Soudě podle prvního dílu bohu(a trampům)milý projekt, na němž se podíleli tvůrci, kteří jsou s trampingem a tématikou s ním spojenou spjatí, nebo se v ní alespoň velmi dobře vyznají a nechávají promlouvat mimo jiné i aktivní trampy, kteří ještě nezapomněli jezdit do přírody, ať už se jedná o zástupce generace veteránů (Tony Linhart) nebo té mladší (Michael Tony Antony). Průvodní slovo Wabiho Daňka a Křesťanova výborná interpretace titulní skladby Wabiho Ryvoly jenom umocňují dobrý dojem ze seriálu, který jistě potěší nejednoho milovníka dálek, přírody a romantiky. Po shlédnutí kompletního seriálu musím své hodnocení mírně korigovat a připojit ještě pár slov. Pánové Křístek a Skotal podali obraz trampingu, tak jak ho vidí oni a jistá část trampského národa, zde zastoupená především chataři (z nichž některé lze za trampy považovat už jen těžko) a lidmi jezdícími na "akce", vyznavači volného táboření a spousta dalších "podskupin" dostala minimální nebo žádný prostor. A jelikož v jednom z dílů zazněl i podivný názor, že "tramping skončil s Wabi Ryvolou" nedivím se rozpačitým nebo kritickým reakcím na seriál ze strany řady aktivních trampů (za všechny budu jmenovat třeba legendu českého bleugrassu, komiksu i trampingu Marko Čermáka). Suma sumárum je "Zvláštní znamení touha" zčásti velmi záslužný projekt, zčásti nevyužitá šance. Chcete-li se pro doplnění dozvědět jak vypadá současný český (nebo slovenský) tramping, stačí na Rajčeti zadat heslo vandr, Roverky, Brdy nebo Zadní země (to je jen pár klíčových slov z mnoha tematicky podobných) a uvidíte, že tenhle zvláštní fenomén má nejen bohatou minulost i současnost, ale ani do budoucna není důvod se o něj obávat :-).(6.9.2015)

Poměrně vyčerpávající dokument o osadách vzniklých za první republiky, jejich osudech za komunismu a trochu i o devadesátkách, kdy tramping dostal citelnou ránu. Zacíleno je ale na začátky trampingu a léta padesátá. Až poslední dva tři díly jsou věnované trampské písni Ryvolů a Portě. Chybí skoro úplně Pacifik a Linhart, folkové osmdesátky, Daněk se jen objevuje jako průvodce. To by holt zasloužilo samostatný dokument. 80%(29.4.2018)

I když celkem nerad, tak dávám 4 hvězdičky. Na Českou televizi se jedná opravdu o zajímavý nevšední projekt, který jsem rád sledoval po celou dobu. Ocenil jsem ukázání spousty veteránů, známých jmen i krásných míst. Snad možná jen se autoři neměli občas nechat tak unášet a zaplňovat drahocenné vteřiny a i minuty zdlouhavými nicneříkajícími záběry ze současných potlachů. Rovněž tak se mi nelíbilo opomenutí mnoha zajímavých lokalit, nebo jen jejich drobná zmínka, i když v závěru malá omluva zazněla. A za co autoři nemohou, to je ten smutek, který mě chvílemi přepadal z toho, co jsem viděl na notoricky známých místech. Ale doba je zkrátka jiná a trampské osady už změnily svůj vzhled. A smutno mi bylo také z toho, že nikde nebyla vidět mládež, všude vlastně jen naše nejstarší generace. Ale vím, že do přírody stále častěji chodí i ti mladí, že ta pochodeň trampingu a skautingu je v nás zkrátka zažehnutá a i když nehoří, stačí že aspoň doutná. Jen forma se mění a dneska už si asi nikdo nebude hrát na pistolníky s kolty proklatě nízko. I když se to nepovedlo tak, jak bych očekával, jsem přesto rád, že tento seriál vznikl.(28.11.2015)

Jeho zhlédnutí mě potěšilo. Snad také proto, že jsem měl to štěstí, nocovat pod širákem a poznal ranní vstávání po studené noci. Mlhavá rána s krůpějí rosy. Namodralou oblohu a hřejivě přicházející slunce v zelené symfonii lesů a hájů. Planoucí západy a temnou oblohu posetou stříbrnými hvězdami. A mnoho nekonečných nocí s kytarou u ohně. Něco, co už vícekrát nepřijde. Troufám si tvrdit, že velebící pořad, který zobrazuje trampský fenomén, dnešní mladší generaci už moc asi neříká. Snad je určen převážně pamětníkům. Tato drobná poznámka nic nemění na skutečnosti, že Zvláštní znamení touha patří výjimečně k tomu lepšímu, co v ČT občas dávají. Tramping, přečká nebo nepřečká tahle česká rarita? Nedělám si iluze, ale, kdoví…(1.12.2015)

Specifická česká subkultura střetávající se s časem a generacemi žijícími v určitém časoprostoru. Já osobně nejsem znalec trampingu, ale nějaké ponětí jsem měl. Určitě je podnětné se dozvědět něco více o českých "amících". Sám jsem zvědavý, jestli tramping přežije současnou dobu. Podmínky tomu příliš nenahrávají. 76%.(12.5.2016)