Poslední noc v chatě uprostřed lesů, zima 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná party. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrii, která na chvilku zmizela z očí... Drogový muzikál či taneční horor Climax získal v Cannes pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noeho, zvítězil v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu. Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení. (Aerofilms)

CYP3A4

Nejlepší by bylo zůstat u traileru - dát mu 3 hvězdy a zapomenout .Nudná přeceňovaná srágora s minimem napětí. Snímání tanečního parketu z vrchu bylo fajn, ale zbytek je dost trapně nedodělaný. I tak skvělá tanečnice jako Sofia Boutella z toho prostoru, co tam měla, nedokázala moc vytřískat. Což bych ale klidně v tomto případě svedl na režii. Další příklad francouzského experimentálního filmu, kde idea posvětí úplně pitomý provedení. Každopádně bych tuto trapárnu nedával do kategorie solidního béčkového hororu - i když se bojím a lekám celkem snadno, tady se mně to nepovedlo ani na chvilku. A po pravdě ani to tancování nebyl až takový odvaz - někteří chlapci dělali pořád dokola to samý a některé dámy si tam tak leda pořád dokola ladily pekáč. Jedna hvězdička je za nápad. Dal bych dvě, kdyby se tam ty dva borci furt dokola nebavili o análním sexu asi 5 minut bez nějakého dřívějšího nebo pozdějšího kontextu. ()

Kosi..

Chápu že jde o experiment, improvizaci, skoro bez scénáře a jen 15 dní. A tomu přesně odpovídá výsledek - naivní, přehraný, necelistvý, místy trapný a chaotický. Vzhledem k tomu, jak to vniklo, si to zaslouží tu hvědu navíc, ale k šedivýmu průměru to v mých očích jen vzhlíží... ()

vitocassetta

„Film, který uvidíte, se zrodil pod zvukem hvězd.“ Právě touto větou začíná provokativní snímek francouzského režiséra, který šokuje diváky každým svým počinem. Musím říci, že Gasparovy filmy nejsou procházkou růžovým sadem a strávit je dokáže málokdo. Hudba, drogy, tanec a sex jsou nedílnou součástí filmu a společně poskytují nahlédnutí do světa mladých tanečníků. Extravagantní taneční kreace a jejich erotická choreografie krásně zachycují lidské emoce a poskytují divákovi nepoznanou perspektivu. Pestré barvy a výrazné osvětlení společně s pečlivě vybranou hudbou tvoří příjemnou retro atmosféru. Nepochopil jsem ovšem režisérovo rozhodnutí kombinovat angličtinu a francouzštinu. Naštěstí se ale ve filmu více tancuje než mluví. Perverzní dialogy totiž pokulhávají a zdají se být napsané na sílu. Taneční techno párty se ovšem v druhé polovině zvrtne a dostaneme se k její jediné zápletce – sangria říznutá LSD. Toto bohatě stačí, aby se děj proměnil v hysterický horor. Film od této chvíle nabírá na obrátkách a vyplatí se počkat. S postupným působením omamné látky se děj společně s obrazem rozmazává a mlží. Taneční parket se najednou mění na bizarní jeviště plné nočních můr, které vyvádí diváka z míry. Startují opravdu nepříjemné scény a intenzivní situace, které tragicky vrcholí. Toulavá kamera s minimem střihů odhaluje hrůzy nevyrovnaných lidí na nedobrovolném LSD tripu a s nimi je prožívá i divák. Všem účastníkům této párty kompletně selhávají smysly a nastává nepřekonatelný strach o život. Drogy neustále stoupají do hlavy a postavy začínají přicházet o rozum a ztrácejí veškeré zábrany. Odehrává se podobný scénář jako ve filmu Strach a hnus v Las Vegas, kde se lidé pod vlivem drog začnou chovat jako zvířata. Závěr filmu je už hotové ztvárnění symbolického pekla, ve kterém jsou postavy spíše kreaturami posedlé ďáblem předvádějící jakési rituální tance. “Tanečníci“ se před zraky diváků mučí a upadají do okruží agrese, chaosu a zoufalství. Toto všechno tvoří daleko silnější zážitek, než dnešní novodobé horory snažící se uměle vytvořit strach lekačkami a spoustou krve. Celkově mně tématika připomíná film Suspiria, kterým se Gaspar určitě nechal inspirovat. Climax je nevšední zážitek plný paranoií a halucinací a abych v něm našel nějaký hlubší smysl, musel by mi někdo něco hodit do pití. "Bytí je letmá iluze“ ()

