„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“

• Rumunsko „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” (více)

Velmi černá komedie o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Název filmu je přímým citátem tehdejšího politického představitele. Mladá divadelní režisérka se snaží o věcný přístup a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává se urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit. (Pilot Film)

Germanicvs

Tak trochu šlápnutí na kuří oko nejen rumunské historie a je bohužel jasné, že ani proud času a ani nové svobodomyslnější generace zásadněji nezměnili své homofobní náhledy na svět. ()

Tanbris

Jeden z nejvychvalovanějších filmů MFF Karlovy Vary 2018. Za co? Děj je ucouraný, postavy naprosto bez charakteru i bez života. Ve 140 minutách děj, který by se vešel klidně do 20 minut. Jednu hvězdu dávám za možnost poznat něco z rumunské historie. ()

jezekk

Po zhruba třech měsících viděno podruhé, a musím zvýšit na 5 hvězd. Za málo rozpočtových peněz neskutečně mnoho žánrové muziky. Nedělám si iluze, že bychom v rámci naší kinematografie mohli něco takového dopustit, ehm dokázat ale jako připomínka toho, že to alespoň technicky/rozpočtově lze, by tento Judeho filmový počin mohl sloužit coby oslu mrkev. ()

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi