Ášúra - noc dětí

• Francie

Achoura

• Francie

Achoura, la nuit des enfants

Horor / Thriller / Fantasy

Marc Thiébault

Kostýmy:

Rachel Quarmby
  • Arsenal83

Zlomené husle a biele masky z filmu horor neurobia. Ani monštrum, ktoré je menej strašidelné než ksicht na plechovke rovnomenného energetického nápoja.(15.9.2020)

• LIVINGDEAD

Další film, který jsem protrpěl. Film pro děti a ke všemu nudný.💩💩💩💩💩(13.9.2020)

• Goldbeater

Extrémně těžkopádná marocká kopie Kingova románu To, zřejmě ovlivněná komerčním úspěchem nedávné americké filmové adaptace. Půjčuje si to od Kinga téměř všechno, dokonce i strukturu paralelního vyprávění ve dvou časových rovinách, kdy střídavě sledujeme dětské postavy ohrožované fantaskní příšerou a jejich opětovné shledání po 25 letech, aby všemu mohly učinit přítrž. Na rozdíl od zmíněné knihy zde ale máme příliš mělkou charakteristiku postav, dějový chaos, absenci logiky a naprosto nedostatečné vysvětlení, jak vlastně mytologie ohledně zdejšího monstra má fungovat. Když k tomu přičtu ošklivé digitální efekty, nepřesvědčivé herce, nulovou hororovou atmosféru a žádnou invenci, tak vlastně nemám ponětí, čím by tento film měl zaujmout. Po všech směrech neuspokojivý pokus o horor. [Sitges 2019](9.10.2019)

Počas Achoury, detského náboženského sviatku, ožíva monštrum, ktoré žerie deti. Na rozdiel od IT sa síce zabiť nedá, ale aspoň sa dá uväzniť (či je to niekedy výhra je už druhá vec). Dejové línie skáču z minulosti do prítomnosti, takže spočiatku môže film pôsobiť chaoticky, neskôr, keď sa už dostatočne zoznámime s postavami, to prestáva byť problém. Že bola tá poletujúca príšera digitálna mi až tak nevadilo. Skôr je škoda, že boli tvorcovia v tých vraždách detí až príliš opatrní, a počas prvej hodiny sa to občas vlečie. Zľaknúť sa tiež veľmi nie je čoho. Ináč sledovanie neľutujem - film vyložene neurazí a samotný námet - hoci okopírovaný - ma našťastie celkom baví. Maročania mi na rozdiel od Američanov aspoň dokázali, že na nakrútenie vyložene priemerného a sčasti zmäteného hororu nepotrebujú 80 miliónov ako pri IT2.(13.5.2020)

• Filmmaniak

První marocký horor s monstrem. Příběh o skupině dávných přátel z dětství, kteří si jako malí prošli traumatickým zážitkem s neznámým netvorem, pak po čase ztratili paměť a nyní se toho netvora vydají znovu konfrontovat, aby tím zabránili záhadnému mizení dětí v okolí, by byl docela slušný, kdyby tak nápadně nepřipomínal děj To od Stephena Kinga. Představte si Kingův román nacpaný do filmu se stopáží 90 minut, osekaný o veškerou psychologii postav a většinu strašidelných momentů (film je děsivý jen minimálně a zmíněné monstrum je navíc místy ošklivě digitální) a zbude vám děravě vyprávěné a místy poněkud zmatené příběhové torzo, navíc s nepříliš přesvědčivými herci a mizerně zvolenou hudbou. Pozitiva tvoří akorát výběr lokací, občas kamera a především pak motivy odvozené z marocké kultury a národních tradic, díky nimž snímek působí alespoň trochu neokoukaně.(10.10.2019)