Epizody(13)

Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství. Tramping se dotkl každého z nás. Ve třinácti dílech na jeho stoletou historii nahlédne nový dokumentární seriál Zvláštní znamení touha. (Česká televize)

Recenze uživatele rigby k tomuto seriálu (1)

Zvláštní znamení touha (2015)

I když celkem nerad, tak dávám 4 hvězdičky. Na Českou televizi se jedná opravdu o zajímavý nevšední projekt, který jsem rád sledoval po celou dobu. Ocenil jsem ukázání spousty veteránů, známých jmen i krásných míst. Snad možná jen se autoři neměli občas nechat tak unášet a zaplňovat drahocenné vteřiny a i minuty zdlouhavými nicneříkajícími záběry ze současných potlachů. Rovněž tak se mi nelíbilo opomenutí mnoha zajímavých lokalit, nebo jen jejich drobná zmínka, i když v závěru malá omluva zazněla. A za co autoři nemohou, to je ten smutek, který mě chvílemi přepadal z toho, co jsem viděl na notoricky známých místech. Ale doba je zkrátka jiná a trampské osady už změnily svůj vzhled. A smutno mi bylo také z toho, že nikde nebyla vidět mládež, všude vlastně jen naše nejstarší generace. Ale vím, že do přírody stále častěji chodí i ti mladí, že ta pochodeň trampingu a skautingu je v nás zkrátka zažehnutá a i když nehoří, stačí že aspoň doutná. Jen forma se mění a dneska už si asi nikdo nebude hrát na pistolníky s kolty proklatě nízko. I když se to nepovedlo tak, jak bych očekával, jsem přesto rád, že tento seriál vznikl. ()