Co se stane, když žák v testu napíše, že 2 + 2 = 22? Dalo by se očekávat, že dostane vysvětlení, že 2 + 2 se opravdu rovná jen a jen čtyřem. Co když ale dítě s takovým výsledkem nesouhlasí? Dalo by se očekávat, že jeho rodiče zaujmou podobné stanovisko jako škola a přesvědčí ho o svém omylu. Vzápětí se však ukazuje, že smysl pro realitu, logiku a rozumné uvažování se ve společnosti začíná pomalu vytrácet. (C0r0ner)

as-minor

Dnes majú ľudia tendenciu pri vyjadrovaní sa k odborným témam mimo ich znalostný rámec skĺzavať k prílišne egocentrickým, subjektívnym, zjednodušeným a neobjektívnym tvrdeniam, bez toho, aby buď nechali priestor odborníkom a vypočuli si ich reálnu interpretáciu faktov o aktuálnom stave vecí, ktorá často vyplýva z dlhodobých analýz, alebo boli ochotný venovať svoj čas a úsilie dohľadaniu a následnému naštudovaniu si odborných poznatkov k danej téme. Bežným a zrejme veľmi nebezpečným príkladom sú dnešní influenceri. Niekto môže namietať, že influencer je celkom problematický pojem. Kto to vlastne je? A za akých podmienok môže byť človeku pridelené takéto označenie? Preto, aby sme sa pochopili, je nutné si najskôr definovať problematický termín, ktorý môže byť v širšom kontexte chápaný viacerými spôsobmi. A presne, ako býva zvykom v odborných štúdiách, keď existuje problematický termín, ktorý by mohol mať viacero významov, je nutné, aby ho autor na začiatku svojho textu spresnil a definoval, nech každý pochopí, aký bude jeho význam v rámci konkrétneho textu. Preto aj ja definujem tento termín z môjho pohľadu. Influencer je pre mňa každý človek výrazne činný vo svojom sociálnom živote vytvárajúci taký obsah, pomocou ktorého dokáže ovplyvniť značnú časť svojho publika na sociálnej sieti, ale aj mimo nej. Skutočne to však musí byť výraznejšia časť populácie a nie, len rodinní príslušníci, alebo známi, i keď na druhej strane aj pomocou nich môže nepriamo ovplyvňovať celkom širokú verejnosť. V tomto kontexte však označujme termínom influencer osobu, ktorá priamo ovplyvňuje výraznejšiu časť spoločnosti, teda v zmysle kvantity. Práve tieto osoby často nemajú dostatočne odbornú edukáciu v oblastiach, ku ktorým vytvárajú tvrdenia. Tie sú nejakým spôsobom ideologizované, ale často zlyhávajú vo svojej podstate, a to vo faktoch. Ďalším problémom je práve rozdiel medzi názorom a nazvime to „ovplyvňovacím tvrdením“. Žijeme v demokratickej spoločnosti a každý má svoje právo na akýkoľvek názor. Názor má však trochu inú štruktúru a hlavne výpovednú hodnotu, než „ovplyvňovacie tvrdenie“. Názor je vlastnou a jedinečnou domnienkou o aktuálnom stave vecí, alebo konkrétnej téme bez akejkoľvek snahy nabádať druhých k zdieľaniu tohto názoru. „Ovplyvňovacie tvrdenie“ však už zo svojej podstaty nabáda druhých k zdieľaniu, prípadne i šíreniu úsudku o konkrétnej téme. A pokiaľ „ovplyvňovacie tvrdenie“ trpí nedostatkom odbornosti, absenciou faktov a je príkladom dezinformačnej praxe, v tomto prípade je veľmi nebezpečné, pretože môže byť výbornou základňou pre ďalších nadšených nasledovníkov, ktorí podobne ako ich vodca (pôvodca tvrdenia) nemajú snahu vypočuť si odborníkov k danej téme, prípadne si nechcú dohľadať kľúčové poznatky v danej oblasti. Ďalším problémom je komunikačný šum, ktorý sa nachádza v rámci celého komunikačného procesu, ale to už je debata mimo obsah tohto filmu. A o tomto všetkom je vlastne tento šikovne konštruovaný deväť minútový príbeh, ktorý veľmi pravdivo vykresľuje obraz dnešnej spoločnosti. Groteskné zakončenie filmu je vlastne viac desivé, než sa na prvý pohľad môže zdať! () (méně) (více)

honajz

Dokonalá pointa! Ale jinak přesně styl komunikace s některými sluníčky v internetových diskuzích, kteří nemají ani tuchu o věcech, o kterých diskutují, zato mají správné ideologické postoje. Vlastně je to hrozně smutné, i když se člověk směje, že tento krátký film je dnes vlastně pravdou. (A teď si zkouším představit, jestli by něco takového natočila ČT, třeba Prušinovský s Kolečkem). ()

