L'amore (festivalový název)

Amore, L'

Ways of Love

Itálie, 1948, 69 min

• Pohrobek

Viděl jsem bohužel pouze první část filmu - La voce umana, což je pětatřicetiminutový monolog Anny Magnani, která předvádí široký rejstřík svého hereckého umění, když naposledy po telefonu rozmlouvá se svým milencem, jenž ji opustil. Jedná se o skutečně výjimečný film, druhá, "rouhačská" část snímku by mohla být také zajímavá.(16.8.2006)

• d-fens

ocenenia : MFF Benátky 1948 - súťažný výber(17.1.2016)

Na rozdíl od "Pohrobka" jsem viděl jen druhou část filmu (La voce umana jsem viděl už kdysi dávno) - Il Miracolo (Zázrak). Už Georges Moustaki se ve své písni "Joseph" domnívá, že "Tu aurais pu, mon vieux Joseph/ Prendre Sarah / Ou Deborah - tedy: mohl sis vzít Sáru nebo Deboru", ale on si místo toho vybral Naninu, místní prostomyslnou bezdomovkyni. (Josef při jejich krátkém setkání nemluví, takže ani nepotvrzuje svoji identitu; i když, jak místní správně říkají: svaté je možno potkat na každém kroku.) Pozn. 1: Rosselliniho film je skvělou poctou herečce hereček Anně Magnaniové. Pozn. 2: Newyorský kardinál Francis Spellman, velice dobrý přítel ředitele FBI J. Edgara Hoovera, zažaloval Roselliniho z rouhačství, které je v tomto případě možno považovat současně za neamerickou činnost.(20.3.2018)

• - Zákaz promítání druhého segmentu snímku s názvem „Zázrak“ zvedl vlnu nevole, která vyvrcholila až soudním líčením a následným rozhodnutím Nejvyššího soudu USA. Ten rozhodl, že film jako právoplatný umělecký obor spadá pod První dodatek Ústavy a tudíž se na něj vztahuje svoboda projevu. Tento výsledek znamenal zvrat ve vývoji cenzury v USA, jelikož posléze zaniklo mnoho cenzurních sborů a velice se zúžil seznam zakázaných snímků. (Anarion)

• - Promítání druhé části filmu s názvem "Zázrak" bylo v USA zakázáno, jelikož se dle Newyorského cenzurního sboru jednalo o rouhačský film. (Anarion)

• - Omezení projekce filmu bylo zrušeno v roce 1952 až rozhodnutím Nejvyššího soudu Spojených států amerických. (Anarion)