Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Horor
  • Krátkometrážní
  • Dokumentární

plakát

Delírios de um Anormal (1978)

Predstavte si, že Kenneth Anger a H.G.Lewis chystajú ceremoniál k otvoreniu pekla. Len je to ešte viac punk.

Zeder (1983)

Urbex Horror. Avatimu strašne idú jednotlivé scény (a to najmä v expozícii a závere filmu), kde kumuluje nie vyslovený des, ale tiesnivú znepokojujúcu atmosféru. Plus veľmi podarený setting, pôsobivé prechody medzi zatuchnutými tmavými miestami a letoviskom. A Perfektná hudba.

plakát

Šest žen pro vraha (1964)

Dôkaz, že Mario Bava je pre talianske giallo niečo podobné, čo Hitchcock pre americký thriller. Zároveň naozaj relevantná snímka pre dejiny kinematografie v širšom spekte. Je tu stále cítiť vplyv amerických thrillerov, ku ktorým Bava dodáva výtvarné poňatie, ktoré sa stane typické pre talianske giallo/horrory v nasledujúcej dekáde (mladší kolegovia Argento, Fulci, Martino,... ho dotiahnu do dokonalosti) a zároveň ho môžeme chápať aj ako jeden z kľúčových proto-slasherov. V skratke - Bava si nakrútil málo známe európske Psycho.

plakát

Rozparovač z New Yorku (1982)

Fulci nebol storyteller a jeho kľúčové filmy na storytellingu ani nestáli. Šlo o hypnotické sledy silných obrazov, ktorými sa etabloval ako brakový auteur vo svojej voľnej zombie tetralógií Zombi 2, City of the Living Dead, House By The Cemetery a The Beyond. Aj preto trochu nechápem ndšenie z NY Rippera ako z podareného a napínavého Giallo/Slasheru. Nebodaj ešte s dobrou pointou. Fulci berie generický thrillerový formát a vstupuje doňho pár podareným scénami oldskoolových gore vrážd (poňatými v jeho tradične expresívnom výtvarnom štýle) a jednou naozaj vydarenou snovou sekvenciou, ktorá nás ako jediná intenzívne upomína na silné stránky prác talianskych majstrov nízkorozpočtového horroru. Medzi tým však sledujeme film, ktorý zlyháva v tom úplne základnom žánrovom poslaní - budovaní atmosféry (a napätia - predsalen má ísť aj o thriller). Pritom vieme, že Fulci vie práve s ňou narábať úžasne. Kultový opar okolo filmu sa strašne rýchlo rozpúšťa. Kvak-kvak.

plakát

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

od leta som Shokyho s Morthym obchádzal ako potenciálnu "strašnú kokotinu". Ono to nakoniec strašná kokotina aj je. Ale je zároveň strašne premyslená, vtipná, vynaliezavá, s ľahkosťou prekračujúca a spájajúca žánre, vyťahujúca (pre mňa) srdcové filmové odkazy. Nebudem spoilovať - je to nečakaný úkaz. Period.

plakát

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Nie je to žiaden outstand, ale zároveň je to prvý vcelku úspešný pokus o pokračovanie Ghostbusters. Reitman ml. uchopuje pokračovanie kultovky v štýle "Stranger Things", ako pátranie party deciek so silným nostaligizujúcim retro tónom, ktorý neodkazuje iba na pôvodných Krotiteľov, ale aj na dobrodružné filmy ála Goonies. __ Ramisovi vo filme všetko sedí a funguje. Jediný problém že, že daný prístup bol (pocitovo) sviežim zjavom v roku 2015 pri prvej sérii Stranger Things a (pravdepodobne) sa nedá variovať donekonečna. Napriek tomu, že snímka väčšinu času neobsahuje nič, čo by sa dalo nazvať unikátnou charizmou, robí Reitman stále postivý kus zábavy. A to sa v krotiteľskej sérii-nesérii skoro 40 rokov nie úplne darilo.

plakát

Leatherface - zrození (2017)

Čo sa stalo na Juhu, ostane na Juhu. Leatherface je neprávom zapadnutý horrorový gem. Horrorový? Tvorovia vytvárajú zaujímavú žánrovú výhybku smerom ku kriminálnej outlaw road/movie v štýle Bonnie and Clydea a napĺňajú ju intenzívnym napätím s nosnými prvakmi žánru južanskej gotiky, ktoré sú tak signifikantné pre čaro pôvodného Texaského masakru. ___ Dobrý referenčný bod tvoria aj filmy Roba Zombieho (konkrétne jeho prvý Halloween, žánrovo zasa Devils Rejects). Zombie sa tiež snažil o origin story a širší žánrový záber. To isté prináša Leatherface, len bez Zombieho štylistických excesov. Veľmi fajn robota.

Catwoman (2004)

toto si chcem pozrieť so Susan Sontag.

Ovládací panel
99. nej uživatel Slovensko