Varga

(studentský film)

Filmový portrét sleduje legendu československé hudební scény Mariána Vargu na sklonku jeho života. Dokumentární filmový portrét Soni Maletzové sleduje legendu československé hudební scény rockového klávesistu Mariána Vargu (1947–2017) na sklonku jeho života, v době, kdy mu bylo diagnostikováno smrtelné onemocnění. Velkého introverta a náruživého kuřáka zachycuje během jeho posledních vystoupení, kdy pomalu začal ztrácet dech. (Česká televize)

panslav

I přes některé formální nedostatky filmového řemesla je tento film vlastně unikátní, protože neplánovaně zachycuje poslední měsíce Vargova života. A z tohoto důvodu je snímek svým způsobem i vzácným (a smutným) pohledem do nitra umělce, který se už smiřuje s blížící se smrtí (vinou rakoviny) a ve svých vzpomínkách tak bilancuje se svým životem... ()

Jard

Portrét o skutočne významnom hudobníkovi a umelcovi menom Marián Varga. Milo ma prekvapila veľmi dobrá kvalita filmu začínajúcej a ešte neznámej režisérky. Možno by som vytkol prácu s kamerou, ktorá bola často nestabilná, no nemalo to pre mňa rušivý efekt. Určite bolo zvláštne zachytiť túto osobnosť v poslednej dekáde života a prišlo mi aj ľúto, že samotný Marián Varga si film o sebe už nikdy nepozrie. 75% ()

Suny

Mariána Vargu ako hudobnú osobnosť nám za posledných 20 rokov predstavilo niekoľko viac či menej vydarených dokumentov. Doteraz však žiaden z nich nedokázal celkom zachytiť Vargu tak, ako ho poznali jeho najbližší - ako večne premýšľajúcu ľudskú bytosť so špecifickým pohľadom na svet a nezameniteľným humorom. Je veľké šťastie, že sa to na poslednú chvíľu podarilo tomuto študentskému (!) dokumentu. Vďaka zdanlivo jednoduchým otázkam režisérky Varga presahuje žáner hudobných dokumentov a ponúka niečo viac - vzácnu výpoveď génia na konci svojej cesty. ()

Hamaradža

Portrét umelca na úplnom sklonku života, takmer tesne pred smrťou, bez nádeje, bez zdravia, bez ideálov a bez chuti žiť. A Maletz sa zúfalo snaží dostať na jeho vlnu a porozumieť jeho súčasnému stavu, ale je úplne mimo, vo svojich 25 rokoch sú jej Vargove existenciálne otázky úplne cudzie, tobôž v nich nenachádza nič pozitívne, či inšpiratívne (akurát mu zmätene odvetí: Ale budete bojovať, nie?). A tak sa ho pýta, akých 5 vecí by si zobral na opustený ostrov. ()

Medvedialaba

Premárnená príležitosť a nevyužitá šanca obsahovo uchopiť tak skvelú tému, ktorou osobnosť Mariána Vargu nepochybne je. Voľba kladených otázok naplno odkrýva autorkinu neskúsenosť, neznalosť Vargovej muzikantskej tvorby, až nezáujem... O to smutnejšie vyznieva fakt, že túto príležitosť nevyužili ani profesionálni filmári a dokumentaristi za uplynulých 50 rokov jeho pôsobenia na hudobnej scéne. ()