Potěšení i bolest – věda lásky

(TV film)
  • Česko Rozkoš a bolest – Věda lásky (festivalový název) (více)
Dokumentární
Německo, 2018, 52 min

Judith König

Co je láska? Co způsobuje v našem srdci a v našem mozku? A jak to udělat, aby nám vydržela celý život? Je to vůbec možné? Dá se to vědecky podchytit? Štěstí. Pokušení. A touha. Splynutí s druhým člověkem. Říká se tomu láska. A je to daleko víc než jen silný cit. Projevuje se jako zamilovanost, nešťastná láska, žárlivost, sexuální touha nebo bezpodmínečná láska. V té podobě, jak ji vnímáme my, ji však u jiných živočichů nenajdeme. I proto je tak fascinující, proč se vyvinula tak intenzivně právě u lidí. Je důležité si pod slovem láska nepředstavovat jen romantické vztahy, ale zamyslet se, jakou roli hraje v našich každodenních interakcích. Lidé často uvažují o lásce jako o velmi pasívní zkušenosti. Láska prostě přichází a odchází. Tento postoj může být ale dost nezralý a nezodpovědný, protože jestli chcete mít s někým funkční partnerský vztah, měli bychom vědět o celém procesu a emocích více. A právě tomu chtějí i vědci po celém světě přijít na kloub. (Česká televize)

Marze

Dokument je shrnutí základních poznatků. Muže tedy zaujmou ženy se symetrickým obličejem, velkými očima, plnými rty, vysokým tělem a ženskými proporcemi. Muže prostě přitahují zdravé mladé ženy. Ženy u mužů ocení výraznou bradu, široká ramena, úzké boky a často také jistý sociální status. Hlavně ale vůně kvůli odhadu imunitního systému, pokud tedy neberou antikoncepci kdy nic necítí. Hlazení produkuje oxitocin a snižuje napětí. Líbily se mi čtyři zabijáci vztahu kritika, obranářské tendence, nechuť ke spolupráci a pohrdání. Ve v3/4 času se páry míjejí vlivem špatné nálady, únavy apod. ()