Reklama

Reklama

Joachim Barrande - ztracená moře

(TV film)
Dokumentární / Životopisný
Česko, 2019, 52 min

Obsahy(1)

Ve 30. letech 19. století přichází do Prahy francouzský inženýr, který proslavil zkameněliny českých prvohorních moří. Jeho sbírka fascinuje paleontology dodnes... Významný francouzský inženýr a vědec, který zasvětil svůj život Čechám natolik, že se po něm jmenuje nejen pražská čtvrť, ale i oblast táhnoucí se od Prahy k Plzni: Barrandien. Barrande přišel do Prahy s exilovým královským dvorem francouzských Bourbonů – ostatně princ Jindřich, hrabě ze Chambordu, byl Barrandovým celoživotním přítelem a mecenášem. Velice rychle se spřátelil s elitou českých vědeckých a kulturních kruhů té doby a zapojil se do projektu výstavby koněspřežné dráhy údolím Berounky. Tato práce se mu stala osudnou, neboť zde objevil bohatá naleziště zkamenělin. Systematicky se jim věnoval po zbytek svého života a publikoval nejrozsáhlejší dílo, jaké kdy vytvořil jediný paleontolog. Popsal více než 3500 druhů zkamenělých organismů a proslavil česká naleziště v celém světě. Svoji monumentální sbírku odkázal Museu Království českého – dnešnímu Národnímu muzeu, přitom i sbírky českých vědců a sběratelů tehdy často končily ve Vídni. Sbírka je dodnes předmětem sekundárního výzkumu a obdivu laické i světové odborné veřejnosti. Na přípravě filmu se podíleli špičkoví současní paleontologové, kteří provázejí diváky zajímavými okamžiky Barrandova života a symbolicky nás zavedou i pod hladinu dávno ztracených prvohorních moří: do světa trilobitů, hlavonožců a prastarých korálových útesů. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

pevico 

všechny recenze uživatele

Více takových dokumentů popularizujících českou geologii a geologii vůbec! Schopní lidé tu jsou a dokonce i bez velkých rozpočtů se dá natočit velmi zajímavý kousek. Děkuji za něj ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Pomník velkému Francouzovi prokazuje nezastupitelnost systematičnosti, transdisciplinárnosti, slušnosti a obětavosti. Není náhodou, že se naučil češtině a je nutné ocenit i jeho vztah k naší zemi. Poctivost a Barrande jsou zkrátka - jak prokazuje tento pozoruhodný pořad - synonyma. ()

PhillM. 

všechny recenze uživatele

[AFO Olomouc 2020] Naprosto pohodový dokument, který nabízí uzounký vhled do působení Barranda u nás. Velmi dobře zpracovaný, s příjemnými, erudovanými a zapálenými průvodci. P. S. Rád jsem si připomenul historky o Nerudově matce, který byla Barrandovou hospodyní a která mu měla tendenci "ty šutry" vyhazovat. Poprvé jsem je slyšel vyprávět dr. Slavotínka na přednáškách české literatury někdy na začátku tisíciletí. ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama