foto

Jean-Jacques Annaud

  • nar. 1.10.1943 (77 let)
    Draveil, Essonne, Île-de-France, Francie

Biografie

Francouzský filmový režisér, scénárista a producent nepatří k tvůrcům, kteří natáčí filmy každý rok. Jeho díla jsou však nesmírně kvalitní a nepřehlédnutelná a Annauda proto můžeme bezesporu řadit vedle Luca Bessona mezi nejlepší evropské režiséry současnosti.

Jean-Jacques absolvoval školu Vaugirard a pařížský IDHEC. V letech 1968-1974 se věnoval natáčení reklamních šotů (má jich na kontě přes 500). V r. 1976 debutoval celovečerním snímkem VÍTĚZSTVÍ SE ZPĚVY, satirou na kolonialismus, která pod změněným názvem ČERNÍ A BÍLÍ V BARVÁCH získala Oscara a přinesla Annaudovi celosvětové uznání.

Následně režisér natočil fotbalovou komedii HLAVIČKA a v r. 1981 přichází se svým dosud nejambicióznějším projektem BOJ O OHEŇ – drama z rané historie lidstva popisující strastiplné putování pravěkých lidí za ohněm. Film obdržel Oscara za nejlepší masky a objevil do té doby neznámého herce jménem Ron Perlman.

Pověst „zázračného dítěte francouzského filmu“ si Annaud o pět let později upevnil svým dalším snímkem JMÉNO RŮŽE – úspěšnou adaptací historického románu Umberta Eca, kde si pod jeho vedením zahrál třeba Sean Connery nebo mladičký Christian Slater.

V r. 1988 převádí na plátna kin další riskantní počin MEDVĚDI inspirovaný Curwoodovým románem Král šedých medvědů. Pozoruhodný film, ve kterém se opět prakticky nemluví, získal Césara za režii a nominaci na Oscara za nejlepší střih.

Podle knižních předloh vznikají i jeho následující díla – příběh bouřlivého milostného vztahu francouzské dívenky a bohatého Číňana MILENEC a dobrodružný snímek popisující okupaci Tibetu Číňany a netradiční přátelství mezi rakouským horolezcem Heinrichem Harrerem a mladým 14. Dalajlámou SEDM LET V TIBETU.

V r. 2000 podle vlastního scénáře realizuje válečné drama vycházející ze skutečných událostí NEPŘÍTEL PŘED BRANAMI a jeho zatím posledním filmem je příběh dvou tygrů pro celou rodinu DVA BRATŘI (2004).

Annaud je prostě tvůrce, který se nebojí experimentovat. Každý jeho další počin je očekávanou událostí a některá jeho díla by se dokonce dala označit jako kultovní.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Scenáristická filmografie

Host

TV pořady

2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
2003 4Pop (TV pořad)
1998 Vivement dimanche prochain (TV pořad)
1996 Thé ou café (TV pořad)
1976 La nuit des Césars (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(248)