Epizody(8)

Držitel nominace na Oscara Luca Guadagnino poprvé vstupuje na pole televizní tvorby, kam vnáší svůj jedinečný kinematografický styl prostřednictvím osmidílného seriálu Jsme, jací jsme, uvedeném exkluzivně na HBO. Příběh dvou dětí, žijících na americké vojenské základně v Itálii, se zabývá přátelstvím, prvními láskami, identitou a všemi chaotickými radostmi a strastmi, které dospívání nabízí. Příběh, který by se mohl stát kdekoli na světě, se v tomto případě odehrává na malém kousku Ameriky v Itálii. (HBO Europe)

Recenze uživatele Radko k tomuto seriálu (9)

Jsme, jací jsme (2020)

Život mládeže na americkej vojenskej základni v Taliansku, pri pobreží mora. Prísny režim fungovania základne má za následky sebavýchovu teenagerov a mužný duch vojenského útvaru a jeho fungovania zase intenzívne pochybnosti o vlastnej mládežníckej rodovej identite. Ústredný pár zápasí so svojimi odlišnosťami a ťažším zaradením do kolektívu. Obrazové vychytávky a skvelá réžia kvalitatívne nestačia na istú konvenčnosť spracovania, čo sa týka deja aj vyznenia celej série. V jednotlivostiach skvelé, ako celok len priemerné. ()

Right Here, Right Now #1 (2020) (E01)

Na české vydanie knihy Divokí chalani od Williama Burroughsa (The Wild Boys: A Book of the Dead ) čakám už dlhšiu dobu. A tu, hneď v prvom dieli seriálu mi z nej hlavná postava zacituje jednu vetu o naháčovi, ako stojí v dúhe. Burroughs v knihe píše o hnutí mládeže, ktorého cieľom je pád západnej civilizácie. Ako vidieť v prvej časti seriálu, kultúra, ktorej vojenským základniam velia lesby, za synov majú homo naladených pubertiakov, neváhajúcich udrieť vlastnú mater, a na základni prekvitajú znásilnenia a samovraždy, tak taká civilizácia možno zanikne aj sama od seba. Od dobroty a hlavne nudy v dlhodobom blahobytnom dostatku nevie, čo zo sebou. Posúva hranice štandardu do netušených výšok v záujme korektnosti a rešpektovania úplne všetkého a všetkých. No práve v tejto situácii sa dejú znepokojivé signály. Čoho, presne nevieme a netušíme. No sú tu. Najvďačnejšiu nápovedu k ich rozšifrovaniu môže poskytnúť život, správanie a zvyky mladej generácie. Jej vzťahy medzi sebou, k rodičom, a naopak rodičov k potomkom. Zdá sa, že aj o tom seriál je, a nezačal vôbec márne. ()

Right Here, Right Now #2 (2020) (E02)

Druhá časť po sľubnej jedničke trochu vymäkla. Pozornosť sa presúva z hlavnej chlapčenskej postavy - čudáckeho intelektuála Frasera na Caitlin, hlavnú dievčenskú. V prostredí armádnej základe sa zdá, že sa podieľa na kšeftovaní s armádnymi PHM a ich nelegálnym odpredaji miestnym Talianom. Má románik, no nič vážne. Okrem toho prežije prvý menzes a trampoty s tampónom. Frasera niečím upúta pri recitácii poézie, a tak jej pošle balík s oblečením. Plážovo rozvoľnené zoznamovanie sa potomkov vojakov sa príjemne sleduje. Očakávania jednotky sa trochu utopili v talianskej ležérnej uvoľnenosti pri neustále prítomnom pohári, či skôr fľaške vína. ()

Right Here, Right Now #3 (2020) (E03)

Z Frasera a Caitlin sa stávajú kamoši. Ona začne zanedbávať poriadok na lodi i rodinné rituály, čo popudí upätého tatu, v ktorom rastie vnútorná tenzia. No napätie rastie aj v jej bráchovi. Začína inklinovať k arabčine a moslimskej viere, ako symbolom odporu voči životu na základni, ktorý úprimne nenávidí. Lesbická láska Fraserových mám nahlodáva vzťahová trhlina. Spočíva v tom, že každá z mám si nachádza iný objekt záujmu. Na rozdiel od druhej časti sú v tretej prítomné ďalšie umelecko-kultúrne prepojenia, čo vždy poteší. Fraser zarecituje pre Cate zopár veršov z básnickej zbierky Nočné nebo s výstupnými ranami (Night Sky with Exit Wounds), od vietnamsko-amerického básnika Oceana Vuonga. Zbierka bola ocenená v Londýne cenou T.S. Eliota (20 000 libier). Spomína sa tu aj jeho rozpísaný román On Earth We're Briefly Gorgeous (Na Zemi sme krátko nádherný), ktorý prvý raz vyšiel v júni 2019. Zaujme aj nástenný plagát filmu Posledné tango v Paríži (Ultimo tango a Parigi, r, Bernardo Bertolucci, I/F 1972) vo Fraserovej izbe. ()

