Reklama

Reklama

Tajemství Voynichova rukopisu

(TV film)
Dokumentární
Česko, 2015, 53 min

Scénář:

Arnošt Vašíček

Hrají:

Tomáš Jirman (vypravěč)

Obsahy(1)

Přední český záhadolog Arnošt Vašíček přichází s originální hypotézou, která odhaluje nejen, kdo byl autorem nejzáhadnější knihy světa - Voynichova rukopisu, ale s pomoci výkladů fascinujících kreseb, kterými je doprovázena, se pokouší i o rozluštění jejího šokujícího obsahu. Ten, jak se ukazuje, skrývá pravděpodobně nejtajnější a nejpodivnější kapitolu české historie... (CS Film)

(více)

Recenze (4)

Stegman 

všechny recenze uživatele

Tohle je můj první zhlédnutý dokument od Vašíčka, ale nejspíš taky poslední. Jeho mystéria jsou tak natahovaná a "tajemná", až to bolí. A navíc - bráchovi prý stačilo chvíli googlovat, aby přišel na to, že to s tím tajemstvím nebude až tak horké. SPOILER: Rostliny z toho herbáře opravdu ve Středomoří existovaly, autor jen neuměl dobře malovat. :) Ilustrace podivných systémů a vzorců představují orgány a jejich fungování v těle. Zašifrované to tedy bylo z docela prozaického důvodu: autor chtěl pomocí rukopisu šířit nabyté znalosti, ale nechtěl přijít o hlavu (pitva lidského těla byla tehdy křesťanům zapovězena). ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Nikdy jsem o Voynichově rukopisu neslyšel a tak jsem byl docela zvědavý, o co vlastně jde. Ono se dá vlastně říct, že se stoprocentní jistotou nebudeme nikdy vědět ani to, kdo postavil Karlštejn, když jsme v té době nežili a není to zaznamenáno na kameru nebo jako zvukový záznam. Můžeme mít devadesáti devíti procentní jistotu, ale stoprocentní není nic ani dnes. Dokavaď nám autor sám neřekne, jak to myslel, a on nám to neřekne, všechno jsou jen domněnky a dohady. Škoda jen, že v dokumentu nepromluví více odborníků třeba i z té Yaleovy univerzity. Nevím tedy kolik je pravdy na komentáři Stegmana, ale s jistotou se dá jen říct, že u něj platí totéž, co on tvrdí v komentáři. Tedy, že ani jeho tvrzení se nedá určitě ověřit. Protože kde jsou důkazy, že autor maloval to, co Stegman tvrdí, že maloval. Arnošta Vašíčka mám rád, stejně jako jeho dokumenty, a též mám rád záhady, tajemno a tajemství. Na celou řadu jevů věřím a jsem si jistý, že všechny taje planety jsme nejen nevyřešili, ale nejspíš ani nikdy nevyřešíme. Ale hledat odpovědi a dohadovat se o těchto věcech je právě to nejvíc. Některým místům nebo jevům by odhalení spíše ublížilo, neboť by ztratili své kouzlo. To ale nikomu nezabrání se o to snažit. Jen se ptám, kdo, když ne Arnošt Vašíček? Až nebude, kdo dál? ()

Reklama

Reklama