V zajetí sněhu

• USA 6 Below: Miracle on the Mountain (více)
Trailer

Bývalý olympijský závodník si vyjede na snowboardu, přičemž ho zastihne bouře s prudkým sněžením a on se ztratí ve volném terénu mimo sjezdovku. Na vlastní kůži tak pozná, jaké to je bojovat o přežití. Čeká ho osm dní zoufalství ve zmrzlé divočině... Eric LeMarque neprožívá právě šťastné období. Slavný a úspěšný hokejista se pohádal se svým trenérem a odešel z týmu, a teď je nezaměstnaný. Ke všemu způsobil autonehodu, při které bylo zjištěno, že užívá drogy. Teď má Eric před sebou soud a zřejmě také odvykací léčbu. Před soudem a výčitkami své matky Susan ujel Eric do hor, kde si pronajal chatičku, a každý den chodí snowboardovat do neupraveného terénu. Zážitky z hor si umocňuje braním drog. Tento den ale nezačne příliš dobře. Eric si zabouchne dveře od chatky, které musí vyrazit, aby se dostal dovnitř. Následně mu ujede autobus, kterým jezdí k lanovce. Stopne si ale auto, které řídí Sarah Turnerová, vedoucí místní záchranné služby. Eric jako obvykle vyráží na svahy a Sarah se dozvídá, že navečer se na středisko žene velká sněhová vánice. Eric celý den sjíždí hory a určitě se nedrží vyznačených sjezdovek. Pod vlivem drog brázdí svahy, které jsou nebezpečné, a vůbec mu nevadí, že začíná sněžit a viditelnost se zhoršuje. Ve chvíli, kdy záchranáři pro nebezpečí z vánice zavírají sjezdovky, Eric sjíždí neznámý terén a ve vánici zabloudí. Záhy si uvědomí, že není nikde, kde by to znal. Ve vánici mu také nefunguje jeho mobilní telefon. Rozhodne se tedy do střediska dojít pěšky. Brzy ale zjistí, že je uprostřed divočiny, a neví kudy dál. Zprvu se snaží rozdělat si oheň, to se mu ale uprostřed kup sněhu nepodaří. Narazí na vlky, ze strachu před jejich útokem začne křičet a mávat rukama kolem sebe. Vlci se stáhnou, a on před nimi utíká hlouběji do lesa. Noc nakonec přežije ve sněhovém zásypu, který si udělá. Druhý den ráno je krásné počasí a Eric se rozhodne najít cestu do civilizace. Jen se svým snowboardem vyrazí na ledovou pláň, která se před ním uprostřed hor otevře. Je to chyba, vzápětí se Eric proboří do vod jezera, které leží pod sněhem. Ve chvíli, kdy se Eric propadne pod led, vypadne mu z kapsy pytlíček s drogou. Ještě se pro něj ponoří a pak má problémy najít díru v ledu. Začne se topit, naštěstí se ale posléze do díry v ledu trefí a vynoří se. Podaří se mu vylézt nazpět na led. Teď ale začíná skutečný boj o život. Eric ze sebe na břehu jezera sundá mokré oblečení a jen nahý prožije další noc. V dálce vidí světlo nějaké budovy vysoko na vrcholu vzdálené hory. Druhý den ráno se navleče do svého oblečení a vyrazí směrem, kde v noci viděl světlo. Několik dnů bloudí divočinou a pochopí, že ho do tohoto stavu dostaly drogy. Zbývající drogu vysype do sněhu. Celou dobu, kdy Eric bloudí divočinou na úpatí hory, ze které sjel, se snaží najít telefonní signál. Brzy mu ale dojde baterie v mobilu. Ericova matka si zatím doma začne o syna dělat starosti. Když se Eric nedostaví k soudu, začne ho hledat. Od Ericova kamaráda se dozví, že Eric vyrazil do horského střediska. Sedmý den po té, co se Eric vydal do hor, matka dorazí do Ericovy chatky. Tady zjistí, že se Eric ztratil. Matka proto vyhledá horské záchranáře a přemluví jejich vedoucí, Sarah, aby po Erikovi vyhlásila pátrání... (TV Prima)

Trailer

sepp

Nejdřív jsem chtěl dát jen 2*, ale nakonec dám smířlivější 3*, jelikož zas taková bída tenhle snímek není. Prostřihů do dětství bylo možná až moc a ... *spoiler alert*... třeba scéna s vlky je vyloženě trapná, jinak jde o docela kompaktní dílko a člově kse vyloženě nenudí. Vidět podruhé už to ale teda nemusím. ()

