poster

Atlantis

Drama

Dánsko, 1913, 121 min

Režie:

August Blom

Předloha:

Gerhart Hauptmann (kniha)
 • zelvopyr
  ***

  Suchý realistický román G. Hauptmanna vyšel v témže roce, kdy dostal Nobelovu cenu za literaturu. Nikdy jste o něm neslyšeli? Život měl rozhodně zajímavý, a kopanců v něm také dost. Například, rok poté, co se hned po rozvodu oženil s dámou, se kterou měl v té době tříleté dítě, pořídil si jako milenku Idu Orloff, herečku hlavní role v tomto filmu, když jí bylo sotva 16 a jemu 3x tolik (a od té doby hrála v jeho filmech). Film měl viditelně mohutný rozpočet, krom spektakulární scény potopení lodě se točilo v Berlíně a New Yorku (což tehdy rozhodně nebylo samozřejmé). Tedy, neznamená to, že tam nutně byli kromě kameramana i herci, ale i tak mělo dílo atmosféru globálního velkofilmu.(3.1.2016)

 • corpsy
  ***

  Romanca z ktorej si zoberiete, teda ak ste filmový znalec a zanietenec, jedine jeho technickú dokonalosť, podporenú modernými filmovými prostriedkami.(17.4.2017)

 • - Film je zajímavý tím, že byl uváděn také s alternativním koncem. Oficiální verze má optimistický závěr. Naproti tomu ruský trh, kam společnost Nordisk Film před 1. světovou válkou vyvážela velké množství filmů, požadoval tragický konec. (wero1000)

 • - Stejnojmenný román německého spisovatele a nositele Nobelovy ceny Gerharta Hauptmanna, podle kterého je natočen tento film, vyšel v roce 1912 a předpověděl s děsivou jasnozřivostí zkázu Titanicu, ke které došlo o čtyři týdny později. (wero1000)