Right Here, Right Now #4 (2020) (E04)

Podarená svadobná párty. Vidno, že mladí nerezignovali úplne na všetko. V ich roztrieštených životoch, plných spochybňovanej genderovej identity, rýchlych kontaktov, odcudzenia a prázdnoty má zmysel, ak sa niekto z nich rozhodne vytvoriť pevnejší záchytný bod v podobe manželstva. Ako výraz uchopenia niečeho trvalejšieho v neustálej prchavosti všetkého. Svadbu je potrebné patrične osláviť. Čo na tom, že vlámaním sa do cudzej vily. Zábava ako sa patrí! ()

Right Here, Right Now #5 (2020) (E05)

Ono sa to tak strieda. Skvelý štvrtý svadobno žúrovací diel mladíckej nespútanej živelnosti a entuziazmu vystriedal tento - piaty diel, plný nových lások. Ona+ona 2x: v young (kissing) aj v milf (fucking) vydaní. on+on - rozkvitajúce priateľstvo, rozhovory o živote, plánoch, literatúre, móde i hudbe + tanec. Hlavná hrdinka obdivuje rašiace pubertiacke fúzy na tvári kamoša, streľbu z pušky na terč s kamošovou matkou (veliteľkou základne); s chuťou si omacia aj kamarátov penis počas cikania. No ako on hovorí - penis, fúziky ani streľba z Teba ešte chlapa nezrobia. A tak sa Caty rozhodne pre radikálnu úpravu zovňajšku, čo rozhodí tatu. Jej trpený a odcudzený brácha Danny čoraz viac inklinuje k islamu a modleniu súr (súra je arabské slovo označujúce kapitolu Koránu - svätej knihy moslimov). Akože nie je to zlé, ale žiadne terno. Lepší priemer. ()

Right Here, Right Now #6 (2020) (E06)

Rozhovor o ideálnej samovražde medzi ústredným párom v úvode. Nasleduje rozdelenie dvojice. Ona v rámci trestu za svojvoľné ostrihanie hrivy odchádza s otcom na vodnú poľovačku, Fraser je zase vyzdvihnutý maminým sekretárom na výlet do prírody, miesta masakrálnychh bojov počas prvej svetovej a následne na karaoke večierok do reštiky. Očakávané mužské zblíženie naruší príchod vojakovej frajerky. Cate po príchode z lovu dostane od velitešky ponuku na psychoterapiu. Tradičné mužsko ženské role v dnešnej spoločnosti dostávajú poriadne zabrať už od útleho veku. ()

Right Here, Right Now #7 (2020) (E07)

Keď zhynie život v Afgane, na základni ruch ustane. Najlepší kamarát mŕtveho vojaka zúrivo mláti kovovými tyčami po železe. Potom sa vášnivo vybozkáva s kamošovou vdovou na pláži. Napokon všetky smútky, rozpory v sebe a žiale v závere vyrovnáva vzývaním Alaha na modlitebnom koberčeku. Jeho otec vyčíta veliteľke základne, že mladých, nedostatočne vycvičených vojakov poslala na smrť. Faktom je, že nedodržala predpísanú 90 dňovú výcvikovú lehotu, a práve on ju na to pred ich odchodom upozorňoval. Na pietnej rozlúčke sa preto tento vojak postará o rozruch a následne sa spije do mŕtva. Mladí kamaráti zomrelého usporiadajú svoju pietnu párty. Plno alkoholu, drôg smútku a agresie. Frasera na ňu nepozvú, lebo mu vďaka matke - dedičná vina - pričítajú diel viny na smrti ich kamoša. Osamelý Fraser zamieri k pobočníkovi svojej matky Jonathanovi, s nádejou na zblíženie. Ale - chyba lávky - u Jonatha je jeho polonahá, posteľou evidentne rozohriata priateľka. Zapoja Frasera do vyzliekacieho tanca. Ten radšej zdrhne. Doma nájde prázdny dom. A tak vypije na ex fľašku Jim Beama. Zaspí v kuchyni, zakryje sa kobercom. Potom, čo prídu jeho mamy sa sťažuje, že nepoznal otca. Dej som opísal podrobne, ba až spoilerovo, ale celkovo len lepší priemer. ()

Right Here, Right Now #8 (2020) (E08)

Dobrodružná cesta na hypernudný koncert popovej kapely. Hľadanie identity končiace zblížením hlavných postáv. Tentopraz v kulisách magickej Bologne. Priemerný záver priemerného seriálu. ()