kingik

Ledová revue podle skutečných událostí se snowborďákem Joshem Hartnettem. Sám samojediný strávil v mrazivé horské pustině, jen se svým oblíbeným prknem, balíčkem pervitinu a snětí v noze, 8 dní a nocí. Vymáchán v horské strouze, osušen na horském slunci, sužován mrazivými teplotami i vytím vlků. A v těch nejpernějších chvílích se mu vybavovaly vzpomínky na dětství a hokejové mládi, které zahodil. Příběh muže jménem Eric LeMarque, o němž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli, je v podstatě obyčejně natočený survival, který je reklamou na otužilost. Stejně jako LeMarque přišel o nohy, Josh Hartnett dávno ztratil svůj hvězdný status. Kde jsou dneska všichni jeho "vrstevníci", všichni ti Affleckové, Damonové a další, a kde je on. I když má dost možná více hereckého talentu než oni, tak prodělává kariérní propad, s jehož rehabilitací mu nepomůže ani tento film, v němž podává velmi dobrý herecký výkon. V mrazivém hnusu na něj jistě házeli deky a bundy, jenže spojenectví s režisérem Scottem Waughem zpravidla nepřináší nic světoborného. A tady se ukázalo, že mít průměrný námět, v němž jde na začátku mladík do hor relativně vysmátý a končí zubožený, je prostě jen sázkou na jistotu. Film trpí celou řadou lapsů a otravných flashbacků. Eric se náhle propadne do vody, v prvé řadě zachraňuje pod vodou sáček s drogou. Ohrožují jej vlci, zbaví se jich tak, že rozhrne sníh a zakryje se snowboardem. Co dělal vlastně v noci, jeho svízel sledujeme jen přes den. Oblast, ve které se pohyboval, nezpůsobovala dojem rozlehlosti, přesto se z ní nevymotal. Čirou náhodou vede horskou službu žena, kterou byste si spíše představovali na přehlídkovém molu. Sličná Sarah Dumont opravdu do takových rolí nepatří. Režisér nedokázal vykreslit charakter hlavní postavy a jeho vnitřní démony jinak než prostřednictvím flashbacků. Otravných a málo zajímavých. To Eric vyměnil život hokejové hvězdy za srub v horách a fet jen po nevinné roztržce s trenérem? Maminky si dělají o svoje syny starosti, otravná máma v podání Miry Sorvino se dala s klidem vynechat. Tohle všechno kazilo dojem. A v závěru se zjevil skutečný LeMarque, který se na Hartnetta vůbec nepodobal. Ke všemu byl úplně nesympatický slizoun. Film lze doporučit jen na základě omrzlého Hartnetta, který konfrontaci s horskou krajinou dává heroicky. 5/10 ()

tron

Spoilery. Kokos, veď on tam skoro nič nezažil! Prvých 25 minút to síce má spád, ale potom to spomalí a ku koncu to už vyslovene spí. RAZ sa objaví svorka vlkov, týpek na nich zakričí, zvieratá ujdú a po zvyšok filmu sú prítomné už len prostredníctvom vzdialeného zavýjania (asi nebol rozpočet?). A okrem toho? Fakt nič. Chalan sa brodí tonami snehu v peknej divočine, postupne mu odmŕzajú nohy, potom spí, je deň, motá sa vyčerpane snehovými závejmi, je noc a on spí, je deň a motá sa snehom a spomína. Nečakal som film roka, ale tak riedky dej ma zaskočil. Prečo to neskrátili aspoň na hodinu dvadsať, to by tomu možno o čosi pomohlo. Ale takto je to smrtiaca minutáž. K tomu nudné flashbacky ako z nemecko-rakúskeho seriálu o tínedžeroch a postavy už viac nezáživné byť nemohli (fakt ma absolútne nezaujíma drogovo závislý hokejista a ani jeho hysterická matka). Keď sa to skončilo, padol mi kameň zo srdca. Josh Hartnett bol pred takmer 20. rokmi mojím miláčikom vo Fakulte, ale bohužiaľ sa odvtedy ako herec ďaleko neposunul, takže nervový záchvat hrá tak, že vykríkne čosi neartikulovateľné a začne hádzať snowboardom o zem ako malé dieťa. Smutné. Toto ozaj nie je herecký koncert, Josh. Plusy: výprava, pár scén a záchranárka Sarah Dumont. ()

-OverLord-

Trailer mě zaujal jednak námětem, protože takové filmy jsou vždycky solidní, a také tím, že jsem s Joshem žádný nový film neviděl šílených 10 let, potom se dal na nezávislou kinematografii a úplně mi zmizel z hledáčku. Zahodil tím sice kariéru v Hollywoodu, ale hlavní je, že je v životě šťastný - herecky dospěl a dobře se na něj dívá. Co se týče filmu, jde o průměrný horský survival s pár výraznějšími momenty. Ústřední melodie je až nápadně podobná emočně drásajícím Zimmerovým Rivalům a soundtracku by celkově prospěla větší dravost. Počínání hlavního hrdiny je na pováženou, nicméně z něj plyne jednoduché ponaučení - nebrat drogy, nejezdit po neznačené sjezdovce, a hlavně ne obojí najednou! SPOILER: Respekt LeMarqueovi - sáhnout si fyzicky takhle hluboko na dno, přežít a ještě při tom prodělat detox je zázrak, včetně samotného konce (KONEC SPOILERU). Při sledování se mi vybavily dva podobné filmy z posledních let, které jsou ale výrazně lepší - Everest a Mezi vlky. Ve výsledku slušné 3*. ()

Marze

Vánice uvězní bývalého profesionálního hokeistu vysoko v horách a musí čelit svý osobním démonům a znovu objevit svou víru. Je to pozoruhodně málo napínavé a nevzrušivé. Střídavě vidíme hrdinu na horách a v backflash záběrech z jeho disfunkční minulosti. Diváci si od hrdiny možná budou udržovat emocionální odstup, pokud vyloženě neusnou. mnohem zábavnější by bylo sledovat nějaký dokument o horách. Byla hlavní myšlenka filmu každý se může v Americe dostat na vrchol a zažít americký sen? Pak jsem to nepochopil. ()

• Jedná se o první natočený film v rozlišení 6K. (Pajkenzi)
  • Natáčení probíhalo ve státě Utah (USA). (griph)