Jiří Hrzán (30. 3. 1939 - 24. 9. 1980) byl na divadle, v televizi i ve filmu dobře známým představitelem komických hrdinů. Jednou z mála jeho dramatických filmových postav je hlídač vězňů Josef Vildomec, titulní hrdina málo známého filmu scenáristy a režiséra Ivana Renče. Oproti svým rozpustilým a groteskním figurám zde Hrzán ztvárnil zcela protichůdný typ hrdiny: Pepík Vildomec je doma poslušným synem a v práci zodpovědným a úslužným vykonavatelem příkazů. Ledasco si nechá líbit, a to i od vězňů, které hlídá. Tajně si však vybíjí vztek a ponížení na svém psu, jediné bytosti, která je slabší než on. Svatba s opovrhovanou nalezenkyní Marií a útěk jednoho z vězňů však započnou proces Vildomcovy proměny v sadistickou bestii...
Tento neobvyklý a v mnoha ohledech mimořádný film je jediným celovečerním dílem Ivana Renče. Jeho děj se odehrává v neurčité době a na neurčitém místě, a zcela se soustřeďuje na vnitřní život hlavní postavy (část vyprávění je věnována hrdinovým představám, které se odehrávají na mořském ostrůvku s majákem). Film, který přesvědčivě zpracovává temné stránky lidské psychiky a který se mimo jiné dotýká i rasismu, se v kinech i v televizi objevoval jen sporadicky. Kvůli tomu se neprávem ocitl mezi polozapomenutými díly české kinematografie.
Ještě v roce 1970 vznikaly filmy, nachystané v minulých letech a vyjadřující i tehdejší poetiku. Ivan Renč vytvořil téměř protokolární podobenství, záměrně zasazené mimo čas a prostor, rozehrávající výsostně modelovou situaci. V příběhu dosti klopotném a ne vždy přesvědčivém vypráví o mladém vězeňském dozorci, jenž sní o tom, jak by žil na osamělém majáku. Je svým způsobem směšný, s rozvráceným charakterem, v zaměstnání jen stěží nachází nějaké uspokojení, u vězňů si nedokáže zjednat sebemenší respekt - a hrdina si pak svůj přetlak vybíjí v týrání bezbranného psa. A jednoho dne nastoupí zkratové jednání. (oficiální text distributora)

Dvojirakri

Snímek, který jsem objevil díky knize Kinematografie zapomnění od Štěpána Hulíka. Hned zkraje je třeba říct, že jde o životní dílo režiséra Renče, nejen proto že jde o jediný jím natočený dlouhometrážní hraný film, což je veliká škoda. Rovněž Jiří Hrzán v hlavní roli hlídače ve věznici podává vynikající výkon, zkraje působí jako takový ťunťa který neumí do pěti počítat, ovšem je to jen velmi umně vyrobená maska, jeho pravou tvář vidíme ve chvílích kdy tříská svého psa, a v závěru poté co se otevře i v práci. Je dost možné že v tomto filmu spatříme vůbec nejlepší Hrzánem vytvořenou roli! Do třetice chvála - tradičně výborná hudba Luboše Fišera! Podobenství které snad ani nemůže být čitelnější. ()

nehodnotit

Nechápu, že má tento film tak vysoká hodnocení. Nedovedla jsem to brát vážně, postavy jsou naprosto nereálné (snad jen donašeč Pěnkava a ředitel věznice), scény kdy se Vildomec v představách ocital u moře mi přišly vyloženě k smíchu a to že je Pepík příšerný sadista je tu dokazováno tím, že mlátí svého psa (jak levné). Hodně divný film a myslím, že poprávu zapomenutý. ()

rottencom

Tohle je asi můj nejoblíbenější film...a nejlepší na tom je, že vůbec nevím proč. Prosím, až ho uvidíte, dejte mi nějak vědět, jestli Vás to napadne:) ()

pankito

Ke své štědrovečerní projekci jsem si vybral právě Hlídače, protože jsem o něm nikdy neslyšel a taky pro slabost k hlavnímu představiteli. Jiří Hrzán zde potvrdil své herecké nadání i ve vážnější roli. Dojem z filmu je však rozporuplný. Ačkoliv mám podobné, na strunu podobenství brnkající filmy „nové vlny“ rád (Hotel pro cizince; Případ pro začínajícího kata; Muž, který stoupl v ceně), právě Hlídač mi tolik nesedl. Mnohdy se hlavní postava chová dost nepochopitelně, exteriéry mi přijdou odfláknuté a až moc realistické bití psa tomu taky moc nepřidalo. Na druhou stranu duševní proměna ve vztahu dozorce-pes se povedla dobře. Dávám průměrné 3 hvězdičky. ()

pajkir

Skvost, úžasnej film, úžasnej Hrzán, úžasná hudba...je jen škoda, že pan Renč nenatočil víc hranejch filmů a jeho syn se víc nepotatil ()

cartouche

Divný film plný divných lidí, který si hraje na umění. Zkuste si představit, že vám neznámý polonahý chlap zaťuká na okno a vy za ním hned běžíte s talířem buchet... Ale zdejší elity filmové kritiky na to samozřejmě jako obvykle skočily. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014