Čínská lázeň

Jian Zhang

Xiaogang Ye

Peter Loehr

Hongyu Yang

"Momentálně" zaostalý bratr (blahoslavení chudí duchem mají daleko víc vyvinutou intuici) pošle svému staršímu bratrovi obrázek, na kterém je nakreslený jejich otec mrtvý (tvrdí pak, že nakreslil, jak táta odpočívá). Bratr okamžitě přijede a díky tomu dostane možnost prožít s bratrem, tátou a štamgasty z jejich starých lázní pár nádherných "čínsky hrabalovských" dní , než se bratrovo "proroctví" naplní a on musí řešit co dál ...(4.1.2009)

Ale by som sa šiel teraz okúpať. Nechať si horúcou vodou uvoľniť svaly a započúvať sa do nejakej tej operety. Shower je veľmi civilný príbeh jednej rodiny v krásnom komornom prostredí miestnych kúpeľov. Drámy je tam málo a keď sa stane je pomerne rýchlo vyriešená. Aj napriek prekážkam a povinnostiam sú totiž všetci z hrdinov morálne povznesený a tak dokážeme s celou komunitou sympatizovať a čo je hlavné priať im veľa šťastia pri riešení ich problémov. Postupnosť a dramaturgická rovnováha robia z tohto filmu až meditatívny zážitok - hlavne ak sú tam poprepletané iné príbehy obsahujúce v sebe ako ústredný motív vodu a jej nutnosť. Taký malý poklad, vďaka ktorému si idem dať teraz horúcu sprchu.(24.12.2016)

Vráti sa stratený syn za svojim otcom a postihnutým bratom na zapadlý vidiek zo svojho dobre plateného miesta v Pekingu ? Má ho čím ešte tento tradíciou nabitý, ale chudobný kraj naplniť ? Príbeh o tradičných hodnotách a rodinných väzbách. a o súboji nového, moderného sveta s idylickým, ale starým prostredím.(27.8.2003)

Syn, který žije západním, uspěchaným stylem života, vydělává slušné peníze se vrací do rodné vísky, kde vše plyne po staru a v duchu tradic. Jeho otec vede lázně, kde dodržuje tradice, kde je poklidná atmosféraa kam si chodí odpočinout určitá skupina "štamgastů". Nejdříve opovrhuje tím vším před čím utekl, ale pomalu začíná objevovat kouzlo tradic. Znovu nachází cestu ke svému "jednodušímu" bratru a otci, kteří spolu mají krásný vztah. To vše ač možná zní poněkud "lacině" a podlézavě je zpracováno a zahráno opravdu bravurně. Vše je takové milé, poklidné a to ač přestože se řeší i negativní témata (bourání za účelem stavby supermarketu, smrt, odcizení, co s nechtěným bratrem,atd.)(28.1.2005)

Nijak moc mě tento film nenadchnul. Počáteční srovnání skutečně moderních lázní se starými tradičními lázněmi je fajn, ale co s tím, že tradice pro mnoho lidí tolik znamenají resp. neznamenají? To, že se v moderních lázních lidé prakticky nepotkávají jen míjí, to že staré tradiční lázně slouží nejen pro oddech, ale také pro zábavu, hraní, promlouvání s jinými lidmi a celkové větší sociální aktivitě. Čína je jiný svět a to nejen mentálně. Návrat syna, kvůli kresbě jeho bratra(to jsem se musel fakt smát :)) a následně jeho snaha bratrovi ukázat jiný svět než na jaký byl zvyklí je příjemná, ale to se dalo čekat !!! Ten film mě nechytil za srdce.(16.2.2005)