Cirkus Rwanda

Michal Varga

Michal Varga

Jakub Jelen

Marek Novák

Jedna česká lidová, společně s černošským křepčením. Zdánlivý nesoulad mi nakonec zněl skvěle, mělo to rytmus, čistě se doplňovali a nenásilně propojili své kultury skrze svobodné umění. I málo stačí k tomu, aby si nepředpojatý divák domů odnesl trochu toho míru, než se zase naštve. Po stránce režijní se možná nejedná o žádný zázrak, pár povedených záběrů a střih, jinak vše jede ve stylu home videa s jediným protagonistou a lidmi kolem. Každopádně akrobat Eliseé má v dokumentu také svůj prostor, stejně jako ostatní ze skupiny, rozhovory, osobní příběhy i vlastní pohledy na přípravu vystoupení, které je nakonec skvělým závěrem. I když snad s povahou principála, dnes už ze zásady, nesouzním a že se nám ukázal kua naostro, misím přiznat, že tato akce se mu povedla a já přidávám jednu navíc a respekt...smysl v tom vidím. [Filmový klub Citadela - Litvínov](12.12.2018)

• Gekacuk

Každopádně zajímavý film. Jenom zapomněli říct, že je to hlavně film o Novákovi. Neskutečná sebestřednost z filmu přímo tryská. Novák ve středním věku zjišťuje, co ví každý školák, že při cestě do Afriky je třeba se naočkovat. Do Afriky jede nepřipravený a vystrašený. Zatímco na straně Rwanďanů se dovíme, co si myslí a jak se připravují na své artistické výkony, z české strany jsou zprostředkovány pouze názory a pocity Nováka. Nikdo jiný ze štábu nemá šanci se do filmu prosadit. Dokonce ani Novákův táta, který se jen mihne na začátku filmu. A to mne docela mrzí. A tak vidíme, jak s Novákem cloumají emoce, jak se dojímá, jak se snaží rwandské akrobaty připravit, jak je nervózní, aby všechno dobře dopadlo. Ano, film ukazuje ve vyprávěních, v jakých podmínkách se ve Rwandě žije, jak je těžké se prosadit, ukazuje neskutečnou chudobu, na každém kroku číhající nebezpečí, ale šlo to natočit líp.(5.8.2018)

• - Před českou premiérou proběhla premiéra 1. července 2018 na Karlovarském IFF. (Varan)