Giliap

• Švédsko

"Giliap"

Švédsko, 1975, 137 min

• sochoking

Hoci mám pocit, že mi Giliap osvetlil niektoré Anderssonove ťahy z jeho neskorších filmov, musím s poľutovaním pripustiť, že to bola jedna neuveriteľne dlhá, kurevská nuda, ktorá sa len s ťažkosťou dá zmáknuť do konca! Ale ak chcete vidieť jednu z najbrutálnejšie premakaných gangsterských scén, ktoré sa kedy vo filme udiali, tak tu máte jedinečnú príležitosť!(14.9.2015)

• ScarPoul

Začínam mať pocit, že Anderssonové filmy sú skôr utrpením ako pôžitkom. Pustil som sa do jeho filmov, kvôli jeho poslednému filmu. Povedal som si, že by bolo fajn skúsiť splaviť vody Švédskej kinematografie v spoločnosti tohto režiséra. A začínam mať pocit, že som nastúpil do strašne debilnej a nudnej lode. Andersson v rámci hesla buďme komplexný ale skúpy na emócie rozvíja ďalší nezaujímavý príbeh jednotlivca. Je mi celkom jedno čo sa stalo hlavnému hrdinovi, keď vlastne ani neviem prečo som to všetko musel pozerať. Hľadal som tam nejaký zmysel, niečo čo by mi osvietilo náväznosť scén, ale nakoniec mi z toho aj tak vyšla len prehnaná umelecká póza. Giliap predstavuje to najnudnejšie dielo aké som za posledné obdobie videl. Vzťahy až na hlavný nerozvinuté, zároveň tu absentujú silné, alebo pekné miesta. Čerta keby to bolo aspoň zaujímavé. Posledných 10 minút, rovnako ako aj v predchádzajúcom Swedish love story začínajú o ničom vypovedať, ale je to hlúpe a vôbec sa to do predchádzajúcej línie nehodí. Je to taký koniec pre efekt. Veľké sklamanie. 2 dávam z čisto subjektívneho hľadiska, pretože očividne tu mnohí vidia to čo ja nie. Pre mňa ale obrovská strata času. A zvažujem či sa vôbec ešte ďalším jeho filmom namáhať.(17.9.2014)