Reklama

Reklama

Lola

  • Belgie Lola vers la mer (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Být svobodná a na nikom závislá je životním krédem dospívající Loly. Její představa však naráží na maloměšťáckou povahu otce, pro kterého je idea tradičního rodinného štěstí nedotknutelná. Skutečnost je ale složitější. Ve chvíli, kdy se Lola postaví za sebe, přestává pro otce existovat. Světy obou hrdinů se opět prolnou se zprávou o úmrtí jejich milované matky a manželky, aby společně splnili její poslední přání. Podaří se jim znovu vybudovat vztah, nebo je nová situace nijak nepoznamená? Vydejte se na cestu za odpuštěním v emocemi nabité road movie Lola od belgického režiséra Laurenta Micheliho. Emocionální proměnu hrdinky přesvědčivě ztvárnila začínající trans herečka Mya Bollaers, která byla za svůj výkon nominována na řadu filmových evropských cen a získala významnou cenu Magritte Award pro nejlepší herečku. (Queer Kino)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (18)

Psice 

všechny recenze uživatele

Snímek Lola velmi vkusně balancuje mezi dramatem a komedií a daří se mu to až do samotného finále. Film vtáhne diváka nenásilnou formou do světa dospívajícího člověka, který právě prochází procesem změny pohlaví. Hlavním tématem filmu je nejen téma transformace, ale i přijetí odlišnosti. Zatímco Lole je jasné, kým je, její otec se sveřepě brání přijmout realitu takovou, jaká je (tudíž trpí i přesto, že využívá nespočet obranných mechanismů). Lola je pro otce nejen zklamáním, ale i zrcadlem - ohrožením, protože ho nutí ke konfrontaci, k vystoupení z komfortní zóny, kde by mohl třeba narazit i na staré bolesti ze svých vlastních nesplněných snů... Režisér úžasným způsobem vyhmátnul paralelu procesu transformace s dynamikou cesty (film je road movie). Skvělým způsobem pracuje se symbolikou barev – filmu jednoznačně vévodí růžová, ale i se sociálními konstrukty čistota x nečistota. Noční klub (symbol neřesti, nečistoty, něčeho vykázaného na okraj), jako kdyby byl pomyslným liminálním místem – zatímco Lola zde nachází bezpečí, její otec se musí „ušpinit“ a pobýt tam, aby u něj mohla proběhnout vnitřní změna. Následující scéna v myčce je pak pro něj procesem očištění, který je zakončen transformací ohněm. Lola ani její otec totiž už na konci filmu nepotřebují žádný prostředek (auto), který by je někam posunul (zde je silně přítomná symbolika archetypálního obrazu vozu). I přesto, že je Lola velmi silná a rázná, je zároveň i zranitelná. Je si vědoma klíčového postavení rodičů ve svém životě a ve skrytu duše touží po smíru s otcem. Své celistvosti proto nabývá až ve chvíli, kdy může vypustit své vnitřní dítě z pomyslného vězení a vydat se vstříc dospělosti. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Mlada fajna Lola si chce uzivat zivota ...a dalej nebudem prezradzat. Reziser Laurent Micheli mi nehovori nic, toto je jaxom si zistoval, jeho druhy film. Hodne je to o empatii a je to aj road movie napriec Francii - Mya Bollaers sa mne veru nepaci, ne, ne - vyzerala jak hodne odporna transka, Benoit Magimel /Purpurove Reky2, Proti Vetru 2011/ taktiez nevie hrat : 50 % ()

Reklama

Ryuuhei 

všechny recenze uživatele

Spontánnost ústředního výletu fajn - žádné klišé, kde by se dva jinak rozhádaní jedinci předem dohodli, že teď prostě vyrazí na výlet, aby rozprášili popel. Pubertální transku jsem si nakonec oblíbil a tatěk, který se ze začátku choval jako chladnokrevný zmetek, se zkrátka jen neuměl vyrovnat s faktem, že jeho dítě prochází ohromnou proměnou. Příběh i charaktery obou postav podány velice realisticky, uvěřitelně a veškerá pravda byla odhalována postupně - nakonec z toho ani jeden nevyšel jako dobrý či špatný. Jednoznačné filmové překvapení, jen to pokazilo pár závěrečných pasáží - zejména extrémně homofobní dvojice policajtů nebo bezdůvodný výbuch auta (čekal jsem nějaké vysvětlení). Snímek na mě jinak silně zapůsobil a nebyl jsem daleko od plnobodového hodnocení. /// Viděno na Cinemaxu v originálním znění s českými titulky. ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Laurent Micheli vypráví celkem originální příběh o ztrátě, odvaze, nespoutanosti, přijímání odlišnosti a hledání vlastní identity. Postavy jsou vykreslené citlivě a mnohovrstvě, takže jsem se do jejich problémů dokázala velice snadno vžít. Benoît Magimel zraje jako víno a rezignujícího otce dospívající transsexuálky Loly ztvárnil neuvěřitelně přesvědčivě. Stejně tak úžasná byla i Mya Bollaers v roli jeho nově nalezené dcery. Rovněž se mi moc líbila hudba, díky které se podařilo ještě znásobit všechny emoce a pocity hlavní hrdinky. (95%) ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Aj keď nevnímam transgender ľudí s nenávisťou ako mnohí ľudia v tejto "tolerantnej" republike, tento film ma nijako extra neoslovil. Mne neprekáža, že sa chlapec pokúšal o zmenu pohlavia, ale jeho idiotské a výstredné správanie - to bolo niečo neakceptovateľné. Je mi ľúto toho otca, že nielenže prišiel o ženu, ale ešte má aj ďalší problém s nonkonformným synom. Príbeh ich spoločnej cesty za zmierením ma nebavil, aj keď chápem, že ľudia s Lolou sympatizovali, u mňa to zo spomínaných dôvodov tak veru nebolo... A ešte bolo podľa mňa divné, že toho chlapca hrala evidentne dievčenská herečka. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Snímek do českých kin uvedla specializovaná distribuční společnost Queer Kino, která patří pod festival Mezipatra a zaměřuje se na zahraniční snímky s LGBTQ+ tématikou. (Yoshimitsu)

Související novinky

Mezipatra jsou tady a ONLINE!

Mezipatra jsou tady a ONLINE!

05.11.2020

Queer filmový festival Mezipatra se přesouvá do online světa! Od 5. do 21. listopadu můžete vidět ty nejlepší queer filmy, dokumenty a krátké filmy z pohodlí domova. Cena za zhlédnutí jednoho snímku… (více)

Reklama

Reklama