Manželské etudy po 35 letech

Epizody(6)

Dokumentaristka Helena Třeštíková se po uplynutí dalších několika let vrátila k partnerským párům, které poprvé na kameru zachytila při uzavření manželského svazku. (Česká televize)

SZYslak

Naprosto jedinečné, úžasné, epochální, prostě Kong Strong. Mít možnost sledovat lidi od +-18? až po "důchod". Nechci se vás dotknout, soudruzi, ale kdo z vás to má? Dávám si komplet večer, nechám pěkně den dva vykvasit a reprízuju dopoledne. Bomba. Akorát jsem z toho vždycky trochu dojebanej. ()

Kivis

Pořád to funguje. Natáčet cizí životy se může zdát jako práce snů pro každého dokumentaristu, ale věřím, že vybrat ze všech těch životních eskapád jen tu dřeň, která se vejde do necelé hodinky, udržet ochotu většiny hlavních hrdinů k natáčení ve složitých životních situacích a nakonec z nich tu dřeň i dostat - to je kumšt. Heleně Třeštíkové se to daří a v jedinečném projektu dokumentuje nejen běh života, ztrátu ambicí, nalezení ambicí nových, přehodnocení životních priorit a mnohé další osobní i rodinné etudy, ale i proměny doby jako takové. Obrovská změna mezi první a druhou sérií se dá čekat, ale měl jsem obavy, že mezi druhou a třetí sérii už takové posuny v životě a natož pak ve světě kolem nebudou. Naštěstí jsem se pletl. Opravdu podařený projekt, kde autorka nemusí okatě a angažovaně tlačit na pilu a stávat se hybatelkou děje, jak je to dnes moderní u všech těch Remundů a Klusáků. Zajímavost jednotlivých epizod samořejmě kolísá a já hodnotím především celek včetně předchozích dílů - ze zhlédnutí pouze poslední série nemůže člověk nic moc mít. Slabší jsou příběhy Mirky a Antonína a především Zuzany a Vladimíra. Tam je to tak na tři hvězdy - u 5. epizody na silnější, u 4. naopak s odřenýma ušima. Další čtyři příběhy jsou však na plný počet, protože - jak říká okřídlené rčení - tohle napíše jedině život. ()

jizvoun

I po třetí série etud jsem se utvrdil, že paní Třeštíková je pravděpodobně naše nejlepší dokumentaristka. I po tolika letech si dokáže držet vysoce nastavenou laťku, nenásilně vtahuje manželské páry do dalšího a dalšího natáčení a my můžeme vidět, jak se za těch 35 let vlastně změnil jejich život, chování, názory, sny a osudy. Tato série nás zavedla již do přítomnosti a mě by zajímalo(a velmi bych si i přál), kdyby tu ještě paní Třeštíková dokázala natočit stejně dobře řadu další. Tato série je již o poznání pesimističtější, jelikož spousta vztahů se rozpadla nebo drží jen velmi napjatě. Ale je znát, že dlouhá doba, navíc poznamenaná politickými, ekonomickými, sociálními a dalšími změnami, prostě lidi změní. Nikdy jsem to tak krásně neviděl zpracované, jako na tomto dokumentu. Rozhodně tu nechci popisovat jednotlivé páry. To se nehodí, je to dokument a já hodnotím jeho zpracování, což je výborné. I když mi byli někteří nesympatičtí, vážím si jejich odvahy nechat se takto zveřejnit a de facto veřejně pranýřovat. Velice si vážím objektivity paní Třeštíkové a jsem rád, že se do děje nesnažila nijak zásadně zasahovat. ()