HellFire

Skvělý short o učitelce na základní škole, které se zbortí celý život poté, co svému studentovi řekne, že 2+2 není 22, ale 4. Možná to ale nebude přeci jenom tak hrozné... ()

ScarPoul

Takto sa cítim každý krát keď zapnem televíziu, vyjdem z bytu, alebo idem nakúpiť. Ako raz povedal Jefferies ak je niekto dumb fuck a vezme si niekoho kto je dumb fuck, tak ich dieťa nebude Einstein. ACH! ()

kolda1990

Tak tohle nebylo vůbec vtipné, ale děsivě reálné a do dnešní zvrácené společnosti jak dělané. Ještě chybělo, že dítě bude černé a paní učitelka obviněná z rasismu. Tahle zasraná sluníčkářská ideologie to je zhouba lidstva. ()

petrsv

Jestli něco vystihuje dnešní nejen školství, ale celkově společnost pod náporem různých aktivistů, tak je to právě tento nádherný kraťas. Vřele doporučuji. ()

honajz2

Sice to je vtipné a působí to absurdně, ale ta absurdní vize není daleko od reality... A toto je vlastně ukázka, kam nás korektnost ke všemu a ke všem nejspíš dovede... 5* ()

easaque

!5* v tomto vtipném hraném kraťasu se dozvíte jak "funguje" demokracie v matematice na amerických školách. Kam až vede ustupování před fakty v rámci korektnosti a idealisticky alternativního přístupu ke vzdělání. Absurdní satira, která funguje v reálu a bohužel se rozšiřuje všude možně - viz obhájci ploché Země a jejich kongresy - tady už nejde o srandu. Udupávání logiky a jasných faktů doufám donekonečna nejde a věřím, že zdravý rozum vyhraje. Důrazně doporučuji ke zhlédnutí tady na YouTube, kde si lze zapnout česká titulky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3! /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] … A zase nutné BLÁBOLENÍ u kratších komentářů nakonec, kvůli zdejšímu omezujícímu pravidlu pro recenze (případné vysvětlení najdete v mém deníčku) ... BLA BLA BLA BLA BLA BLA ()

Aljak

Pointa fajn, ale celý tento krátky film pôsobí fakt absurdne a hlúpo, obzvlášť keď matematika je exaktná veda, kde niet pochýb o výsledkoch zadaní. Takže o alternatívnom prúde by sa dalo hovoriť skôr pri iných predmetoch (dejepis, občianska výchova, a pod.) - lenže tam by pochopiteľne nemohla už byť táto pointa. Ale ok, dajme tomu, tento absurdo-liberalistický filmík mal niečo do seba. 3* ()

dubinak

Pěkná metaforická jednohubka, která výstižně kritizuje dnešní společnost. Klidně bych to pouštěla i ve školách. ()

C0r0ner

Teď si z toho ještě děláme prdel, ale všichni moc dobře víme, kam tahle zasraná sluníčkářská společnost spěje a můžeme jenom doufat, že takové věci zůstanou opravdu pouze předmětem satiry a převáží rozum. Nicméně když tak člověk občas prochází internetem... 90% ()

orkadimenza

Geniální kraťas naprosto vystihující nesmyslnost dnešní hyperkorekní politiky přicházející zejména ze Západu. A troufám si tvrdit, že bude čím dál víc aktuálnější. Jaká věda bude následovat po biologii? Kdo ví. ()

Disease

Vtipná protitrumpovská agitka o hledání alternativní pravdy. Podobnost s našimi dezoláty je samosebou čistě náhodná. ()

cingi.t

Pekne spracovaný dnešný problém doby, kde tvrdohlavé decko má pravdu a rodičia šikanujú učiteľov namiesto toho, aby si vychovali decko. 4* ()

MiaMahoney

Kurva jo! Tuhle ad absurdum vyhnanou a přesto stále reálnější jednohubku doporučuji všem sluníčkářům, liberálům, anarchisticky smýšlejícím rodičům, inkluzivistům a podporovatelům “americké výchovy”. Jen si nestěžujte, až vám to jednou nasere zpátky na hlavu... ()

husokachna

Chápu, co to chce říct, ale absolutně se mi nelíbí, jak to říká. Přepálený až hrůza, nereálný, uspěchaný, divný. Pointa ha ha. ()