Vaculik

No tak to mě poser. Geniální. Gaspar Noe je umělec se vším všudy, to je prostě obrázkový porno. Režijní genialita, která je tak specifická, že si ji dovolím srovnat s originalitou např. Wese Andersona. Gaspare, bavíš mě! ()

F2003F

Toto je iná jazda než hocičo ostatné. Stále ťažko opísateľný výnimočný zážitok, aký som veľmi dlho pri (ani po) filme nemal, ak vôbec. Celý čas som pozeral ohúrený tzv s otvorenými ústami a po skončení totálne onemel. Následne nastalo nutkavé vnútorné volanie prežiť to celé znovu, ktoré sa natoľko stupňovalo až som si to musel po skončení dať okamžite druhý krát. Noé a jeho konečne perfektná réžia (tvrdí že mu došli prachy tak sa musel predviesť), úžasná dlhá úvodná scéna a úchvatne zapadajúci soundtrack s obsahom. Skvelý casting, všetci (ne)herci hrajú fakt extrémne presvedčivo a brutálne tancujú až vyvolávajú ohromný dojem z atmosféry, na ktorú mimoriadne skvelo pôsobia a vďaka nim dokáže zaúčinkovať správnym a pamätné tvrdým štýlom. Psychologicky budovaný nevšedne čarovný dej s fantastickou arómou rukopisu a umeleckosti, ktorý ma voviedol do nového zvláštneho stavu, iného než obvykle dokážu niektoré kusy. Film sa kamerou akoby len nesie prostredím počas plynutia jedného crazy večera a tým dokáže diváka uniesť do nadrozmerných výšin sprostredkovania prostredníctvom realistického dojmu cez využívanie vynaliezavých detailov precíznej produkcie sledovaním akoby zúčastneným v dianí. Zbesilosťou a prevedením nádherný zážitok, miestami až neopísateľné brilantné efekty na vnímanie. Jeden z tých, ktorý by ste naozaj mali vidieť ak sa považujete za skutočného filmového fanúšik bezhoľadu na žáner, alebo kľudne ak aj nie. Proste povinnosť. Ani poriadne neviem ako inak navnadiť, jednoducho to fakt treba vidieť!! A bezpodmienečne zahodiť akékoľvek predsudky, pretože TANEČNÝ HOROR odsudzovať iba kvôli tomu, že neznie seriózne a lákavo je v tomto prípade úplným barbarstvom voči sebe samému ak sa nazývate filmovým milovníkom a hlavne fajnšmekrom. Climax je záležitosť, ktorá je výrazne postavená na prebiehajúcom zážitku sa nedá vstrebať a už vôbec nie pochopiť bez toho aby si tým človek na žalostne krátkych 90min prešiel. Pre mňa bezkonkurenčných 11/10 len zamrzí, že Gašpar dnes už len postaví kameru a bliká svetlom. ()

maitton

KVIFF 2018 - a mně se vůbec nelíbilo, co to se mnou dělalo, bylo mi z toho blbě ještě další hodinu po filmu. Když se ale rozleželo a projel jsem si kolotoč emocí, které jsem si u toho zažil, tak se mi v paměti špatně hledá něco srovnatelně našlápnutého. Snímek je žánrově jedinečný a vizuál je top včetně práce s písmem a kamerovými úhly. Po tanční choreografické stránce je to slast. Vogue vogue vogue dance...muzika hraje dál, a pozvolna začíná ponor do hromadného hlubokého tripu, na který se vydáte hned jak se dovíte, kdo chce koho vojet. Update: nevydržel jsem to a šel na to znova do Curzonu v Londýně než to bude u nás...to se nedá prostě, jaká to je šupa! Na filmy dvakrát nechodim, na tohle pujdu ještě několikrát. ()

damatuza

Na zaciatku malo ist varovanie, nevhodne pre citlive povahy. Nenavidim tento film a nikdy ho nikomu neodporucam vidiet. Akokolvek dobre bol film spracovany (co bol), to co v cloveku po nom ostane, rozhodne nikomu neprospieva. ()

