Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

slunicko2

Ilustrovaný život prince Siddharty pro děti. 1)  Chápu, že základní kurs budhismu pro Američany potřebuje názornost a jisté didaktické mistrovství._____  2)  Zde jsem byl ale svědkem polopatického vyprávění v malebných, pravda, exotických scenériích. Nic proti tomu, ale duchovní rovinu jsem v tomto vyprávění na dobrou noc nějak postrádal._____ 3)  Asi by nebylo správné odsoudit film s tím, že je plytký nebo dokonce nudný. Své diváky si našel a má jim co sdělit... především těm, kteří o budhismu nic nevědí a třeba z něho budou skládat zkoušku (depony*****). Konec konců někdy je zdravě osvěžující podívat se na svět naivníma dětskýma očima. Katechismus pro žáky obecné školy jsem taky čítával se zájmem, složité věci vysvětloval přiměřeně mému tehdejšímu chápání. I jako licencovaný průvodce Prahou jsem kdysi dávno s překvapením zjistil, že nejlepší pomůckou pro můj výklad je kniha o městě psaná pro malé děti. Takže tak._____  4)  Už před necelými třiceti léty mi snímek přišel málo zajímavý, což jsem si teď znovu potvrdil. Asi to není film pro mne._____  5)  Podobná zkušenost: revere**. Výstižný postřeh: Amonasr***. ()

forsythia

Tak nevím, co na tomhle filmu vlastně hodnotit. Exotičnost, příběh, Hezounka v roli Siddharty, hudbu? Největším přínosem byl asi pro moje děti, tedy alespoň do té doby, než u toho usnuly, protože se něco dozvěděly. Na mě to působilo jako velký, ale myšlenokove téměř prázdný prostor. Nicméně díky oku lahodícímu a preciznímu provedení celkem příjemně strávený čas. A toho Hezounka jsem tedy nějak přetrpěla, ač se mi tam vůbec nehodil. ()

JASON_X

Čekal jsem podobný průser jako buddhistické softporno Samsara, "spielbergovský" slaďák o buddhismu pro průměrnou euroamerickou populaci, ale nakonec se mi to docela líbilo. Jistě, bylo to hloupoučké, ale ne pitomé, s hezkou výpravou (zvlášť se mi líbily kašírované scény z Buddhova mládí a i Keanu Reeves coby mladý princ Sidhártha Gótama) a aspoň trochu poučné. Ideální film pro rodinku s inteligentními rodiči a zvídavými dětmi, kteří neradi zabíjejí čas na Transformers a podobných mozkových klystýrech. ()

Chřástal

Vtipné, že Keanu si tady procvičil roli, kterou pořádně zužitkuje za šest let – člověka, který byl držen v konejšivé iluzi o povaze skutečnosti, aby následně zjistil, že všichni spí, kdežto on jediný je probuzený. A co víc, stává se spasitelem - a téměř Bohem. Zfilmovaná legenda o mladém Buddhovi je přes přímočarou doslovnost poutavá a koukatelná (Keanu Reeves jako Ind mi nijak nevadí), ale linie ze současnosti je paradoxně míň realistická a víc naivní. Hraje se tady na automatický zisk bodů za fotogenická červená roucha a moudrou laskavost každého mnicha, který se objeví. Nemám nic proti buddhismu, ale sledujeme film, kdy se na návštěvu rodiny vnutí dva cizí lidé a začnou dítěti vyprávět o své náboženské víře, aby se stalo jejím představitelem. Rodiče (učitelka matematiky a jistě tvrdě pracující kravaťák, díky němuž všichni bydlí v menším americkém Tádž Mahálu) to s úsměvem pozorují a nechají malého synka s cizími muži (a retardovaně působící holkou na hlídání) jezdit po městě. To jako fakt? Co kdyby to místo „hodného“ a módního (já vím, že za to nemůže) buddhismu byli Svědkové Jehovovi nebo muslimové? To by byl teprve film o toleranci… ()

Gemini

Říct o buddhismu, že jste jeho fanoušek, to je jako říct, že milujete svoji fenku. Je to naprosto nevhodné. Naprosto. Ale k čemu pojmy a názvy a jména, když nepotřebujete zahánět démony, že. Je to právě to duchovní cosi, co je hlavním tahákem Malého Buddhy. Protože velký Buddha hraný Keanu Reevesem je opravdu asi jenom vtip...vždyť vypadá jako Apophis ze Stargate, šmarjájózef. Historický a velkolepý Poslední Císař mi sedl lépe než tenhle, podobně velkolepý, pokus o propojení dvou časových rovin, takže ode mě 70% ()

• Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)
  • Keď sa Raju (Raju Lal) hrá na gameboy-i, v pozadí počuť zvuky zo známej hry Tetris, pritom je videohra celý čas vypnutá. (Othellko)