Reklama

Reklama

Pasteur a Koch: Souboj velikánů světa mikrobů

(TV film)
  • Francie Pasteur & Koch: un duel de géants au pays des microbes (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Drama
Francie, 2018, 90 min (Alternativní 52 min)

Obsahy(1)

Příběh dvou rivalů na poli zrodu moderní bakteriologie... Koncem devatenáctého století decimují lidstvo děsivé epidemie. Tuberkulóza, záškrt, cholera a mor. Jsou stejně obávané, jako ve středověku. Kde se berou? Jak se přenášejí? Lékaři tápou v nejistotě nejrůznějších hypotéz. Je to otázka dědičnosti? Nedostatku hygieny? Je to trest Boží? Průkopníky bakteriologie, kteří přinesou světu odpověď na tyto dotazy, se stanou dva ambiciózní a zvídaví muži: francouzský chemik, slavný díky svým pracím o bakteriích a konzervaci vína, Louis Pasteur a německý venkovský lékař, Robert Koch, jehož vědecká cesta začala nad mikroskopem, který mu koupila žena, při pátrání nad příčinou antraxu, jenž decimoval dobytek v okolních obcích. Pasteurem a Kochem začíná v lékařské vědě nová éra. Nemoci se již neurčují podle příznaků, ale podle svých příčin. Epidemie ustupují, nevídanou měrou se zvyšuje průměrná délka lidského života. A z chemika i z venkovského lékaře se stali národní hrdinové Francie a Německa. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

Johnny.ARN 

všechny recenze uživatele

Dokument do telky o dvoch vedcoch. Rozprávač hlbokým hlasom opisuje osudy jedného a druhé. Niečo je hrané, niečo je doplnené fotkami. Pointa ale je, že pokiaľ by medzi nimi nevznikol konflikt, ani jeden by sa vo svojej práci neposunuli. A to platí dodnes. 3 z 5 ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Zaujímavo zdramatizovaný výskum dvoch velikánov, ktorí podľa názvu filmu spolu bojovali, ale v skutočnosti sa zoči voči videli iba dvakrát a nikdy sa navzájom nerozprávali. Boj prebiehal iba písomnou vedeckou formou a vo veľkej vzájomnej úcte. Film objasňuje objavovanie infekčných chorôb a je škoda, že sa nedožili objavenia vírusu ako takého, ktorý bol v ich dobe a vtedejšej technike neviditeľný. –––– Dielo Louisa Pasteura by nebolo tým, čím bolo, bez výskumu Roberta Kocha a naopak. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Nevídaný souboj dvou skvělých vědců a posléze vítězství soudnosti nad adrenalinem v náležité vzájemné úctě - tak by tomu mezi lidmi obecně mělo být. Destrukce je vždy především zhoubná. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama