Bojovnice slunce

Didar Domehri

Emilie Orsini

Kostýmy:

Marine Galliano

"Žena, Život, Svoboda!". Boj! Nekompromisní pohled přímo do centra dění. I když realita musela být několikanásobně horší, film je bezpochyby přizpůsoben nátuře západoevropského diváka, a na pozadí tohoto hrůzného konfliktu v podstatě vypráví příběh dvou matek (Bahar a Mathilda), jež hledají cestu ke svým potomkům, atmosféra je chvílemi na úrovni dokumentu, což není zrovna příjemné. Naopak, je to trýznivé a skličující, není totiž nic mimo tento svět, mimo nás, nic není tak daleko, jak se zdá, jsou to stejní lidé jako my, jsou ale nuceni odpovídat na násilí a nenávist, to poslední, co jim zbylo, je odvaha a holý život, brání to nejkřehčí...svobodu člověka ve zfanatizovaném světě...vnímejme, pochopme, souzněme a přemýšlejme o příčinách i důsledcích, přestaňme nenávidět, žijme a milujme, ono je to vlastně strašně jednoduché a přitom nesplnitelné, což je první věc, která nás většinou napadne, lépe a jednodušeji se potom žije...[Filmový klub Citadela - Litvínov](8.5.2019)

Slibný rozjezd s perfektní kameramanskou a střihačskou prací, ale pak se z toho obsahově vyklube tuctové sentimentální drama, jak by ho o kurdské ženě, které extremisti zavraždili tátu a manžela, znásilnili sestru a unesli syna, natočila každá režisérka s výjimkou Kathryn Bigelow. [Cannes](14.5.2018)

Francouzská novinářka Mathilde pokrývá první linii bojů proti IS v Iráku a setkává s Bahar, která je velitelkou bojového ženského oddílu složeného z bývalých otrokyň islamistů , čili ženy znásilněné, s vyvražděnými rodinami a unesenými dětmi, takže jediný smysl života vidí v boji proti těm zrůdám. Tematicky hodně zajímavý realisticky působící film, který sleduje jednak jednu ofenzivní operaci a zároveň retrospektivou život od zajetí exprávničky Bahar. Má to pár zdlouhavých míst, které z toho dělají kandidáta na intelektuální nezávislý film, ale zároveň to má neskutečně syrové silné autentické momenty s výpovědní hodnotou dokumentu, vyprávění je poskládané celkem nešťastně divácky nepoutavé, ale zároveň to má skvělé dechberoucí bojové scény, nemá to americký rozpočet, ale ve své minimalističnosti, toho řekne víc než kdejaký blockbuster. Za mne jeden z nejzajímavějších filmů roku 2018, který ale zadudal svůj potenciál.(24.2.2020)

Neskutočne skutočný príbeh o ženskej údernej jednotke z Kurdistanu, ktoré pri svojom bojovom ťažení sprevádza jednooká francúzska fotografka novinárka. Tieto ženy si zaslúžia nevýslovný obdiv, keď sa odhodlajú k takému činu. Islamskí muži sú na pozore, pretože padnúť ich rukou je stop ceste do raja. Zaujímavá prognóza, keď za vraždenie, znásilňovanie, rabovanie nevinných, je im cesta do raja otvorená dokorán. O dramatický dej nie je núdza. Lenže pribúdajúcim časom to prepadá do stavu, kedy už nie je čím pôsobivejším neprekvapiť.(25.12.2019)

Islam je skvelé náboženstvo plné lásky a tolerancie. Pritom, keď v našich končinách nahlas poviete, že si myslíte, že ženy by nemali mať žiadne práva a homosexuáli by mali byť ukameňovaní, tak na vás pľúvajú ako na extrémistického šovinistu a dobre že vás rovno nehodia do zvieracej kazajky. Ale keď poviete, aby vás za takýto názor neodsudzovali, pretože to je vaše náboženstvo, tak sa vám okamžite klaňajú, akí ste pokrokoví. Aj tento film dokazuje, čo je to za pochodujúcu masu inžinierov a lekárov, ktorá zborovo vykrikuje „Alláh Akbar“ a ako utečenci s najnovšími smartfónmi v ruke a tisícami eur v kapse žiadajú v Európe o azyl.(30.12.2019)

• - Francúzsku novinárku si mala vo filme pôvodne zahrať herečka Julie Delpy. Rolu však nakoniec získala Emmanuelle Bercot. (MikaelSVK)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Varan)