Provinční městečko E

• Rusko Уездный город Е (více)
Rusko / Česko / Německo, 2019, 88 min (Alternativní 82 min, Televizní verze: 52 min)

Elnya je jedno ze stovek provinčních ruských městeček. Leží 400 km na západ od Moskvy nedaleko běloruských hranic, má 10 000 obyvatel. Jediné, co je na něm pozoruhodné, je jeho hrdinský titul - bylo to první ruské město osvobozené od nacistických vojsk na začátku druhé světové války v roce 1941. Šlo o nejtěžší období války. Dva měsíce po vpádu nacistů na ruské území byla sovětská armáda naprosto demoralizovaná. Nikdo nevěřil, že by bylo možné Hitlera zastavit. První drobný úspěšný protiútok byl pro ruský národ paprskem naděje. Město se stalo symbolem osvobození. Další dva roky se však Rusové s Němci o město přetahovali a stejně jako celé západní Rusko se město stalo dějištěm brutální bitev. Počet obětí v okolí Elnye do konečného osvobození v říjnu 1943 se odhaduje na desítky tisíc, lze tudíž jen těžko hovořit o vítězství s velkým V. Pod městem dodnes leží tisíce nenalezených a nepohřbených těl vojáků, podobně jako v celém západním Rusku, kde padly miliony lidí. Kolosální ztráty byly důsledkem ignorance sovětských úřadů, tato pravda však zůstává i nadále nepohodlnou. Propaganda současného moderního státu toto "vítězství" zneužívá k vlastní manipulaci. Válka, a to nejen druhá světová, ale také pozdější válka v Afghánistánu, Čečensku či Sýrii, se stala součástí ruské mytologie a hraje roli i v mytologii našeho městečka. V rukou státní propagandy se tragédie mění v cosi líbivého. Tento proces jsme zachytili během tříletého natáčení města a jeho obyvatel. (Bontonfilm)

mikhail

Život v malom ruskom mestečku. 30 rokov po prechode na ruský spôsob kapitalizmu. Podniky skrachovali, čo bolo mladé a šikovné poutekalo. Tých pár juniorov, čo tam rastie je denne masírovaných rečami o zlom západe, sláve ruskej armády a jediné východisko vidia v službe v armáde, lebo inde jednoducho zamestnanie nie je. A samozrejme za všetok ten marazmus a neschopnosť viesť vlastnú bohatú krajinu môže prehnilý západ. ()

Blazkowicz

Velice smutné. Nejsmutnější je určitě Máša, která nezná nic jiného, než ty svoje trapné písničky a tlusté portfólio plné bezvýznamných diplomů. Má sice pochybnosti, ale její mamuška je hned zadupe. Škoda, že na ni dokumentarista víc nezatlačil. To je právě největší nedostatek dokumentu, ta jeho pasivita. K udělání obrázku o zaostalém (viděly jste ty barabizny?) a ustrnulém městečku v době SSSR a konci druhé světové, to ale stačí. Co naplat, že jsou Rusové asi pracovití a dobří lidé, ale chlastají jak duhy a propaganda u nich jede na plné obrátky. Dokud to tak bude, tak ať se nediví, že se na ně díváme trochu skrz prsty a považujeme je za východní asiaty. Rusko je každému úplně ukradené, ale zfanatizované barbary, přesvědčené o tom, jak jim Západ klepe na dveře a chce jejich "něco" (co vlastně?), tu nikdo nechce. 3+* ()

PaulCZE odpad!

Jednak to nedává valný smysl a druhak je to jen nesledovatelná natahovaná nuda. Tak si připomínají druhou světovou válku a co jako. Že někdo žije nuznej ožraleckej život, chodí s detektorem a prodává nálezy buhví kde, za to může Putin? Za Jelcina kdy se vyplácelo vodkou a Rusko mířilo k rozkladu se mu asi žilo lépe. ()

smatana.sk

Veľmi užitočný film. Ak máme brať Rusko také aké je, nie aké si vysnívali českí a slovenskí utopisti všeslovanskej vzájomnosti, musíme vidieť túto tvár Ruska. Ruska zaseknutého v jedinej udalosti 20.-ho storočia, na ktorú môžu byť kolektívne hrdí, a aj to len po starostlivom vypreparovaní od paktu Molotov - Ribbentrop, útoku na Fínsko atď atď. Ten, kto v recenzii tvrdí, že naše deti majú rovnako vymyté hlavy, len opačnou ideológiou, nech mi nájde české alebo slovenské dieťa, ktoré svoj život zasvätilo napríklad pripomínaniu protikomunistického disentu alebo Novembra 1989. - Najlepšie tento fenomén vystihuje ruský spisovateľ Gluchovskij: "Američania koniec druhej svetovej vojny neoslavujú. Neoslavujú ho ani Nemci či Angličania. Zažili ju a prežili, uzavreli mier. To len našu krajinu zabudli v zákopoch. Len my stále dokola pozeráme a budeme pozerať na Stierlitza, stále dokola točíme hrdinské gýče, a keď na semaforoch naskočí červená, kupujeme od Rómov, ktorí chodia medzi autami, vojenské čiapky a plagáty. Len my mávame georgijevskou stužkou pred americkým Bielym domom. Mali sme pochovať svojich padlých, ale namiesto toho ich vykopávame a ženieme do ďalších bojov. A oni, nemí, idú - na Berlín, na Kyjev, na Washington. Nesmrteľný pluk ide pešo po Červenom námestí do útoku hneď za tou najmodernejšou vojenskou technikou. Pochodujú tí, ktorým nedovoľujeme v pokoji odpočívať po smrti, za tými, ktorí ešte žijú. Počúvame, ako nám skvelí umelci celý máj, a každý máj, spievajú piesne z predných línií. A všetko sú to piesne o smrti, o pripravenosti zomrieť mladý, o tom, aká je smrť strašná a ako je nutné naučiť sa umierať. Clivé, silné, rituálne piesne, ktoré nás nútia zabúdať sami na seba. Piesne, vďaka ktorým sami nastupujeme do šíkov a hľadáme vodcu, za ktorého by bolo možné statočne zomrieť. A vlastne sa uspokojíme s každým vodcom, aby sme za neho mohli zomrieť. V máji to tak cítime." DMITRIJ GLUCHOVSKIJ: Zabudnutí v zákopoch ()

