Co se stane, když žák v testu napíše, že 2 + 2 = 22? Dalo by se očekávat, že dostane vysvětlení, že 2 + 2 se opravdu rovná jen a jen čtyřem. Co když ale dítě s takovým výsledkem nesouhlasí? Dalo by se očekávat, že jeho rodiče zaujmou podobné stanovisko jako škola a přesvědčí ho o svém omylu. Vzápětí se však ukazuje, že smysl pro realitu, logiku a rozumné uvažování se ve společnosti začíná pomalu vytrácet. (C0r0ner)

Fifer

V několika předchozích dekádách byli filmaři spíš progresivní levičáci, kteří si často vtipně utahovali z konzervativních, většinou pravicových dogmat. Jako příklad uvedu třeba všechny ty komedie, kdy starý rasista zjistil, že jeho soused-imigrant není zas tak špatnej, jak si myslel. Bylo to tepání do zastaralých názorů a přežitých dogmat. Během několika let se však svět téměř převrátil naruby a po zákazech a regulaci dnes volá hlavně levice, která již dávno není liberální. Filmaři (a umělci obecně) by to měli reflektovat a měli by si dobírat i současnou rigidní "progresivní" levici. To ale vůbec není snadné, když uvážíte, že naprostá většina umělců třeba v Hollywoodu jsou levičáci (navíc mají oporu v nejsilnějších médiích), tudíž taková kritika se nemusí vůbec vyplatit. Chce to odvahu kousnout ruku, která tě živí (Will you bite the hand that feeds you?). Perfektní scénář. ()

Homer_Jay

Podle googlu se dva plus dva rovná čtyřem. Pokud vám však nějaký rozumbrada řekne, že daný problém může mít při nahlížení jinou optikou odlišné řešení, pak mu prostě řekněte, že je tupé hovado. Smějte se mu, ukazujte si na něj prstem. Hlavně ho nenechte odejít s tím, že má pravdu. Protože pokud tato stvoření neodkážeme zpátky na okraj společnosti, pak začnou samotnou společnost ovlivňovat čím dál tím víc. Budou chtít, co já vím, řídit firmy jako je třeba google. A až nám google na prostou otázku kolik je dva plus dva nedá jednoznačnou odpověď, pak naší civilizaci již nebude pomoci. ()

Themyth

Výborné short movie. Pod pláštikom absurdného deja filmu je to jasná kritika modernej spoločnosti. Varovný prst. Náš zmysel pre logiku sa vytráca ruka v ruke so zdravým úsudkom a odstupom. Všetko čo nám predkladajú v médiách a čo je akože štandardom v spoločnosti nemusí byť zákonite dobré a prospešné. Rád by som dal plný počet, ale po technickej stránke to nedosahuje zďaleka túto úroveň. ()

as-minor

Dnes majú ľudia tendenciu pri vyjadrovaní sa k odborným témam mimo ich znalostný rámec skĺzavať k prílišne egocentrickým, subjektívnym, zjednodušeným a neobjektívnym tvrdeniam, bez toho, aby buď nechali priestor odborníkom a vypočuli si ich reálnu interpretáciu faktov o aktuálnom stave vecí, ktorá často vyplýva z dlhodobých analýz, alebo boli ochotný venovať svoj čas a úsilie dohľadaniu a následnému naštudovaniu si odborných poznatkov k danej téme. Bežným a zrejme veľmi nebezpečným príkladom sú dnešní influenceri. Niekto môže namietať, že influencer je celkom problematický pojem. Kto to vlastne je? A za akých podmienok môže byť človeku pridelené takéto označenie? Preto, aby sme sa pochopili, je nutné si najskôr definovať problematický termín, ktorý môže byť v širšom kontexte chápaný viacerými spôsobmi. A presne, ako býva zvykom v odborných štúdiách, keď existuje problematický termín, ktorý by mohol mať viacero významov, je nutné, aby ho autor na začiatku svojho textu spresnil a definoval, nech každý pochopí, aký bude jeho význam v rámci konkrétneho textu. Preto aj ja definujem tento termín z môjho pohľadu. Influencer je pre mňa každý človek výrazne činný vo svojom sociálnom živote vytvárajúci taký obsah, pomocou ktorého dokáže ovplyvniť značnú časť svojho publika na sociálnej sieti, ale aj mimo nej. Skutočne to však musí byť výraznejšia časť populácie a nie, len rodinní príslušníci, alebo známi, i keď na druhej strane aj pomocou nich môže nepriamo ovplyvňovať celkom širokú verejnosť. V tomto kontexte však označujme termínom influencer osobu, ktorá priamo ovplyvňuje výraznejšiu časť spoločnosti, teda v zmysle kvantity. Práve tieto osoby často nemajú dostatočne odbornú edukáciu v oblastiach, ku ktorým vytvárajú tvrdenia. Tie sú nejakým spôsobom ideologizované, ale často zlyhávajú vo svojej podstate, a to vo faktoch. Ďalším problémom je práve rozdiel medzi názorom a nazvime to „ovplyvňovacím tvrdením“. Žijeme v demokratickej spoločnosti a každý má svoje právo na akýkoľvek názor. Názor má však trochu inú štruktúru a hlavne výpovednú hodnotu, než „ovplyvňovacie tvrdenie“. Názor je vlastnou a jedinečnou domnienkou o aktuálnom stave vecí, alebo konkrétnej téme bez akejkoľvek snahy nabádať druhých k zdieľaniu tohto názoru. „Ovplyvňovacie tvrdenie“ však už zo svojej podstaty nabáda druhých k zdieľaniu, prípadne i šíreniu úsudku o konkrétnej téme. A pokiaľ „ovplyvňovacie tvrdenie“ trpí nedostatkom odbornosti, absenciou faktov a je príkladom dezinformačnej praxe, v tomto prípade je veľmi nebezpečné, pretože môže byť výbornou základňou pre ďalších nadšených nasledovníkov, ktorí podobne ako ich vodca (pôvodca tvrdenia) nemajú snahu vypočuť si odborníkov k danej téme, prípadne si nechcú dohľadať kľúčové poznatky v danej oblasti. Ďalším problémom je komunikačný šum, ktorý sa nachádza v rámci celého komunikačného procesu, ale to už je debata mimo obsah tohto filmu. A o tomto všetkom je vlastne tento šikovne konštruovaný deväť minútový príbeh, ktorý veľmi pravdivo vykresľuje obraz dnešnej spoločnosti. Groteskné zakončenie filmu je vlastne viac desivé, než sa na prvý pohľad môže zdať! () (méně) (více)

Peddro

Nesouhlasím jen v zařazení do žánru, protože je to horor, který mě jako učitele děsí od chvíle, kdy jsem jako student v roce 2013 navštívil alternativní výuku v Montessori a Waldorfu. Video je přitažené za vlasy jen mírně, což je znepokojivé. Máloco mě dokáže vytočit tak, jako když nějaký ,,pokrokový" učitel tvrdí, že děti se nemají stresovat a má se jim nechat alternativní přístup, kdy žádná odpověď není špatně. Tímto způsobem vychováme přecitlivělé slabochy bez znalostí, kteří si neporadí se životem. Škola má dát dětem znalosti, řád a disciplínu, jinak selhala... ()