Jsem matka

• angličtina I Am Mother (více)
všechny plakáty

Po masové zkáze lidského pokolení se dospívající dívce vychovávané o samotě mateřským droidem obrátí celý svět vzhůru nohama, když se setká s jiným člověkem. (Netflix)

honajz2

No, musím uznat, že na ty dvě hodiny se ten děj vyvíjel celkem obstojně a opravdu na tu stopáž vystačil téměř bez zbytečných míst. Taky se musí nechat, že to má i nějakou atmosféru, technicky to taky vypadá dobře a líbil se mi i výběr hudby. Nějaký originální příběh se od toho čekat nedá, ale to by mi až tak nevadilo. Vadí mi spíš to, že je tu dost nelogičností a dost nevysvětlených věcí - SPOILERY Takže ze Země je pustina, půda zdevastované, stromy zničené, ale kukuřice roste? Proč, jak? A ta věž, co se tam v jedné scéně mihla, to bylo co, proč tam létaly ty drony? A když teda ta Matka byla ve skutečnosti jedno vědomí se všemi ostatními roboty, proč té dceři zakazovala chodit ven? Vždyť by se jí tam nic nestalo a ti roboti by ji nejspíš ochránili, kdyby náhodou. A ta žena, z jakého důvodu se dostala k tomu jejich (řekněme) domu? Jak vůbec mohla tak dlouho přežít? A kde se bralo všechno to jídlo, že tam holka přežila tolik let? To jedla celý život jenom kukuřici? A ten závěr samotný taky moc smysl nedává. KONEC SPOILERŮ Tohle všechno prostě ten film sráží dolů, včetně toho, že i tak to na mě zapůsobilo jako průměrná scifárna. Slabé 3* ()

misterz

Taký planý pokus o priblíženie témy superinteligencie divákovi. Prvá tretina ešte ako tak bavila, no potom sa z toho stala konina, ktorá vyústila do nejakého čudného zmätočného nezmyslu, čo nedával ani hlavu ani pätu. Význam, pointa aj myšlienka filmu teda zbytočne vyfučali komínom. Podpriemer. 40/100 ()

Radko

Správy o vyhubení ľudstva sú generované strojom. Rovnako údaje o počte živých. Postupne sa ukáže, že neboli pravdivé. Čomu a komu veriť? Matke - stroju ako zdroju? Alebo človeku - žene, i keď sa správa neuvážene? A tiež neprekypuje pravdovravnosťou. Zdá sa, že dievča dotvorené v laboratóriu z preživších embryí si zvolí akúsi tretiu cestu. Kombinujúcu mechanicky presnú a vedecky účelnú výchovu matky - robotky s ľudskými emóciami. Ak si však niekto myslí, že toto je cesta k vytvoreniu nového človečenstva, oprosteného od hriechov minulosti, či neznesiteľnej preľudnenosti, hlboko sa mýli. Fylogenetický kód ľudstva by bol podobným experimentom s masívnym vyhynutím (alebo vyhubením) nezvratne poškodený. O obdobnom riešení (radikálnom znížení počtu obyvateľov Zeme) vytrvalo snívajú ultrapravičiarski ultraboháči (napr. majitelia globálnych korporácií) spoločne s radikálnymi libertariánsko - anarchistickými ekológmi a filozofmi. I am Mother je stým vyjadrením ich snáh. Žiaľ, taká idylka by to zďaleka nebola. 50% ()

Lacike

Ďalšie komorné sci-fi z Netflixu v ktorom sa väčšinu filmu rozprávajú 3 postavy o nesmrteľnosti chrústa potom, čo nastal koniec sveta. Technická stránka je kvalitná, ale vzhľadom na komornosť snímku tu nemá čo ohúriť. Postavy film sami o sebe neutiahnu a príbeh neprináša nič nové, ča by sme už nevideli. Už mi tieto komorné postapo sci-fi lezú krkom. 3/10. ()

majec4

Napad je to fajn. Ale v poslednom obdobi som videl aj serial Raised by Wolves a ta myslienka ma oslovila viac. Navyse sa v tomto pocine objavuje nesympaticka Swank. Fakt ju nemusim. Ked si odpustim tento hejt na nu, tak to aj tak nebolo nejako velmi zaujimave. Zaciatok bol zaujimavy, stred bol mega nudny a na zaver sa to zase kusok rozbehlo, ale ten stred ma unudil a uz ma to vyraznejsie nechytilo. Zaver mi bol prakticky u prdele. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 25. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)
  • Působivý futuristický bunkr filmu, natočený téměř výhradně v Adelaide Studios v Jižní Austrálii, byl postaven na zvukových scénách zařízení a v dílně Set Construction Workshop, které se nachází na předměstí australského města Adelaide nazvaného Glenside. (Trajektt)

Časové pásmo bylo změněno