Na balkánské krizi je pro většinu lidí otřesné, že se odehrává v zemi, o které se domnívali, že ji rozumí. Náhle se v ní ale dějí apokalyptické hrůzy, pro které chybí racionální vysvětlení. Na film o válce v bývalé Jugoslávii se "čekalo" dva roky od vypuknutí konfliktu. Je ale příznačné, že když nakonec vznikl, natočil ho debutant žijící deset let mimo rodnou Makedonii. Před deštěm se skládá ze tří povídek, jejichž děj postupně ozřejmuje celý příběh. Pomocí subjektivního pohledu navzájem velice odlišných protagonistů se pokouší vynést na světlo kořeny etnických konfliktů. První část nazvaná Slova se odehrává v makedonském pravoslavném klášteře. V povídce Tváře se přenášíme do Londýna a teprve ve třetí povídce Obrazy se kruh uzavírá. Mezinárodně financovaný a obsazený film poněkud utrpěl "vedlejšími příznaky" naprosté většiny koprodukcí. Místy z něj čiší snaha být za každou cenu exkluzivní, postavy filmu jsou někdy neživé - postupně jen naplňují dějová schéma a předžvýkaná klišé, snímku chybí mu i špetka poezie a ironie. Ale kladů má film přece jenom víc - dobře je tu zobrazen šrapnelový efekt balkánského konfliktu, výborně zvládnutá je složitá architektura příběhu, slušně vybraní jsou i herci. Navzdory uvedeným nedostakům je Před deštěm jeden z nejlepších současných evropských filmů. (oficiální text distributora)

PeterJon

Veľmi dobrá hudba, scenáristicky je to zaujímavo prepletené, ale inak nič moc, ako TV film. Posledná poviedka veľmi zdľhavá. Zúfalý dojem z celého filmu vo mne ostal, čo bolo asi aj účelom, ukázať nezmyseľnosť vojnového konfilktu. ()

Pete

Čas nikdy neumírá, kruh není kulatý, před deštěm je dusno. Balkánský povídkový velkofilm, který sice není jako Kusturica, ale i tak je to pořádná pljeskavica. Opravdu krásné obrázky přírody se tu střídají s bezdůvodným zabíjením lidí, bratr proti bratru, potomci proti předkům a naopak. Kontrast života Makedonců a Albánců s Londýnem, současnosti s minulostí. Snímek trpí ve velké míře tradičním nešvarem časoprostorových skládaček - dvě třetiny sledujeme postavy a události, u kterých nevíme, proč by nás vlastně měly zajímat. V poslední třetí povídce se vše konečně začne splétat dohromady a dávat smysl.. ale také ztrácet naději, že ve všem tom chaosu zdejšího světa lze najít nějaký řád a spravedlnost. ()

VojtisekII

Film se na balkánský konflikt dívá očima "civilizovaného" člověka. Jedinou normální postavou je fotograf vracející se z emigrace zpět do Makedonie (a tedy už ne-balkánec). Ostatní obyvatelé balkánského poloostrova jsou buď krvelačné zarostlé a zpocené zrůdy nebo excentričtí dobráci. Plno kýčovitých obrazů (viz plakát) a doslovnosti (aby to, že jsme v zakletém kruhu, došlo úplně všem). ()

Soupalka

První festivalový film, na který jsem šla s mým budoucím mužem a zjistili jsme společnou vášeň pro filmy. V rozhovoru jsme pak přišli na to, že dobře známe každý jiného bratra z jedné bosensko - srbské rodiny, která na Balkáně nepříjemně uvízla v tom zatraceném a nepochopitelném konfliktu. Myslela jsem, ze okolností projekce tehdy zásadně ovlivnily můj nazor a považovat film za jeden z nejlepších, co jsem kdy na festivalech viděla, je už nerelevantni. Nedávno jsem si film znovu pustila. I po 25 letech je ten film stejně skvělý a ve své neuzavřené časove smyčce stále hrůzný jako tenkrát, příběhy geniálně pospojovány v čase a se skvělým využitím náboženských i jinych kontrastů, které vymezují "Balkán". ()

