poster

Scream for Me Sarajevo

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Bosna a Hercegovina, 2017, 140 min

Režie:

Tarik Hodžić

Scénář:

Tarik Hodžić

Střih:

Tarik Hodžić
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • blitzer
  *****

  Nejsilnější filmový zážitek za poslední roky. Pokud člověk válku přímo nezažil, těžko si asi dokáže pocity zúčastněných představit, ale myslím, že dokument přiblížil tísnivou a následně euforickou atmosféru velmi autenticky. Věřím tomu, že Bruce svým vystoupením vrátil těm několika stům lidem alespoň na pár hodin opravdovou radost ze života. Byť to ze začátku asi bral jako chlapecké dobrodružství, zaslouží si (nejen) za to respekt. Film byl v kinoprojekci doplněn rozhovorem s Brucem, který proběhl s odstupem pár let po dokončení dokumentu. Jak dokument, tak tento rozhovor přinesl několik vážných otázek k zamyšlení, což se často nepodaří ani dramatům nominovaným na Oscara. Fakt síla!(24.4.2018)

 • confisio
  *****

  Nemusíte věřit v Boha, můžete věřit v Bruce Dickinsona! Nezapomenutelný příběh vůle, touhy a odhodlání lidí uskutečnit zázrak v Bohem zapomenutém městě. Obdivuhodná a životu nebezpečná cesta hudebníků do Srdce temnoty, na jejíž konci odehrají jeden z nejzásadnějších koncertů svého života a stanou tak, v očích mnohých, na vrcholu Olympu. Apocalypse now v Balkánském mlžném hávu, při které volání polnice alespoň na čas zahluší rock-metalová „bomba“. Emotivní výpověď s nadčasovým přesahem o nekonečnosti boje dobra a zla.(19.5.2018)

 • dawe787
  *****

  V době, kdy západní Evropa žila v podstatě v blahobytu a ta východní se vzpamatovávala ze 40leté nadvlády komunistů a budovala tržní hospodářství pod stínem nové demokracie, se pár hodin jízdy od našich jížních hranic odehrávala nepředstavitelná zvěrstva na obyčejných lidech a zuřila tvrdá etnická válka na bývalém území tehdejší Jugoslávie. Právě v tom čase, kdy bylo Sarajevo obléháno ze všech stran, vyrazil do té válečné zóny uskutečnit koncert nejslavnější zpěvák skupiny Iron Maiden - Bruce Dickinson jako sólový zpěvák, aby potěšil místní lidi, kteří denně museli přežívat v nepředstavitelných podmínkách. O tom je tento dokument, který byl promítán dnes v kinech a zanechal nejen ve mně hluboký odkaz. Dokument má silnou atmosféru, je dobře zpracovaný a sestříhaný a nejednou se mi svíralo hrdlo. Pamatuji si na jednu větu Sarajevského návštěvníka koncertu - tento koncert byl jedním, z nejkrasnějších momentů té odporné války a proto opravdu klobouk dolů, Bruce má prostě pořádný koule a udělal tehdy sice vysoce riskantní, ale moc správnou věc! Tato válka neměla vítězů ani poražených a je hlubokým varováním, co se může dít ještě tolik desetiletí od 2.světové války!! Starší ročníky až po Husákové děcka si budou pomatovat minimálně ze zpráv alespoň špetku událostí z tehdejší válečné Jugoslávie, ale pro ty mladší, které to zajímá a jelikož jsme na filmových stránkách si dovolím vypsat pár filmů, ,které jsem viděl a které přibližují hrůzy války v Jugoslávii - Harrisonovy květy, Válečníci (1999), Vítejte v Sarajevu, Ve službách legie (Savior), Zásah do srdce, Jako bych tam nebyla či později natočené s mnoha flashbacky - V zemi krve a medu, Lovci stínů, Za nepřátelskou línií nebo Rezoluce 819.(24.4.2018)

 • netahlo
  *****

  Pulku dokumentu mi tekly slzy, ale vubec se za to nestydim. Neskutecne intenzivni zazitek a jenom potvrzeni toho, ze Bruce ma kultovni status naprosto pravem a v rockove hudbe neni charismatictejsi postavy. Nedovedu si vubec predstavit tu euforii, ktera musela vladnout na tomto, do posledni chvile utajovanem, koncertu! V Cechach bylo v plnem proudu rozkradani a tunelovani pod zastitou "mlade demokracie" - v Bosne zurila valka a hral Bruce Dickinson.(26.8.2018)

 • Luk Skywalker
  ****

  Dokument osvětluje dvě věci: 1) jak je válka špatná, navíc v zemi, kde se prakticky přes noc ze souseda stal nepřítel (to je v dokumentu zachyceno, jak si bývalí spolužáci z protistran dávali echo, že na někdo přijde) a 2) potvrzení, že rockový a metalový fanoušek hudbu bere více než zbytek populace. Více není třeba vypisovat, jedná se o silný filmový zážitek a vede k zamyšlení. Po kinoprojekci dokumentu následoval rozhovor s Brucem, který proběhl po londýnské premiéře, jako lepší bonus si dokážu představit sestřih/prostřih z koncertu (několik záběrů je přímo v dokumentu). Stopáž tak je 90 minut dokument a cca 40 minut rozhovor, tudíž o něco méně než je zde uváděno.(25.4.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace