DAU. Nataša (festivalový název)

DAU. Nataša

Sergey Adonyev

Brand Thumim

Scénografie:

Denis Shibanov

K názvu filmu: DAU byla přezdívka ředitele institutu, Nobelovou cenou vyznamenaného fyzika Lva Landaua, Nataša je ústřední postava, vedoucí bufetu v onom institutu, děj se odehrává někdy v 50.letech a pranýřuje drastické praktiky tajné policie. Podrobnosti o filmu a komentáře: https://www.arthousestreet.com/blog/dau-natasha https://variety.com/2020/film/reviews/dau-natasha-film-review-1203516151/ . Ruská kritika zdůrazňuje systematickou manipulaci aktéry, kteří byli natáčeni v opilosti, při sexu a poddáváni násilí: https://rg.ru/2020/02/27/berlinale-pokazal-fragment-proekta-dau.html (70%)(25.5.2020)

Vstup do filmového megapprojektu DAU som zvolil cez film, predstavený na berlínskom filmovom festivale. Riadiac sa zásadou, že najlepšie je začať z podzemia, vybral som príbeh dvoch bufetárok vedeckého inštitútu. Pracujú v podzemnom bufete bez okien, plnom sušených, rýb, do pyramíd naukladaných konzerv a syrových bochníkov. Staršia bufetárka Nataša, sklamaná životom i láskou, trávi čas, ako sama v trpkej sumarizácii vlastného života vraví - "ráno doma, cez deň v práci a večer osobným prežívaním života". Pričom to posledné predstavuje najmä bezuzdné popíjanie s kolegyňou, prípadne na občasnom alko večierku s vedcami a pokusnými králikmi (námornými kadetmi) z ústavu. Mladšiu kolegyňu sústavne uráža a ponižuje, závidiac jej mladosť a z nej plynúce možnosti sa kamsi vyšvihnúť. Spolu s ponižovaním však ide zároveň i o vzťah podivnej lásky, kedy jej praje radostnú budúcnosť, pričom jej dáva akési poučenia do života. Prekladané desiatkami stakanov vína, piva s vodkou, šampusu. Teda všetkého, čo sa pije a následne dá zajedať (закусывать - zakúsyvať), aby sa lepšie pilo ďalej. Ničotnosť a predurčenosť existencie dožitia v pozícii uniformovanej bufetárky si Nataša dobre uvedomuje a tak si z času na čas trpko poplače. No to, čo prežíva, zďaleka nie je to najhoršie, čo sa jej môže prihodiť. Do jej života, prekladaného občas sexuálnou skúsenosťou s niektorým vedcom totiž vstúpi sovietska tajná služba. Spôsobom viac než nepríjemným a ponižujúcim. Skvelé zobrazenie života, kde každý sleduje každého, no nik sa nikomu nezveruje, pretože je viazaný mlčanlivosťou. Úbohosť ničotnej existencie v totalite sa každý snaží čímsi prebiť, no najmä prepiť. Chržanovského debut s názvom 4 bol v druhej polovici presiaknutý bezuzdným chlastaním. Tu je v chlaste namočený celý film.(6.9.2020)

Neměl bych to hodnotit, protože po hodině něco mi film už tak strašnou kocovinu zhoršil natolik, že jsem musel utéct. Ale tenhle simulátor pozdního stalinismu, spíš sociologický experiment než film v klasickém slova smyslu, se do člověka zažere tak hluboko, že na něj musí pořád myslet. Lepší argument k dokázání zrůdnosti totality než všechny moralistní masturbace vymítačů neomarxismu.(29.2.2020)