Tylko nie mów nikomu

• USA Tell No One
Polsko, 2019, 121 min

Dokument investigativního novináře Tomasze Sekielskeho Tylko nie mów nikomu nabízí dvouhodinovou sondáž do světa devíti katolických kněží, kteří se během vykonávání Božího poslání dopustili trestného činu pohlavního zneužívání dětí. Film nabízí rovněž nespočet rozhovorů s oběťmi těchto zrůdností a následné reciproční rozhovory s pachateli z řad Římskokatolického kostela. (Endavour)

maret

"przecież u nas żadna pedofilja nieistnieje!".....my mamy boga i krzyż!"....sakra! Doproručuji k tématice film KLER (2018) ()

mi-ib

Nevýhodou tohoto dokumentu je, že není prvním, který na tento problém upozorňuje. Dokáže proto opravdu šokovat jen někoho doposud neznalého, nebo ty, kteří jsou tomu opravdu blízko - tím myslím církví zaslepenou polskou populaci. Pro někoho, kdo o tomto již něco slyšel, nenabízí dokument příliš nových převratných informací a výše by ho asi posunula jen poutavější forma, která by zároveň odhalovala nějakou hlubší podstatu tohoto problému. ()

desade

Tak som to konečne na tretí raz dopozeral. Obdivujem odvahu obetí postaviť sa pred kameru. Jedna z obetí to tam presne pomenovala. Celá tá cirkevná verchuška (a nie len poľská)... jedna veľká dvojitá morálka. Nepochybujem, že aj u nás je takýchto obetí hodne. Ale mám dojem, že tá naša (teda... moja nie) cirkevná verchuška má ešte dvojitejšiu morálku (viď napr. jalové reči o odluke cirkvi od štátu, kšefty s pozemkami, nedávno hrkútanie si so Šefčovičom, výzva nevoliť Čaputovú, atď, atď...), ale "bohužiaľ" aj obete u nás majú menšiu odvahu. Za tie reči a posmech by im to asi nestálo. A cirkevné súdy? Čo to je? Prežitok zo 17. storočia, ako vyšitý. Len sa do toho každý bojí pichnúť. Vieme prečo. Cirkevné ovečky sú u nás kategória najdisciplinovanejších voličov. P.S.: Film Klér sa mi videl mierne pritiahnutý za vlasy. Po tomto dokumente sa mi už nevidí... ()

Rebeca

Tématem - do nebe (??) volající svinstvo, zalezlá špína pod líbivými tepichy, honosné kytice u oltářů, tajemství v sakristiích,  zamlčování a ukazovák na rtech, spousta otázek - zavřené dveře, a znovu spousta otázek a znovu zavřené dveře... rozpor mezi vykonatelností resp. uplatněním práva jako takového a  práva cirkevního (??) atd, atd viz pravidla v Crimen sollicitationis (!). To musel být úder pěstí pro silně katolické Polsko... Zpracování pokulhává; to ale absolutně nic nemění na naléhavosti dokumentu a odvaze tvůrců se do tak silně tabuizovaného námětu zakousnout - akt. 09.02. **** nestačí.... ()

vozralec

Tohle se církvi moc líbit nebude. Obecně se u podobných dokumentů dá říci JPP - jedna paní povídala, ale zde dochází i ke konfrontacím, kde se obvinění přiznávají. ()

VanillaIce

Těžké se na to jen dívat, natož něco takového prožít... Pevně doufám, že se postoj církve k pachatelům těchto činů výrazně změní. ()

jemine

Létáme do kosmu, žijeme s technikou, kterou by naši pradědové označili za čáry a kouzla, hrabeme se v genomu rostlin, zvířat i lidí, hromadíme bohatství vědomostí, a přesto tu existuje ohromné množství lidí, věřících v kouzelnou hůlku, neviditelnou čepici a létající koberec. Já zrovna nechápu proč, ale pro ně jsou duševně a téměř i fyzicky  kastrovaní muži zaštiťující se vírou v Semitu v bederní roušce visícího na dvou dřevech, autoritou. Inu, tenhle podivný vztah vede k deformitám, o kterých skvělým způsobem hovoří tento film. Je dobré ho vidět, je dobré nechat ho někde hluboko v mysli uzrát.  Je dobré vědět, co dokáže moc. ()

Perunwit

.... a pak se lidi diví, že v Norsku hořely kostely. Na rovinu - nevím proč bych na tohle měl koukat do konce - jsou to zpovědi týraných lidí. Vsichni dobře víme, že pod kněžským vohozem je často ztopořeno a nachystáno na bezbranné haranti a že to ti klérové prostě dělaj. V rámci pohledu sami sobě do ksichtu, by si to měli pobožní Poláci denně pouštět na všech kanálech, třeba by to někomu pomohlo. Zdravej člověk se u pohledu do té církevní žumpy akorát nas***. ()

Tomas_PO

Ťažký, veľmi ťažký dokument o smutne známej téme pedofílie v cirkvi, konkrétne zameraný na situáciu v Poľsku. Ťažkosť spočíva najmä v tom, že sa nejedná o investigatívu, právne témy, či nemožnosť domôcť sa spravodlivosti (to okrajovo áno). Dokument je ale točený z pohľadu viacerých obetí, ktoré sa ani v neskorom dospelom veku nevedia vysporiadať so zneužívaním, ktoré zažili ako deti. Teraz, po desiatkach rokov sa odvážili prehovoriť, a chodia za svojimi trýzniteľmi s jedinou otázkou, prečo?! Čas sa však vrátiť nedá a tak obete len bezradne čakajú odpovede a duchovní vo vysoko vyslúžilom veku na staré kolená len ospravedlňujúc krčia plecami a prosia o odpustenie. Príbehov je však viacero a každý je iný. Bezradnosť tentokrát neumocňuje prísna, nedobytná a stáročiami vycibrená cirkevná hierarchia, ktorá si vie poradiť aj s veľkými problémami, ale skôr ľudská spoločnosť samá, ktorá túto inštitúciu potrebuje a dáva jej zmysel. A samozrejme naopak. Pamätný výrok: "Tak ako vo svojej rodine neveríte, že ten sympatický strýko, ktorý nosí deťom cukríky, môže zneužívať svoju sestru, tak neveríte ani tomu, že kňaz, autorita, dennodenne pomáhajúca (časti) ľudí a hlásajúca dobro, môže byť takýmto previnilcom". ()

exe.