Carmen001

Tolik emocí ve mně dlouho žádný film nevyvolal. Asi nikdy se mi nestalo, že jsem si přála, aby už to skončilo. Když myslíte, že už nemůžete, tak ještě dvakrát můžete... Opravdu gore film, kde jen nevěřícně kroutíte hlavou, úplně pohlceni dějem, na konci sbíráte svou sanici z klína. Už jsem rozhodnutá pustit to v patnácti svým dětem, aby nebrali drogy. ()

dalver

Ostro zvieravá chuť trpkého LSD, ktoré zmení vnímanie a vedomie bez vedomia, kyselinou dotknutého človeka vedúcou až do bezvedomia. Snaha o prežitie skupinového porozumenia a naladenie sa na ten istý kyslý soundtrack, tú istú vlnu. Microdosing, ktorý prerastie do maximálnej deštrukcie pocitov a vnemov všetkých dotknutých. Ďalší Noého film o astrálnom prechode. Film s výbornou tanečnou scénou v úvode, skvelým soundtrackom a snaha o pochopenie nepochopiteľného. ()

Krocan

Vlastně takový celkem běžný večírek, který se v našich končinách zpravidla odehrává, když chce mládež oslavit konec ZŠ před nástupem na SŠ. Chroničtí stahovači, kteří na filmu budou koukat doma v posteli na tabletu, dají určitě o 2 hvězdy méně, protože půlka zážitku je určitě dunící a pulzující hudba, která umí rozvibrovat kinosál. Pár dialogů ve filmu je zkouška divákovi trpělivosti a dají se vydržet jen s představou, že tlachající dementi budou třeba později ve filmu pořádně trpět. ()

thorax65

Přiznávám, je to i kapánek ujetý, ale v tomhle filmu to nemůže být jinak. Po vstupní představovačce se párty rozjíždí jak lavina z kopce. Tanečníci jsou fakt dobří, v poslední době nejnápaditější kameru doplňuje výborná muzika. Když se na závěr dozvíte, že se to fakt stalo, spadne vám čelist. 80/100 ()

Tomiczekk odpad!

Co...to...sakra?! Nejhorší film za poslední dobu :-O pořád jsem čekal, něco, ale jak si se nic nedostavilo. Jen pár mladých uchyláků, co divně trsají, berou srance do frňáků, žil, očí a nevím čeho všeho... Jediný...jediný co se mi trochu líbilo byla ta hudba. Vcelku mě zaujala na soundbaru dobře rytmický, ale to bylo vše. Nuda, nuda, nuda, kterou jsem i přetáčel. Mohl jsem využít na lepší film. ()

codyak

Tak nějak nevím, jak se k tomu postavit... všechny ty postavy jsou vesměs nesympatický hovada, ale natočený je to brilantně. Takže 3* a půl za film a k tomu poznámka "Dobře jim tak ;)" ()

KeineLust

Musim dát 5*. Párty jak řemen, až neskutečně dokonalá kamera, super hudba, hyper-intenzivní zážitek. A kdo si dal někdy papíra přes svojí míru se s tim dokáže dost dobře ztotožnit. ()

Yamatosan

Asi umění, ale furt film o ničem, nudný a odpudivě nepříjemný zároveň. Nedokážu to hodnotit. Ale křik chlapečka byl jak z nejhorší noční můry... ()

Be2Can 2020 je v plnom prúde

Be2Can 2020 je v plnom prúde

26.11.2020

Prehliadka toho najlepšieho z prestížnych filmových festivalov z Berlína, Benátok a Cannes pokračuje odvážnym experimentom provokatéra Gaspara Noého, dvojicou francúzskych filmov s oscarovou Juliette… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz