Reklama

Reklama

Civilizace a umění

(seriál)
  • Česko Světové dějiny umění (více)
Dokumentární / Historický
Velká Británie, 2018, 8 h 51 min (Minutáž: 59 min)

Scénář:

Simon Schama, Mary Beard

Kamera:

Johann Perry

Hrají:

Liev Schreiber (vypravěč), Mary Beard (průvodce), Simon Schama (průvodce), Wulf Hein
(další profese)

Epizody(9)

Obsahy(1)

Umění otvírá lidem oči. Nutí nás myslet a zasahuje naše emoce. V průběhu historie zaznamenává vzestupy a pády říší, změny okolního světa, nové myšlenky, nápady i ideály ze všech koutů Země. Pomáhá nám unikat každodenní realitě a překonávat hranice smrtelnosti... Když se řekne renesance, každému se hned vybaví Itálie. Jenže to není jediná renesance, jakou svět poznal. Velké islámské říše zažily v 15. a 16. století vlastní kulturní rozkvět. K umělecké obrodě na Západě a Východě nedocházelo izolovaně. V Itálii si byli dobře vědomi toho, co se děje za mořem, a naopak. Jedna strana výrazně ovlivňovala druhou a snažila se ji překonat. Seriál nás zavede do papežského Říma, osmanského Istanbulu i mughalského Láhauru nebo indické Ágry. V Římě působil Michelangelo, který vyzdobil velkou kupoli baziliky svatého Petra. Ve stejnou dobu v Istanbulu vystavěl velký architekt Mimar Sinan světlem zalitou Sulejmanovu mešitu. Podívejte se, co spojuje umělecký Západ s Východem. Sledujte, v čem spolu soupeřily. A zjistěte, jak se na základě rozdílných tradic změnila role umělců ve společnosti během období, která následovala po renesanci. (TV Prima)

(více)

Recenze (7)

Meev 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a naučný dokument. Vše stručně, obrázky jak mají být a hezké "jakási dovidea, která znázorňují minulost". Epizody utíkají svižně a vše šlape jako hodinky! ()

subic 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hm no, nejenom malířské a sochařské umění prostě není můj šálek čaje. Některé díly jsou pro laika zajímavější, jiné jsou fakt nuda. Liev Schreiber vypravuje, resp. čte komentář a historička stará Mary Beard sem tam přidá něco zajímavého. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Bombastický cyklus BBC/ PBS o dějinách civilizace a umění, kde je škoda největší, že těch dílů není rovnou třeba sto. K projekci mě nakopla návštěva Metropolitního muzea a expozice dechberoucí série obrazů "Course of Empire" Thomase Colea, která je tu taky rozebraná. Těžko najdete lepší vyprávění o tom, jak lidstvo postupovalo a tvořilo (a co všechno v progressu ztratilo), a to na ploše devíti hodin tématicky, bohatě a komplexně. Od počátků ideje krásy dlouhatánsko před Kristem, přes Terakotovou armádu a řecké sochařství, koncept kupole a vlivy renesance, čínské krajinky, islámské kaligrafie, objevy a fúze ve věku mořeplavců, svatyně Aztéků, barvičky Indie, zástupy slavných malířů, japonské inspirace pařížských impresionistů, temnou stránku industriální revoluce, nástup fotografie a zlatý vinyl do vesmíru, světové války až po moderní abstrakce - všechno prvotřídně nasnímaný a plný skvělých záběrů, poutavých analýz, souvislostí, hidden eggů. Trojice průvodců expertů je super, každý z nich má něco do sebe, vyzařuje zápal a dodává vlastní interpretace. Asi jediná mě mrzela absence města Prahy, dojde ale na Terezín. Takže jo, komu chybí povídání z výtvarky na střední, užívá si prohlídky galerií, zajímá se o svět, nenechte si tohle ujít - TOP. Já určitě dotáhnu i předchůdce, plus krátce po projekci jsem neodolal téhle ultimátní bichli :) "I’ve always felt at home in the past..." ()

Narciska 

všechny recenze uživatele

Pohled na umění v perspektivě velmi objevné. Krásné spojení umění se společenským a dobovým kontextem. Krásné propojení tvorby východní a západní. Harmonická kombinace výjevů současnosti, statiky uměleckých děl a komentářů kunshistoriků. Odkazuje k dnešnímu světu, přináší mnoho cenných informací, pro jejichž množství to nestačí vidět jednou, ale není to o racionálním přístupu, je to pohlazením na duši... ()

Galerie (131)

Reklama

Reklama