poster

Civilizace a umění (TV seriál)

 • Česko

  Světové dějiny umění

 • Velká Británie

  Civilisations

 • USA

  Civilizations

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2018, 8 h 51 min (Minutáž: 59 min)

Scénář:

Simon Schama, Mary Beard

Hrají:

Liev Schreiber (vyp.), Mary Beard (mod.), Simon Schama (mod.), Wulf Hein

Zvuk:

Simon Hill
(další profese)
 • Slasher
  *****

  Bombastický cyklus BBC/ PBS o dějinách civilizace a umění, kde je škoda největší, že těch dílů není rovnou třeba sto. K projekci mě nakopla návštěva Metropolitního muzea a expozice dechberoucí série obrazů "Course of Empire" Thomase Colea, která je tu taky rozebraná. Těžko najdete lepší vyprávění o tom, jak lidstvo postupovalo a tvořilo (a co všechno v progressu ztratilo), a to na ploše devíti hodin tématicky, bohatě a komplexně. Od počátků ideje krásy dlouhatánsko před Kristem, přes Terakotovou armádu a řecké sochařství, koncept kupole a vlivy renesance, čínské krajinky, islámské kaligrafie, objevy a fúze ve věku mořeplavců, svatyně Aztéků, barvičky Indie, zástupy slavných malířů, japonské inspirace pařížských impresionistů, temnou stránku industriální revoluce, nástup fotografie a zlatý vinyl do vesmíru, světové války až po moderní abstrakce - všechno prvotřídně nasnímaný a plný skvělých záběrů, poutavých analýz, souvislostí, hidden eggů. Trojice průvodců expertů je super, každý z nich má něco do sebe, vyzařuje zápal a dodává vlastní interpretace. Asi jediná mě mrzela absence města Prahy, dojde ale na Terezín. Takže jo, komu chybí povídání z výtvarky na střední, užívá si prohlídky galerií, zajímá se o svět, nenechte si tohle ujít - TOP. Já určitě dotáhnu i předchůdce, plus krátce po projekci jsem neodolal téhle ultimátní bichli :) "I’ve always felt at home in the past..."(20.4.2018)

 • subic
  ***

  Hm no, nejenom malířské a sochařské umění prostě není můj šálek čaje. Některé díly jsou pro laika zajímavější, jiné jsou fakt nuda. Liev Schreiber vypravuje, resp. čte komentář a historička stará Mary Beard sem tam přidá něco zajímavého.(22.5.2019)

 • Meev
  ****

  Zajímavý a naučný dokument. Vše stručně, obrázky jak mají být a hezké "jakási dovidea, která znázorňují minulost". Epizody utíkají svižně a vše šlape jako hodinky!(31.7.2019)

 • Narciska
  *****

  Pohled na umění v perspektivě velmi objevné. Krásné spojení umění se společenským a dobovým kontextem. Krásné propojení tvorby východní a západní. Harmonická kombinace výjevů současnosti, statiky uměleckých děl a komentářů kunshistoriků. Odkazuje k dnešnímu světu, přináší mnoho cenných informací, pro jejichž množství to nestačí vidět jednou, ale není to o racionálním přístupu, je to pohlazením na duši...(15.12.2019)