Bohouš

(TV film)
Krátkometrážní / Komedie
Československo, 1968, 25 min

Správce horského hotýlku Alois Randa (Jiří Sovák) má starostí nad hlavu: očekává početný zájezd turistů, nestíhá vařit a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si balí kufry. S Bohoušem už tady nezůstane ani minutu. Bohouš je Randův obrovský bernardýn, který odmítá respektovat Miluščino soukromí. Pokojská je tedy pryč, zato přichází první host (Vladimír Menšík) a má hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním tedy uzavře bizarní sázku - jestliže host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské. (Oskar)

mistr97

Skvělý nápad. Skvělí herci. Nejde ani tak o film jako o povedenou scénku, ale to vůbec nevadí. I když scénka nevyvolává záchvaty smíchu, herecká preciznost s příměsí humoru Menšíka i Sováka stojí za to. Jako mladší ročník jsem neměl možnost, aby se mi film okoukal, a přestože se starším filmům rozhodně nevyhýbám, Bohouš se ke mně dostal až nedávno. A určitě se na něj ještě párkrát podívám... ()

pantokrator

Nesnáším čokly. Čoklové smrdí, slintají, lezou po vás a jejich páníčkové je hojně využívají ke sraní na chodníky. Čokl nemá ve stravovacím zařízení co pohledávat, pokud ovšem není podávaný s knedlíkem. ()

Bambulin

Za málo peněz, hodně muziky. Kulisy, 3 herci a čokl. Výborní chlapy a skvělá Hadrbolcová. Rád se podívám, kdykoli to jen budou vysílat. Nejen kvůli vtipnému scénáři a improvizaci obou hlavních herců. Když si člověk stopne obraz při detailu na jídelní lístek, tak to je i sonda do toho, co se v 70-tých letech podávalo v restauracích a kolik to stálo. Myslím si, že leckterá dnešní restaurace nebo jiný pajzl by se mohla inspirovat. Namátkou si pamatuji na játra s rýží, roštěnou a kompot míchaný či jednodruhový. ()

milos.bradik

Výborná komedie, skvělí Sovák s Menšíkem, ale tu jednu hvězdu jsem musel ubrat za ten Menšíkův podraz s chlebem. Já fandil Bohoušovi a měl také vyhrát. ()

Jirkacek

Tak jsem konečně viděl Bohouše ! Neoznamuji vám tím setkání s mým kamarádem, ale touto zprávou sděluji, že jsem shlédl legendární československou komedii s tímto jednoduchým názvem, která byla natočena již roku 1968, tedy ještě předtím, než jsem se narodil. Ačkoliv se černobílá komedie o délce pouhých 25 minut vysílala hlavně v československé televizi nesčetněkrát a to hlavně na Silvestra, úspěšně se mi vyhýbala. Inu, když jsem byl mladý, měl jsem jiné zájmy, než se dívat na starou komedii v TV a s přibývajícím věkem pro změnu opadal zájem o slavení posledního dne v roce litry alkoholu. Pravda, sice jsem seděl doma častokrát před televizní obrazovkou, ale že bych se na Bohouše podíval ? Upřímně mne to ani nenapadlo. Až teď v lednu, jsem na tuto komedii narazil v nabídce ČT a tak jsem oblíbený film s minimem herců shlédl během oběda. Hlavním hrdinou byl správce horského hotýlku Alois Randa (Jiří Sovák), který očekával příjezd početného zájezdu turistů, což mu přidělalo starosti. Vaření jídel nestíhal a jeho jediná zaměstnankyně, pokojská Miluška (Zdena Hadrbolcová), si začala balit kufry. S Bohoušem už na chatě nechtěla zůstat ani minutu. Vzápětí jsme se dozvěděli, že Bohouš byl Randův obrovský bernardýn, který odmítal respektovat Miluščino soukromí. Pokojská tedy odešla pryč, když se v chatě objevil první host (Vladimír Menšík), který měl hlad jako bernardýn. Hrdý majitel bernardýna s ním vzápětí uzavřel bizarní sázku. Pokud host dokáže sníst na posezení víc chodů než Bohouš, bude mít zajištěn bezplatný týdenní pobyt. Pokud se mu to nepodaří, týden bude u Randy zastávat místo pokojské. A tak začal správce nosit jeden talíř za druhým a pes i host se do několika druhů s chutí pustili. Vhod přišla i becherovka a nutno poznamenat, že oba museli jíst to stejné jídlo, takže souboj byl férový. Do konce zbývalo pouze pár minut a já byl zvědavý, jak to celé dopadne. Ovšem jako vždy si výsledky závěru filmu už nechám pro sebe, abych vás nepřipravil o potencionální zážitek. Mohu už jen prozradit, že hlavní náplní legendárného snímku byl ironický humor a poměrně jednoduchá, leč velmi netradiční zápletka. Když jsem dojedl, skončil i film a já musel konstatovat, že se musel divákům kdysi strašně moc líbit. Zřejmě proto jej televizní stanice tak často vysílaly, ale i když já osobně mám staré filmy rád, nebyl jsem z Bohouše utržený ze řetězu. Na druhou stranu se mi líbil zmíněný druh humoru a výkony obou vynikajících herců Menšíka a Sováka. V mém hodnocení jsem se snažil vzít v potaz všechny zmíněné faktory a vyšlo mi ….Suma sumárum, černobílá komedie Bohouš ode mne získal tři bernardýnské hvězdy ***. ()