rysafi

Si musím spravit náladu. Přečtu Pelevinovu Helmu hrůzy nebo se podívám snad po páté na Generaci P. Tuhle sračku berou lidí tady na čsfd vážně? Nevím, co mě nasralo víc, esli "dokument" samotný nebo reakce diváků. Pozor, netvrdím, že by byla ve filmu ukazována nepravda, leč vyznění - celkový dojem - podporuje idiotské představy: demonizuje vše ruské. Tvrdím, že film ukazuje polopravdu! Pokud vás můj komentář namíchl, vězte, že jsem zaň nedostal ani kopjejku. ()

karnifex

Zajímavé téma, ale zpracování bídné. Silné momenty zde prakticky chybí. Divák musí přetrpět dlouhé záběry přehlídek, dětských vystoupení, oficiálních slavností, ale ve chvíli, kdy nastane šance, že některá z postav sdělí něco důležitého (např. když Mášina matka zmíní, proč vstoupila do armády), autor uhne a příležitost zůstane nevyužita. Přitom patrně právě zde by bylo možné najít odpověď na to, z čeho pramení mentalita podstatné části dnešní ruské společnosti. Ale ne, my se raději zase budeme dívat na další dlouhé záběry přehlídek, dětských vystoupení, oficiálních slavností atd. ()

PTuranyi

Skvelý dokument o aktuálnom stave Ruskej federácie, o ruskej duši, živote ľudí, propagande. Celé sa to točí okolo armády. Armáda je nositeľka víťazstva a jedinej národnej hrdosti Rusov. Preto si ju hýčkajú a rozmaznávajú, živia predstavy o nepriateľovi. Pod rúškom piety nad padlými zakladajú ohne nenávisti a vymývajú mozgy mladým ľuďom. Ekonomika v háji, práce niet, zostáva len pálenka a armáda, to sú istoty. A Putin ich zabezpečí obidve. ()

argus123

je úsmevne ked sa niekto snaží presvedčovať ludí kto je skutočne nebezpečný a zlý a že je to práve rus ktoreho mame nenavidieť. Ja sa len pýtam kolko obetí a mrtvych si vyžiadali americke akcie na cudzích štátoch, na vojny bez mandatu OSN. Ano ZSSR to posralo v Afganistane, a potom ako Rusko to taktiež sprasilo v čečensku, kde sa napokon podarilo urovnať vzťahy. Ale čo mi rozum neberie je to prečo práve Sýria sa spomína ? Je vám jasne že bez Ruska by Islamsky štát ziskal celú Sýriu ? A že v rovnakom období USA internovala Irak. Znova sa toto nespomína. Další dokument typu, povedať o Rusku čo najviac negatívnych vecí a vykresliť Rusko ako špecificky štát ktory robil len on špatne veci a všetci ostatný su svätý. Ale tak ked téma Rusko is bad zarába peniažky, tak prečo nie. Za 20 rokov to bude jeden z klenotov filmografie ako Anna Proletárka či Ako sa kalí ocel. ()

domeniqeue

no, prostý ruský člověk bez příkras ... to je aspoň paramilitární výchova a všudypřítomná propaganda... Gobels by se neměl za co stydět. Ale jak už to z vlastní zkušenosti kdysi Karel Havlíček Borovský, prohlásil: „Dosvědčiti mohu, že Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí.... Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli.“ ()

tosastava

Tendenčný antiputinovský dokument. Obyvateľov(hlavne mládež) Ruského mestečka Elnya vykresľuje ako vypatlaných hlupákov ()

pp

Dokument doporučuji ke shlédnutí všem, kdo stále nevěří tomu, že Rusko je s Evropou zcela nekompatibilní: děti i dospělí s vymytými mozky pevně věří tomu, že NATO obkličuje Rusko a že fašisti v Evropě ho chtějí zničit. A že je třeba se bránit, nejlépe preventivním úderem, no však věřme geroji Putinovi, on to vymyslí nejlíp. (Ano, po shlédnutí filmu už člověka tak nějak nepřekvapuje ten - z evropského pohledu - nesmyslný útok na Ukrajinu. A je zřejmé, že pokud tam nedojde k nějaké změně režimu, tak se Rusko prostě bude snažit rozlézat dál...) ()

Festival Jeden svět 2020 je zpět!

Festival Jeden svět 2020 je zpět!

03.09.2020

Festival Jeden svět se na podzim vrátí na filmová plátna v náhradním termínu. Diváci a divačky tak nebudou ochuzeni o silné a inspirativní dokumentární filmy, na které už nemohli přijít do kin kvůli… (více)