Osamelí bežci: Ideme ďalej!

• angličtina

The Lonely Runners: Moving On!

(festivalový název)

Dokumentární

Slovensko, 2019, 90 min (Alternativní: 82 min)

Martin Repka

Martin Repka

Norbert Hudec

Mal som pocit, že toho veľmi málo viem, aby som dokázal všetko pochopiť a naplno precítiť. Akoby bol ten film tvorený zámerne pre malú skupinu príbuzných a priateľov titulnej trojice. To sa napokon prejavilo aj na návštevnosti - opäť som si užil luxus jediného diváka v kine.(11.11.2019)

Trojica plus ďalší "spolubežiaci", ako napríklad Dušan Dušek, má v pláne sa po rokoch opäť stretnúť. My na plátne sledujeme ich rozhovory, ktoré sú častokrát len také small talks, avšak o žiadne dôležité informácie aj tak neprídeme. Túto básnickú skupinu som nepoznal, takže všetko, čo som sa z filmu o nich dozvedel, bola pre mňa novinka. Len bolo zrejmé, aké osudy čakali umelcov v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch, keďže bola počas týchto desaťročí absolútne odlišná spoločesnká klíma. Pre neznalca predstavujú Osamelí bežci tohtoročný dokumentárny priemer, pre zasvätených ide možno o niečo, na čo dlhé roky čakali.(2.12.2019)

Tento dokument je viac-menej spomienkovou jazdou jednej literárnej skupiny, ktorá sa dotkla sŕdc prakticky jednej celej generácie. Pre pamätníkov určite povinnosť, pre tých mladších a menej zainteresovaných ľudí to bude len jeden z mnohých dokumentov. Mňa to miestami zaujalo, miestami to bolo na mňa až príliš lyrické, ale celkovo taký jemný nadpriemer. 60 %(7.1.2021)