Abeceda

Režie:

Scénář:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Stíba

Tady se mi dokonce zdálo, že i Lynche trochu chápu :-) Jinak na youtube najdete i další výstřižené scény, některé jsou podle mě i lepší než ty obsažené ve finální verzi. ()

marek86

Podle mě má tento počin smysl v tom, aby se děti učící se abecedu, naučili abecedu vyjmenovat co nejdříve, jinak jsou nuceny sledovat toto "dílo." Jiný důvod bych v tom neviděl. Moje hodnocení: nehodnotitelné, zde není co hodnotit ()

tony_2

David Lynch v tomto minifilme predvadza to co neskor predvedie vo vacsom style a dlzke o 9 rokov neskor pri svojom celovecernom debute-Mazacej hlave. Splet zvlastnych zvukov, surrealistickych vyjavov a cele to dotiahnute az do morbidnosti davaju tomuto dielku caro, ktore si nezasluzi nic ine len 5 hviezdiciek ()

Strider

Cože? Trošku vtípek ne? Od Lynche sem viděl myslim akorat jenom jeden film, takže nemužu porovnavat, ale jesli sou všechny jeho filmy takovýdle, jakože snad ne, tak jste všichni dementi. Todle bych zvládnul udělat taky, akorát že nejsem dostatečně zhulenej abych to někde publikoval. Nechápu jak někdu může napsat že to "rozhodně není pro slabé povahy" nebo "nejděsivější horor co jsem viděl" ... Jestli někoho vyděsí pár čmáranic, tak je zralej pro psychyatra, já se jenom nudil. Jako pořádnej obraz by některé výjevy byly možná působivé, ale když to tady někdo pustí za sebou, dá k tomu hudbu a blekotá do toho nějaká baba, tak spiš nic. Tenhle film je prostě naprosto o ničem, ale Lynchovým fanouškům to asi těžko půjde vysvětlit, i kdyby Lynch natočil partu shnilých jablek na zemi a řekl že je to umění, jeho fanoušci by hýkali blahem. Jako sbírka surrealistických obrazů docela dobré, jako film propadák. ()

pepino

Ukázka toho jak dovede Lynch udělat i z takové prkotiny jako je abeceda naprosto depresivní až hororovou podívanou která se jen tak nevidí. ()

MaxForValue

Filmový surrealizmus v Lynchovej podobe, ktorý i cez svoju extrémne krátku stopáž dokáže, hlavne ku koncu, nahnať menšie zimomriavky. Temnota, tma, strach, neistota, bolesť, všetko pocity, ktoré som na konci cítil. ()

McMastamind

Hezké, surrealisticky laděné, ale úplně bez příběhu. Ve své podstatě by se snímek hodil spíše do galerie. Nebo by to mohli promítat žákům na základní škole pro procvičení abecedy :) A a jak by jí dětičky pěkně mrskali! PS: Lynch má pěknou ženu. ()

rob_troy

Abeceda je tak trochu halucinogenní, takže máte pocit, že jste na opravdu HODNĚ ŠPATNÝM badtripu. Krev, vzdechy a hodně písmenek, které vám sežerou hezky pomalu. Ideální jako budíček úzkosti. ()

MORION

Najprv som myslel, ze asi poriadne nevnimam.. preto som si toto dielko pustil viac krat, ale bohuzial .. ono nadsenie sa nedostavilo. Skutocne nechapem kde sa v ludoch berie. Je pravda, ze Lynchove filmy nemam zrovna v laske a ako vidim potvrdzuje mi to uz jedna z jeho prvotin. Depresia, strach, zimomriavky? Je 2:32 a ja sa zachvilu chystam spat, ale skutocne som nemal ani jeden z hore uvedenych pocitov.. suche, nic nehovoriace az nudne.. tak by som hodnotil tuto animaciu kombinovanu s utrzkami hraneho filmu. Nehodnotil by som to ako odpad.. predsa len pod tymto pojmom si predstavujem trosku nieco ine, ale rozhodne by som tomu nedal vyssie hodnotenie ako to najnizsie.. ()

Eddie003

Mé první setkání s Davidem jako animátorem. Dopadlo to vcelku dobře, ale nevidím důvod pouštět si to znovu, už kvůli závěrečné scéně. ()

AARONN

Líbí se mi naprosto jiný pohled na věc, který mr. Lynch předvádí. Jen nevěřícně koukáte..doporučuju, alespoň Vás to vytáhne ze všední nudy, kde je jeden film za druhým stejný. ()

chrchel

Rozhodoval jsem se mezi odpadem a 5*, druhá možnost nakonec vyhrála. Jen málo věcí ve mně po zhlédnutí dokáže zanechat tak odporné pocity... ()

NeMiQ

prvá časť - čajíková seansa stojí akurát tak za hovno, druhá - zrkadlová mala veľmi dobrú desivú atmosféru a páčilo sa mi jej spracovanie. Ak mala Davidova manželka takéto sny, tak si spolu museli dávať nejaký špeciálny matroš (aj vzhľadom na jeho celkovú netradične ladenú produkciu, ktorá miestami už balansuje s absolútnym nezmyslom.) ()