poster

Vyobcovaná

 • Čína

  Tian yu

 • Čína

  天浴

Drama

Čína / Hong Kong / USA, 1998, 99 min

Režie:

Joan Chen

Předloha:

Geling Yan (kniha)

Scénář:

Joan Chen, Geling Yan

Hudba:

Johnny Chen

Střih:

Ruby Yang
(další profese)
 • neoBlast
  ****

  Nádherně natočený snímek s vynikající kamerou a nádhernou horskou scenérií. Smutný příběh popisující životní útrapy idealistické mladé studentky vydávající se na venkov během jedné etapy Velké kulturní revoluce v Číně. Škoda, že ke konci to začíná být celkem nuda a pří srovnání s až do krve epickým Zhangovým Žít, které popisuje přibližně podobné období, nemá šanci obstát. 70 %(2.10.2008)

 • sniper18
  ****

  Je to dosť dobrá dráma. Má vydarený príbeh o dievčati z mesta, ktoré je v čase kultúrnej revolúcie poslané na vidiek a dostáva sa až k osamelému chovateľovi koní ďaleko od ostatných. Tu spoznáva úplne nový typ života a muž sa jej to tu snaží spríjemniť čo najlepšie, ale aj napriek tomu dievča najviac túži potom, aby sa už konečne mohla vrátiť do mesta a uverí všetkému, čo by jej v tom mohlo pomôcť. Jej naivitu začnú zneužívať miestni úradníci, no chovateľ koní jej chce pomôcť. Spracovanie sa mi páči, dej je síce na pomery žánru až moc jednoduchý a priamočiary, takže tu by som kľudne uvítal ešte nejaký ten výraznejší dejový prvok, ale zase ani na toto si určite nemôžem sťažovať. Aj vďaka tématike kultúrnej revolúcie som mal z toho už od začiatku veľmi dobré pocity, ale aj celá prvá polovica sa nesie v takom príjemnom bezstarostnom duchu, odohráva sa v príjemnom prostredí ďaleko od civilizácie, obe hlavné postavy si ma získali a ten ich priateľský, skoro až rodinný vzťah sa mi skutočne páčil. No následne sa už dej začne uberať trochu iným smerom, podstatne to zvážnie, môj pohľad na obe postavy sa čiastočne zmenil, dokonca sa tu nájdu aj erotické scény, ktoré by som tu vzhľadom na predchádzajúce dianie vôbec nečakal a cítiť v tom slušný potenciál pre silnú, prakticky až depresívnu drámu, ale práve toto ma trochu sklamalo. Aj táto časť je stále dosť dobrá, bavilo ma to a bol som zvedavý, ako sa to vyvinie, aj keď možných koncov bolo len veľmi málo, ale veľmi ma mrzí, že emocionálne ma to dosť minulo a tak ani ten výborný záver mi neprišiel ani zďaleka tak silný, ako by som chcel, čo je pre mňa aj najväčší zápor filmu. Ale aj takto sa mi to dosť páčilo a vôbec som sa nenudil. S hereckým obsadením som spokojný, výborné hlavné duo, tu mi obe postavy prišli dostatočne zaujímavé a aj kvalitne zahrané a okrem nich tu už vlastne ani nikto nemá moc priestoru, skôr pár epizódnych postáv. Čo sa týka réžie a technickej stránky, vizuálna stránka a atmosféra sú výborné a viacero scén má také príjemné čaro, ale mrzia ma tie emócie, ktoré som nepociťoval. Takže pár čiastočných záporov sa tu nájde, ale aj tak je Vyobcovaná vydarená dráma so zaujímavou zápletkou, výbornými hercami a kvalitnou réžiou. 75%(10.8.2014)

 • insurgentes
  **

  Mohl to být krásný film, nebýt nesmyslného rozuzlení, které přichází bez varování a zcela bez logiky. Nemám to rád, když se něco nebo někdo ve filmu tváří, že má duchovní rozměr (teď mluvím o postavě Ťina), a nakonec z něj vyleze zcela nekonzistentní jednání hodné žáka páté třídy. Tomu se říká vodění za nos. A to já teda ne é.(29.5.2013)

 • lioncel
  *****

  Nádherný a zároveň hodně smutný příběh nevinné dívenky, která plna odhodlání, nadšení a velkých politických ideálů své doby odjíždí, jako mnoho jejích spolužáků, od rodičů z velkých měst do direktivně předem určených vzdálených míst své převeliké milované vlasti, aby tam splnila plna elánu svého mládí úředně předepsanou čestnou povinnost .. Získat svou brigádnickou praxí konkrétní povědomí, respekt k životu na venkově, k tamnímu zemědělství, chovatelství .. Nějaký čas po svém příjezdu do místa svého působení, se ovšem sympatická Wenxiu postupně stává spíše jen zcela bezmocnou sexuální hračkou, loutkou místních funkcionářů a s nimi úzce spřízněných kamarádíčků .. Nejprve za jedno jablko, za planý slib, potom už jen tak nějak automaticky a za nic .. Na motocyklu, služebním traktoru, na koni si za ni jezdí soudruzi ulevit od svého chtíče, užít si mladé poddajné zcela bezbranné dívčí tělo .. Bez ohledů na následky svého odporného jednání .. Jeden z filmů, u kterých vzteky a lítostí a bezmocností nad zlem a nespravedlivostí světa skřípete zuby od začátku až do konce .. .. Moc rád bych si přečetl literární předlohu spisovatelky Geling Yan .. .. Jeden z filmů (příběhů), které já osobně nemohu dostat z hlavy ... ... ...(Během kulturní revoluce v Číně chtěl velký Mao, aby vzdělávaní mladí lidé z měst a průmyslových oblastí získali také alespoň nějaký respekt k těm úplně obyčejným lidem, co zajišťují jejich každodenní stravování a potřeby, tedy k venkovu .. aby získali nějaké povědomí o životě na venkově, praktické znalosti o zemědělství, o výrobě a pěstování potravin .. Zasáhl ovšem lidský faktor - vedoucí funkcionáři ve vzdálených a často i zcela odlehlých oblastech si to vysvětlili zcela jinak a po svém .. Mnohé mladé studentky tam byly pod záminkou planých slibů, vydírání a výhružek, či přímo pod hrozbou násilí, opakovaně, dlouhodobě sexuálně zneužívány. Tisíce se jich domů nikdy nevrátilo. Toto je příběh jedné z nich.)(13.2.2017)

 • manonfire
  ****

  Vztah mezi mužem s poněkud zásadní fyzickou indispozicí, a dívkou prostitující pro zoufalou touhu k návratu domů, byl skutečně neobyčejný. Asijskou kinematografii v podstatě nemám rád, irituje mě svou pro evropana zcela přemrštěnou sladkobolností a hereckým afektem. O to víc mě potěší když najdu dílo z této provenience, které mě nadchne. To se stalo asi tak třikrát a Vyobcovaná je jedním z těchto unikátů. 80%(16.8.2008)

 • - Přestože americký distributor tvrdil, že byl tento film v Číně zakázán kvůli sexuálnímu a politickému obsahu, pravdou je, že scénář filmu schválila právě čínská vláda. Film byl zakázán jen proto, že se filmaři rozhodli, že nebudou čekat na potřebná povolení pro natáčení v Tibetu. (Cheeker)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace