si přeje prohrát. „Zeptejte se na co chcete, já na co chci odpovím, aneb báťuška Vladimir odpovídá tak, aby vypadal dobře“ dokonce na závěr označí za něco jako mírotvorný počin. Naiva. Znáte píseň Phila Collinse „Both sides of the story“? Čekám na interview, kdy Garri Kasparov vyzpovídá senátora McCaina.. Je mi líto, ale ve finále to na mě zanechalo pouze jediný hmatatelný dojem a sice ten, že by se Oliver strašně rád vysprchoval s Vladimirem v ponorce..(23.6.2017)

Povídají si jako kámoši... No a co???!!! Rusko není SSSR, a vracet se do minulosti pořád a dokola je tak trochu nemoc. Zvláště, když to s přítomností nemá moc spojitostí. Protiruská propaganda je všudypřítomná a já to vnímám tak, že jakýkoliv prostor, který je dán Putinovi, al-Asadovi a dalším "moc moc zlým a nedemokratickým diktátorům" je něco, čeho je si třeba vážit ;-) Ale někteří to samozřejmě nikdy nepoberou. Nemyslim, že se díky tomu stane člověk moudřejší, ale lépe si může poskládat tu mocensko-politickou skládanku... Jednoznačně největší světové zlo sídlí za Atlantikem. Bohužel...to zlo se nějak za posledních x desítek let "tak trochu" rozlézá po celé planetě. A to je samozřejmě největší problém dnešního světa.(7.7.2017)

Viděl jsem první díl poutavý od začátku do konce. Jelcin si vybral svého nástupce dobře i když tento politický systém je dost riskantní. Imponuje mi jak Putin dokázal Rusko ochránit od zahraničního kapitálu ve strategických odvětvích takže je dostatek peněz na sociální oblast a kvůli rezervním penězům snadno překonali světovou hospodářskou krizi.(17.2.2018)

Těžko říct, jak se vůbec dá tohle Stoneovo dílo hodnotit. Obsahu rozhodně víc odpovídá český název Svět Podle Putina, protože Oliver Stone se v podstatě vydal za Vladimirem Vladimirovičem proto, aby mu dal možnost prezentovat "západnímu" publiku jeho náhled na světovou politiku, ne proto, aby s ním vedl nějaké zasvěcené disputace nebo nedej bože argumentačně hodnotnou diskusi. Kdybych chtěl být hnusný (a "vtipný"), řekl bych, že je to skoro na úrovni rafinovaných rozhovorů Alex Mynářové s "hradní elitou". Ale ono to tak úplně není. Stone udělal to, co udělat chtěl. Sám v poslední části říká, že doufá, že přispěje porozumění a míru ve světě. A že počítá s tím, že - jak krásně lidově jadrně vravia bratia Slováci - za to dostane "riadne ppc":) Jestli opravdu naivně věří, že v Rusku skutečně neexistuje diskriminace gayů, že v Rusku naopak existuje svobodná politická soutěž a média, nebo že Krym a další operace, kterých se rozhodně žádní ruští vojáci ani technika neúčastnili (a když, tak jen v osobním volnu;)), byly jen obranou míru před imperialistickými štváči, toť otázka. Faktem je, že Stone po celou dobu zachovává přátelský tón a usmívá se, ať už mu ruský prezident odpovídá cokoliv. Třeba i když dává naprosto vyhýbavou odpověď nebo reaguje "bonmotem" z ranku českého prezidentství. To všechno je pravda. Ale také je pravda, že je to rozhodně unikátní projekt, a že USA skutečně nejsou skupina skautíků mající za cíl blaho všeho lidstva (jen o tom není příliš populární mluvit). To a prospěšnost ruské (nebo čínské nebo íránské nebo venezuelské, whatever) politiky v globálním měřítku je nicméně na dlouhé debaty, a jde navíc o něco zcela jiného, než je otázka dodržování lidských práv uvnitř Ruska, do čehož nám zase vstupuje naše ovlivněnost vlastními dějinami a tradicemi. Ale to už jsme na nějaké metaúrovni, u práva vměšovat se, respektu k odlišné politické tradici (kterou také lze interpretovat různě, podle toho, od jaké doby chceme tu tradici sledovat) apod. Takže podle toho, jaký úhel pohledu si zvolíte, jde tento výsek z údajně asi 35 hodin rozhovorů, hodnotit naprosto různě. "Skupina Prima" nebo kdo to je, má rozhodně body za odvahu něco takového pustit u nás do televize. Asi je to ale lepší, než kdyby se k lizu dostala TV Barrandov, a doprovodila každý díl panelovou diskusí s "odborníky". Moderovala by to celé samozřejmě paní Mynářová, možná v tandemu s Liborem Boučkem:) To už sem ale samozřejmě nepatří. Takže hodnotím 80%. Proč? Jak jsem už psal, je to velmi relativní. Tak třeba proto, že se mi u toho výborně žehlilo:) Číst nebo pracovat se u toho bohužel díky střídání angličtiny a ruštiny dost dobře nedá (pokud neovládáte na slušné úrovni oba tyto jazyky;)).(22.6.2017)

• jakeer

Na rozšírenie prehľadu fajn (aspoň vieme, čo si Putin myslí z prvej ruky). Ale čisto z dokumentaristického hľadiska to je strašné. Stone nekladie Putinovi príjemné otázky, on mu doslova trčí z riti. Jeho tvrdenia vôbec nepodrobuje pravde, hoci postprodukcia trvala 2 roky. Je neprípustné, keď Putin povie, že zadlženosť k HDP majú 12 %, pritom v skutočnosti to v tom čase bolo 40 % a Stone s dvojročnou rezervou na overenie to pustí do éteru ako fakt. Holt, postfaktuálna doba, kde názor je viac ako pravda.(26.6.2017)