joseee

Pobavil ma tu clovek, ktory na margo skusenosti z Dubrovnika a tento film označkoval ako "srbskú mentalitu". Na rozdiel od vytrhnutých príbehov a tendenčného spravodajstva prináša fotograf Milcho Manchevski ako svoju réžijnú prvotinu veľmi umelecký snímok. Samotný príbeh načrtáva zložitosť prostredia, kde chýbajú "dobré" a "zlé" postavy, kde násilie je bežné napriek tomu, že po ňom ľudia netúžia. Hlbokosť príbehu podčiarkuje hudba v podaní macedónskeho tria Anastasija, osobitne práve tento soundtrack okupoval roky moje hudobné prehrávače. Jediným malým sklamaním bolo uvedomenie, že prostredie filmu sa v skutočnosti nenachádza na jednom mieste, ale je zložením niekoľkých lokalít v Macedónsku. ()

jopal

Ani ma to neprekvapilo, ze film s tak vysokym hodnotenim ma sklamal. Zase jeden z tych, ktory je urceny pre "uvedomeleho" a narocneho divaka... Ze maly ustrachany chlapec je dievca, som sa dozvedel az tesne pred jej smrtou. Mozno pre to, ze tam nezijem, ale neveril som z toho filmu nicomu. Snad len tym chatrciam... A to co je za vymetenca, ktory ked na neho mieria samopalom neposluchne vyzvu na zastavenie...? Dobrovolne dva roky nepovedat ani slovo...hmm a kvoli zastrelenej macke by som tiez neriskoval vlastny zivot.... a vobec, chcel som dat 3*, ale opravujem! ()

BarGoldstein

Film o Jogurtech v celé jejich kráse. Kupodivu chybělo pižlání varlat tupým příborovým nožem a jejich následné umístění do sousedova chřtánu. ()

Montcalm

Prišlo mi to celé akési bez ladu a skladu, akoby nerozvinuté a nevysvetlené motívy konania postáv. Druhá poviedka mohla byť vypustená a miesto toho viac rozvinutý príbeh zvyšných dvoch. Očakával som teda podstatne viac. Dve hviezdy za hudbu a nádherné zábery z Macedónie. ()

moorks

Smutný film o nesmyslnosti války, její krutosti a brutalitě, která je schopná rozdělit celé rodiny, bratry, sestry, rodiče...snímek se skládá ze tří častí, které do sebe vzájemně zapadají a vytvářejí mozaiku. Krásný a krutý pohled. ()

rado3105

Suhlasim s komentarom Veča. Ta druha cast tam akosi nezapada hlavne co autorka pozerala fotky zabitej dievciny, co bolo pred zabitim, takze tie fotky podla deja nemohla vtedy mat. Alebo som to zle pochopil? Dalej telefonat mladeho knaza tej reporterke. ()

Nepl

Tohle fakt ne. Tak dobře hodnocený film zde na CSFD a takové zklamání... Mám rád, když jsou ve filmu hrátky s časem, nemyslím si, že mám IQ houpacího koně, ale zde jsem se opravdu ztrácel v ději a i když jsem po skončení projekce zpětně pouštěl části filmu a opětovně si dával dohromady, co se vlastně ve filmu odehrálo, tak na několika místech jsou časové nesmysly....,aneb jak režisér motal až zamotal. Málokdy se mi stane, že bych vyhlížel nedočkavě titulky, ale u tohoto filmu tomu tak bohužel bylo. Dávám jednu hvězdu, abych byl spravedlivý, tak za krásnou přírodu by si film možná zasloužil hvězdy dvě, ale opravdu slabé a s mínusem... ()

Pussyslayer9

„Čas nikdy neumírá, ani kruh není kulatý“. Velmi pěkně podaná hlavní myšlenka filmu.  Pokud se vám někdy zdá, že se lidská hloupost cyklí v kruhu a časem se každá lidská chyba zopakuje, vzpomeňte si na tento brilantní makedonský film z doby Jugoslávské občanské války. Kruh totiž není kulatý a nakonec jde vždy pouze o akce jednotlivců, které kruh uzavřou. ()