Tento dokument stavia na tému, ktorá je už dlhé roky verejnosti známa a žiaľ stále aktuálna, ktorú môžeme ešte stále nájsť v článkoch, ktorých stále pribúda - sexuálne zneužívanie detí farármi. V dokumente je niekoľko výpovedí obetí, ktoré boli zneužívané duchovnými od mladého veku s celoživotnými následkami a teraz dostali šancu poukázať na vinníka a aspoň malým krôčikom vzbudiť väčší záujem o túto citlivú tému, o ktorej mnohí nechcú ani počuť a namiesto toho, aby sa dané veci riešili, tak sa len zametajú pod koberec s myšlienkou, že chvíľu sa o tom bude rozprávať a raz na to spoločnosť aj tak zabudne. Iba jeden muž (teda skôr dedo), vyobrazený ako prvý sa svojej obeti ospravedlnil a dokázal dať aspoň trochu najavo, že ho to mrzí. Ďalší už ale takí úprimní neboli a kamere sa vyhýbali ako čert krížu a keď už na nich došlo, tak sa obhajovali nezmyslami typu "Za to môže Satan" a podobnými suchými výhovorkami, ktorý by im neveril ani hluchý. Zarážajúce je aj to, že niektorí kňazi, ktorí majú súdom zakázané priblížiť sa k deťom (súdnou cestou to trvá kľudne aj 5 a viac rokov), tak ďalej majú pri sebe miništrantov a deti, ale najhoršie je to, že aj keď o tom cirkev vedela, tak nepodnikla žiadne kroky, čo len svedčí o tom, že cirkev vie, že ma vo svojich farnostiach pedofilov (pričom paradox je to, že cirkev pedofíliu odsudzuje) a vypovedá to o jej morálnom rozklade. Po dopozeraní tohto dvojhodinového dokumentu som sa vrhol hneď aj na druhý diel, ktorý sa trochu odlišuje od prvého dielu, zatiaľ, čo prvý diel stavia skôr na emóciách, druhý nahliada hlbšie do sexuálnych zneužívaní. Obidva dokumenty vo vás zanechajú vnútorný pocit nespravodlivosti nad samotným systémom, že všetci nad tým len zatvárajú oči a jediné, čo sa zmení, je preradenie kňaza do inej farnosti a tam to končí. Všetko to začína vo Vatikáne a končí v tých najmenších dedinách. Nechcem tým hádzať všetkých kňazov do jedného vreca, existujú aj takí, ktorých to baví a vnímajú to ako svoju prácu, ale všeobecne je katolícka cirkev jedna z najväčších pedofilných organizácií, ktorá je navyše podporovaná ľudom a dotovaná štátom. A stavím sa, že všetky tie úniky a doznania o zneužívaných deťoch je len mizivé percento z toho, o čom je spoločnosť informovaná a skutočné čísla sú niekoľkonásobne vyššie. ()

Svatopluk.Vi

Tohle je dokument, který můžeme nazvat investigativním. Začíná příběhem konfrontace oběti s "útočníkem" tj. katolickým knězem, který před více než třiceti lety obět zneužíval. Je jich v dokumentu více a vše je podáno velmi sugestivně. To je jedna rovina příběhu. Druhá rovina příběhu je ta, že polská církev našla způsob, jak se s celou věcí vyrovnat - "napráskaného" kněze přesuneme do jiné farnosti a když se to stane znovu, tak ho přesuneme zas. Navzdory zdokumentovaným trestním stíháním, vězení a soudním zákazům. A pokud se v tom začnete šťourat, nikdo buď nereaguje nebo se vymlouvá na to, že nemá pověření o tom mluvit. Polská společnost je s vírou ohromně prorostlá včetně nynější politické situace - kněz v kostele vám řekne, koho volit. Ale Poláci to vidí, a víra nyní (zvláště u mladých) prochází krizí. Ať už je to z důvodu zkostnatělosti či neschopnosti sebereflexe a i když Vatikán zahájil tažení proti tomuto problému. Do Vatikánu je daleko a v Polsku oficiálně tento problém nemají. Každopádně z pohledu naší ateistické země je zajímavé dokument sledovat - kam až vás může dovést víra a hlavně víra v duchovní, protože těm se neodporuje a když jste proti nim, jste za vyvrhele. Smutné je, že se jedná o děti, které nemají sílu vzdorovat a když se z toho vyznají rodině, prostě jim nevěří. A tito "kněží" v mnoha případech fungují dál a na přímý dotaz to lidem z farnosti vlastně ani nevadí... Velmi silný dokument natočený nezávislým novinářem a financovaný z internetové sbírky. Vřele doporučuji, i když to nemusí být podívaná pro každého. ()

pendrek200

Velmi šokující zpovědi a kolikrát i reakce pachatelů, těchto zrůdných činů. Jediné, co mi vadilo, tak byla ta dlouhá stopáž, protože ke konci jsem měl tendenci často koukat, kolik minut ještě zbývá. Ale jinak výborná práce. ()