Reklama

Reklama

Bojovnice slunce

  • Francie Les Filles du soleil (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Mladá právnička Bahar navštěvuje svou rodinu v Kurdistánu. Při útoku extremistů umírá její manžel a ona sama se společně se synem stává i s dalšími ženami a dětmi rukojmím islamistů. Několik měsíců po úspěšném útěku velí jednotce Bojovnic slunce. Jejím cílem je dobýt město, kde ji potkala tragická událost, a získat zpět svého syna. Při třídenní ofenzivě ji doprovází Mathilde, zkušená válečná reportérka, která se zabývá pohnutými osudy kurdských bojovnic a jejich pevnými sesterskými pouty. Film Bojovnice slunce je vtahujícím pohledem na hrdinství všedních lidí ve vyhrocené životní situaci. (Film Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (14)

Marze 

všechny recenze uživatele

Těžko říct jestli budou na feministický válečný film jak se film nazývá budou chodit do kin zástupy žen. Jejich válečné ležení je celkem uvěřitelné. Film začal být zvláštní ve chvíli, kdy hrdinka burcující do útoku odmítne kolegovu námitku „Přijdeme o spoustu mužů“ výrokem „Už jsme přišli o spoustu žen“. Nebo zaznívají perly jako když francouzská reportérka, která také kvůli islámskému státu přišla o milého jde do první linie , protože „zase cítím, že moje profese má smysl“. Do toho vidíme tance a porody válečnic. Některé scény mají silný emoční náboj jako třeba popravy mužů, znásilňování žen, utrpení dětí. Ale víc by zapůsobily v obyčejném dokumentu, nebo i krátkém zpravodajském šotu, než ve válečném románku s okamžiky rodinného štěstí a hloupou konverzací. A když domyslíme Korán do důsledku, v něhož hrdinky válečnice jistě věří, je Islámský stát cílem, takže není jasné proti čemu vlastně bojují. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Islam je skvelé náboženstvo plné lásky a tolerancie. Pritom, keď v našich končinách nahlas poviete, že si myslíte, že ženy by nemali mať žiadne práva a homosexuáli by mali byť ukameňovaní, tak na vás pľúvajú ako na extrémistického šovinistu a dobre že vás rovno nehodia do zvieracej kazajky. Ale keď poviete, aby vás za takýto názor neodsudzovali, pretože to je vaše náboženstvo, tak sa vám okamžite klaňajú, akí ste pokrokoví. Aj tento film dokazuje, čo je to za pochodujúcu masu inžinierov a lekárov, ktorá zborovo vykrikuje „Alláh Akbar“ a ako utečenci s najnovšími smartfónmi v ruke a tisícami eur v kapse žiadajú v Európe o azyl. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Žena, Život, Svoboda!". Boj! Nekompromisní pohled přímo do centra dění. I když realita musela být několikanásobně horší, film je bezpochyby přizpůsoben nátuře západoevropského diváka, a na pozadí tohoto hrůzného konfliktu v podstatě vypráví příběh dvou matek (Bahar a Mathilda), jež hledají cestu ke svým potomkům, atmosféra je chvílemi na úrovni dokumentu, což není zrovna příjemné. Naopak, je to trýznivé a skličující, není totiž nic mimo tento svět, mimo nás, nic není tak daleko, jak se zdá, jsou to stejní lidé jako my, jsou ale nuceni odpovídat na násilí a nenávist, to poslední, co jim zbylo, je odvaha a holý život, brání to nejkřehčí...svobodu člověka ve zfanatizovaném světě...vnímejme, pochopme, souzněme a přemýšlejme o příčinách i důsledcích, přestaňme nenávidět, žijme a milujme, ono je to vlastně strašně jednoduché a přitom nesplnitelné, což je první věc, která nás většinou napadne, lépe a jednodušeji se potom žije...[Filmový klub Citadela - Litvínov] ()

whack 

všechny recenze uživatele

Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré nastali začiatkom augusta roku 2014, kedy islamskí teroristi napadli a obsadili mesto Sindžár na severe Iraku. Režisérka a scenáristka filmu Eva Husson sa pred natáčaním údajne osobne stretla v tejto oblasti s bojovníkmi a bojovníčkami z kurdských skupín YPG, YPJ, YBŞ a Pešmerga, ktoré bojujú proti teroristom, preto atmosféra pôsobí veľmi autenticky a ponuro, pričom úplne absentujú tupé efekty a trápne pózy. Hlavná dejová línia je prezentovaná z pohľadu kurdskej (konkrétne jezídskej) ženskej milície Êzîdxan Women's Units (YJÊ), ktorá reálne v meste Sindžár bojovala. Musím povedať, že prevažná časť kurdských ozbrojených skupín si zasluhuje neuveriteľný obdiv. ()

blondboss 

všechny recenze uživatele

Francúzska koprodukčná dráma vyjavujúca veľmi ťaživé témy a režírovaná reálnym spôsobom, v ktorom sa môžete priamo vcítiť do duše ženy trpiacej pod vplyvom Islamského štátu. Z výborného začiatku sa pomaly začal strácať dych až to prešlo do plynulého bezduchého bojovania s nevýrazným koncom. Myšlienka bola silná, forma už tak nie. Každopádne ale pre tých, ktorí trošku sledujú dianie vo svete, by tento film mohol byť silným zážitkom. Mne tam niečo chýbalo a preto len silné tri hviezdy. 65 % ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)

Reklama

Reklama