• Jira K
  ****

  Netradičně pojatý film o jugoslávském konfilktu, který nám jako většina podobně zaměřených filmů dokazuje jak je válka absurdní. V jedne z hlavních rolí si zde zahrála i Labina Mitevska, nám tak dobře známá z role Vesny v Samotářích. "Můj strýc Mitre ti ukáže! Řeknu mu..." "Řeknu mu ať mi vymlaskne ptáka. Ale jemně. "(30.9.2006)

 • kareen
  *****

  Před deštěm je opravdu výborný film, jen divácky nepříliš vstřícný. Pokud jsou totiž pro větší část zdejších uživatelů u filmu největší přidanou hodnotou emoce epických rozměrů úhledně podávané na talíři až pod nos ( a žebříček těch nejlepších mi dává za pravdu), tady jim to tvůrci příliš neulehčují. Ne, že by snímek neobsahoval několik tragických okamžiků, jen se u nich nebudete nejspíš dojímat, zato se však ve vás usídlí neodbytný pocit, že tady není něco zatraceně v pořádku a válka je prostě svině co zasáhne každého kdo se k ní třeba jen náhodou přichomýtne a má moc ničit rodiny i dávné vztahy, viníky i nevinné. Pro někoho nuda, pro jiné silný zážitek...berte nebo nechte být.(31.8.2013)

 • zette
  ****

  Film, ktery vedle aktualniho tematu te doby, tezi zejmena z krasne hudby, libive kamery a z makedonske lokality. Jako nejlepsi hodnotim prvni povidku, nejslabsi pak tu druhou z Londyna. Pro ceskeho divaka je urcite zajimave videt debutujici Labinu Mitevskou, ktera zaujala v ceskem filmu Samotari. Manchevskeho prvotina byla velmi uspesna, skoda, ze na svuj debut nenavazal...(23.3.2015)

 • GodComplex
  ****

  Balkanska party #1 - 3 navzajem propletene epizody (hned ta prvni v klastere je nejlepsi), pusobiva hudba, pekne zabery na Makedonskou prirodu a spousta nasranych balkancu s pistolema. Zajimavy pohled na balkansky konflikt z perspektivy puvodniho zdroje nenavisti v jejich zmatenych balkanskych kebulich. 7/10(11.6.2012)

 • Ještěřák
  **

  Jako hodně malému mi děda občas vyprávěl jednu takovou scénku z Dubrovniku (za totáče hojná a vděčná prázdninová destinace rodin "se správným původem" :-)) v býv. jižní Jugoslávii, kde se mu prý v jedné kavárně jako Čechovi vysmáli pro soudobou chudobu jeho vlasti. Aniž bych byl expert na index životní úrovně komunistických zemí v 70. a 80. letech, domnívám se, že se situace po vleklé občanské válce (kterou film jen tak mimochodem ukazuje v celé své "kráse") poněkud změnila a že by se nebohý kavárník nyní samým trapasem propadl až k protinožcům... A jak že to ksakru souvisí s "Před deštěm"? Byl to můj první negativní kontakt se srbrskou mentalitou. A nutno podotknout, že tenhle film je druhý negativní kontakt.(6.6.2008)

 • - Klášter, v němž se ukrývá mladá Albánka před krevní mstou, se nazývá Treskavec. Leží v horách nedaleko makedonského města Prilep. V únoru roku 2013 - zřejmě kvůli neopatrnosti turistů - z velké části vyhořel. (Marator)

 • - Úryvek z filmu, větu "Čas nikdy neumírá, ani kruh není kulatý", použila na albu Mondo česká kapela Lvmen. Větu lze slyšet na začátku písně "VIII". (mightning)

 • - Jedná se o první makedonský film, který byl nominován na Oscara. (mi-ib)