Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Dějiny trampingu jsou vlastně dějinami českého národa za uplynulých sto let. Je v nich vše – nabytá svoboda i její opakovaná ztráta, prosperita i krize, budování a zapomínání demokracie, drobné lidské osudy, selhání, kolaborace, ale i velká hrdinství. Tramping se dotkl každého z nás. Ve třinácti dílech na jeho stoletou historii nahlédne nový dokumentární seriál Zvláštní znamení touha. (Česká televize)

(více)

Recenze (23)

ghatos 

všechny recenze uživatele

Specifická česká subkultura střetávající se s časem a generacemi žijícími v určitém časoprostoru. Já osobně nejsem znalec trampingu, ale nějaké ponětí jsem měl. Určitě je podnětné se dozvědět něco více o českých "amících". Sám jsem zvědavý, jestli tramping přežije současnou dobu. Podmínky tomu příliš nenahrávají. 76%. ()

Hwaelos 

všechny recenze uživatele

Jako trampovi je mi sympatické, že se někdo do zpracování trampského fenoménu pustil, ale seriál je dramaturgicky roztěkaný. Jednotlivé díly se tváří, že sledují nějakou konkrétní linku, ale přesto si z ní často odskočí k úplně nesouvisejícím vyprávěním, aniž by pro to existovalo rozumné zdůvodnění. A zatímco starší historie 20. a 30. let je zmapovaná poměrně dobře, období 60. let a normalizaci je věnovan spíš okrajový prostor. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Soudě podle prvního dílu bohu(a trampům)milý projekt, na němž se podíleli tvůrci, kteří jsou s trampingem a tématikou s ním spojenou spjatí, nebo se v ní alespoň velmi dobře vyznají a nechávají promlouvat mimo jiné i aktivní trampy, kteří ještě nezapomněli jezdit do přírody, ať už se jedná o zástupce generace veteránů (Tony Linhart) nebo té mladší (Michael Tony Antony). Průvodní slovo Wabiho Daňka a Křesťanova výborná interpretace titulní skladby Wabiho Ryvoly jenom umocňují dobrý dojem ze seriálu, který jistě potěší nejednoho milovníka dálek, přírody a romantiky. Po shlédnutí kompletního seriálu musím své hodnocení mírně korigovat a připojit ještě pár slov. Pánové Křístek a Skotal podali obraz trampingu, tak jak ho vidí oni a jistá část trampského národa, zde zastoupená především chataři (z nichž některé lze za trampy považovat už jen těžko) a lidmi jezdícími na "akce", vyznavači volného táboření a spousta dalších "podskupin" dostala minimální nebo žádný prostor. A jelikož v jednom z dílů zazněl i podivný názor, že "tramping skončil s Wabi Ryvolou" nedivím se rozpačitým nebo kritickým reakcím na seriál ze strany řady aktivních trampů (za všechny budu jmenovat třeba legendu českého bleugrassu, komiksu i trampingu Marko Čermáka). Suma sumárum je "Zvláštní znamení touha" zčásti velmi záslužný projekt, zčásti nevyužitá šance. Chcete-li se pro doplnění dozvědět jak vypadá současný český (nebo slovenský) tramping, stačí na Rajčeti zadat heslo vandr, Roverky, Brdy nebo Zadní země (to je jen pár klíčových slov z mnoha tematicky podobných) a uvidíte, že tenhle zvláštní fenomén má nejen bohatou minulost i současnost, ale ani do budoucna není důvod se o něj obávat :-). ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Tohle hodně potěšilo. Snad také proto, že jsem nocoval pod širákem a poznal ranní vstávání po studené noci. Mlhavá rána s krůpějí rosy. Namodralou oblohu a hřejivě přicházející slunce v zelené symfonii lesů a hájů. Planoucí západy a temnou oblohu posetou stříbrnými hvězdami. A mnoho nekonečných nocí s kytarou u ohně. Něco, co už vícekrát nepřijde. Troufám si tvrdit, že velebící pořad, který zobrazuje trampský fenomén, patří výjimečně k tomu lepšímu, co v ČT občas dávají. Tramping, přečká nebo nepřečká tahle česká rarita? Nedělám si iluze, ale, kdoví… ()

pafka 

všechny recenze uživatele

Pokud nekdo ma k tomuhle blizko, nebo aspon k te muzice, dostane se mu mnoho informaci, hudby, historie a znamych tvari. Skvele provedene, dokument s dusi, ktery se venuje systematicky trampingu od jeho zacatku. Za tohle velmi rad platim koncesionarske poplatky. A u Ceske televize se mi to stava casto. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Název cyklu odkazuje na stejnojmennou píseň Wabi Ryvoly. Její název původně zněl „Zvláštní znamení Woodcraft“, ale americké slovo před rokem 1989 vadilo. „Woodcraft“ je slovo pocházející z americké angličtiny a je úzce spojeno se zálesáckou tradicí osídlování východního pobřeží Ameriky. Obsahuje čtyři pravidla: „Buď čistý, silný a vždy ochraňuj přírodu. Mluv pravdu, buď pokorný, hraj čistě podle pravidel. Buď odvážný, mlčenlivý a poslouchej. Buď laskavý, ochotně pomáhej, žij radostně.“ (sator)

Reklama

Reklama