Oskar

Britský učitel angličtiny Potts je kvůli podobě s nacistickým generálem vybrán tajnou službou pro zvláštní úkol. Bere tedy na sebe novou identitu Herr Müllera a vyráží vlakem do Německa. Zde má pomoci mladým Němcům z Hitlerjugend osvojit si řeč nepřátel a nenápadně, pod záminkou zkoušení jejich znalostí, z nich tahá tajné informace. ;-) Z toho, co jsem četl o komiku Willu Hayovi, jsem si utvořil docela mylný obrázek. Očekával jsem typ distinguovaného příslušníka vyšší střední třídy, který chodí zásadně v tvídu, mluví rozvážným hlubokým hlasem a zakládá si na své autoritě. V tom posledním jsem se nemýlil, vše ostatní je jinak. Hay do veřejí filmu vpadne extrémně rozčilený (policie ho neprávem zadržela v domnění, že je někdo jiný), mává rukama v nevybíravých gestech a křičí vysokým kvákavým hlasem, připomínajícím Pepka námořníka nebo kačera Donalda. Na první pohled by to mohl být nějaký příbuzný Normana Wisdoma. Ale tahle komedie má víc vrstev (studio Ealing je zárukou). Učitel Potts je horlivý křikloun, který zpravidla nejdřív jedná a pak myslí. Na jeho okolí jeho autoritativní odsekávání kupodivu zabírá i v situacích, kdy by bylo namístě spíš vysvětlení nebo omluva za provedené faux-pas. To mu umožňuje dosáhnout svých cílů za absurdních okolností a film toho využívá k řadě narážek na děsivě snadnou genezi totality a principy její propagandy. 70% ()

• Barry Morse v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)