poster

Frankofonie

 • Francie

  Francofonia

 • Francie

  Francofonia, le Louvre sous l’Occupation

 • Německo

  Francofonia

 • Nizozemsko

  Francofonia

 • Slovensko

  Frankofónia

 • Velká Británie

  Francofonia

Drama / Historický

Francie / Německo / Nizozemsko, 2015, 88 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • radektejkal
  *****

  Na co všechno si ten Sokurov troufne? Na to všechno! Napoleon (s kloboukem) a Republika (s zahalenými prsy) nás provází při exkurzi po bezčasém světe umění konzervovaného v Louvru. Sokurov (životopisy režisérů převážně nečtu, ale zde jsem se musel ujistit, že k umění vychováván nebyl, a že tedy k myšlení přivedla láska, tedy filosofie) je oproštěn od všech historických sedimetů a krust, tvoří volně a obecně. Není vázán nijakým tvůrčím územ, ohledem na konzumenty, a myslím, že ani potřebou něco sdělovat; jeho filmy jsou pátráním a tápáním, objevováním a ztrácením, prozrazováním a zamlčováním, předkládáním možných i nemožných řešení. Pozn. 1: Frankofonie (conscience francophone - vědomí kultury založené na francouzském jazyce) jako kulturní organizace, jehož malou součástí (pozorovatelská země) je i ČR, Rusko zcela opomíjí, je to k podivu, vždyť jak velké vazby (i jazykové) tu kdysi byli. Když Rusové chtěli spasit Evropu, mysleli tím především Francii. Tak jak tak, Sokurov se k tomu tvrdě hlásí. Pozn. 2: Franz Graf Wolff-Metternich zur Gracht je postavou dnes už neatraktivní. Nikde na netu jsem se nedočetl, zda byl v SS. Do mediálně vyvolených esesáků stejně nepatří. Pozn. 3: Autor hudby, Murat Kabardokov, nechává v závěru už jen hymnu SSSR rozplývat se v kakofonii a nezávazné melodii.(7.12.2018)

 • poz3n
  *

  Sokurov na formálně autorském tripu. Od skypování k historické rekonstrukci 1:1 až po francouzskou archu. Po tomhle výmazu je pro mě Ruská archa popcornovým blockbusterem. 2/10(8.12.2016)

 • bohemia_regent
  *****

  V titulcích filmu uvedeno: český název Frankofonie - okupovaný Louvre.(12.8.2017)

 • blondboss
  *

  Tak tento snímok išiel úplne opačným smerom, akým je nastavená moja hlava a moje vnímanie kvalitného snímku. Chápem, že artovo to mohlo byť podané fajn, ale keď už mám stráviť hodinu a pol pri kompe, tak uprednostňujem niečo aspoň trošku zaujímavé alebo zábavné. Toto mi dalo akurát tak vkusné pohľady do prostredia Louvre v Paríži, ale inak to pre mňa bola len znôška nezmyslov, ktoré v konečnom dôsledku vytvorili jeden chaotický kvázi dokumentárny snímok. Strašné. 20 %(7.5.2018)

 • Zmiu
  *

  RIFF 2015. Tohle byl hodně divný film, a musím se přiznat, že podle popisku jsem čekala něco hodně jiného. Např. to, že to bude normální film, který se bude soustředit na vztah mezi Francouzi a Němci za války, konkrétně ředitelem muzea v Louvru a německým důstojníkem Wolff-Metternichem. O těch dvou je tam hodně málo, jen takové vsuvky do filmu, které označí klapka a působí to jako hraný dokument, i je tam naschvál jiný formát a klepající se obrazovka s bílým pruhem, jako u starých filmů. Celkově se asi tento film snaží být vším. Prvních 10 minut jsem myslela, že jsem na špatném filmu, protože tam celou dobu mluví rusky autor filmu a pořád se během filmu odskakuje na nějaký jeho skype hovor se známým na lodi. Další linie jsou hodně detailní záběry z Louvru, trochu popis války, s historickými záběry, kde si odskočíte také do Ruska, abyste viděli ty hrůzy tam. Když už jste v Louvru, tak tam běhá Marianne a vykřikuje "volnost, rovnost, bratrství, " a Napoleon, který tam chodí a ukazuje, co všechno do Louvru přivezl on, a kde je vyobrazen. Musím říct, že kdybych neseděla uprostřed lidí, asi bych odešla hned někdy ze začátku, nedalo se to vydržet. Jednu hvězdičku jen za ty hezké detaily z Louvru a za to, že jsem se přece jen málo dozvěděla. Artově založeným lidem a snobům se film asi bude líbit, mně ho taky vychválil nějaký filmový nadšenec. Ale pro nás obyčejné smrtelníky, nebrat!(27.9.2015)