Vojenská pilotka

• Indie Gunjan Saxena: The Kargil Girl (více)

Ctižádostivá pilotka Gunjan Saxena získala hodnost leteckého poručíka a zapsala se do historie. Během kárgilské války sloužila jako první indická bitevní pilotka. (Netflix)

mira.l

Příjemné překvapení. Velice příjemné. I když to asi bylo proti skutečnosti o něco přikrášlené, tak jedna věc na tom zaujme na první pohled. V této části světa zdaleka ne běžný přístup otce dospívající dcery k tomu, jaká by měla být její budoucnost. To, čeho Gunjan dosáhla, je zřejmě z velké části zásluha jejího otce, který ji v jejím snažení jít si za svým cílem podporoval. ()

warrenur

Uz v prvych minutach, pri velavravnom pohlade velitela, ze koho tak asi povolaju na zachrannu misiu, som zacal tusit... Prva tretina je o laskavom rodinnom pristupe a motivacka od tatina vojaka k dospevajucej milovanej dcerke. Opat nas sprevadza indicka hudbicka, typicke vtipky a farebny filter. Kto ocakaval nieco ine, myli sa. Nosna linia je to o tom, ze snahou sa zena presadi i v tom "muzskom" svete. ;) Teda v tejto profesii. Aspon teda, tak to vykresluje pan reziser. Zlata stredna Europa, ze mile damy. ;) Kde je kazdy jeden z nas limitovany iba svojimi vlastnymi schopnostami. Irony off... Inak, letiet na zachrannu misiu vo vyhliadkovom vrtulniku a svojmu prisediacemu s kalachom v ruke davat povel "pal" na nepriatelske pozicie bez akehokolvek zbranoveho systemu a zameriavania z hybajuceho sa vrtulniku je uz aka chyba v matrixe. ;) Uz uveritelnejsi je vypis zasluh skutocnej Gunjan ako bolo zasobovaie, evakuacia a skauting. Istotne to bola skvela zena. Spracovanie je skor rodinnym filmom na indicky sposob. Slabsi priemer, ale mily. Da sa skuknut. 45% ()

Jirka_Šč

"Rozbij klec a leť." Tvrdá anabáze ženy, která se jako vojenská pilotka helikoptéry postaví myšlení mužů a společnosti. Vlastně o tom celý film je. Ale stačí to. Velmi silné 4*. Zítra ukážu svým dcerám. ■ Ukázal jsem, výsledek: Mohou to vidět i dvanáctileté holčičky a vydrží až do konce. Jen asi budou v druhé polovině dost často vyžadovat kapesníky. ■ Trailer https://youtu.be/rtGIq9Xjnrw ()

zette

Indicke filmy jen tezko najdou srovnani s jinou kinematografii. Maji svuj neopakovatelny styl a musim rict, ze me to bavi, kdyz maji dobry namet ci scenar... Po technicke strance totiz zklamou jen vyjimecne. Vojenska pilotka muze byt inspirativni pro celou radu mladych lidi v Indii, i kdyz rozumim tomu, ze ne kazdy ma rovne podminky. Pekny film, kteremu nechybi vira, cilevedomost a trochu nezbytne hrdosti ke sve vlasti. Coz nasim filmarum chybi a ani nevim, zda-li po tom cesky divak touzi. ()

brumbrum

Fajn - good feel action a hoci od indianov, tak bez zbytocnych tancekov (aj ked.. jeden si tam nemohli odpustit..), pomer zlo-dobre poctivo zachovany a pekne posolstvo ako ma byt, ze ked sa maka, tak sa da zmenit aj nepriaznivy osud 😛! Jedine trocha rusive je zasa to feministicke posolstvo, ze manzelstvo je klietka a upadla kariera, ze kariera je najpravejsia najorechovejsia cesta stastia a robit chlapovi palacinky je nielen ze uplna kokonina, ale doslova upadok zenskych idealov. Tak preto nedavam 5*, lebo keby moja manzelka chcela pilotovat namiesto robenia vynikajucej zdravej zivotodarnej domacej jedinecnej papkanicky, tak sam idem po kariere a zijem jak poloopica. Dobra manzelka vie z divocha spravit sporiadaneho tatulda a toto pilotovanie je hoooooodne narocnejsie, obdivuhodnejsie a uzasnejsie, nez daka vrtulopilotka. Vzdavam tu hold kazdej dobrej manzelke, co sa napriek emancipacnym tlakom dokaze obetovat v tichej kazdedennosti, nik o nej film nenatoci, davy jej netlieskaju, no ale dviha svoju i muzovu dusu k nebu a svieti na cestu svojej zalubenej polovicke aj po 20-tich rokoch stastneho manzelstva. O tom by som poprosil viac filmov, o Jozefovi Makovi a jeho ceste ve dvou, no lebo kde sa to ma dnesna dezorientovana, na karieru a somariny veriaca mladez naucit. UPD: Resersoval som trocha a scenar je komplet nerealny: jednak boli v tom tabore DVE zeny a nie jedna, a jednak ta druha baba je z filmu dost zhrozena, ze preco vykreslili chlapov ako vypaplanych anti-feministov, ked im tam vraj vacsina chlapov pomahala, ziadne lety im nerusili, zachody nebol problem, kedze pouzivali lekarsko-zenske, Saxena nesla uplakana domov bez povolenia, pretoze vobec nemala pochybnosti tam zostat, kedze sa jej proste hodne darilo a bola hodne tvrda a uspesna etc. Vrele odporucam pekne zhrnutie fakto v tomto interview: https://www.youtube.com/watch?v=iIHnPedrDRc. Takze si neviem pomoct, ale davam len 3* za tu agitku feministicko-emancipacnu: dobre som ja tusil, ze je to agitka a veru je, skoda! ()

• V 8. minutě hraje píseň „Mann Ki Dori“ od Armaana Malika, ve 34. minutě hraje „Rekha O Rekha“ od Nakashe Aziza, ve 42. minutě hraje „Asmaan Di Pari“ od Jyoti Nooran, v 72. minutě hraje „Dori Tutt Gaiyaan“ od Rekha Bhardwaj a na konci filmu hraje „Bharat Ki Beti“ od Arjita Singha. (Duoscop)